חיפוש

dsdsdsd
מכורים לסקס?

תכל'ס: האם אתה מכור לסקס ולסייברסקס?

את הבעיה שנובעת מפחות מדי סקס, כולנו מכירים. אבל מה עם יותר מדי סקס? או סקס מול המסך... והאם זה מפריע לך בחיים? יש מה לעשות

קטי קמחי

קטי קמחי

מה עושים אלה שהעיסוק האובססיבי במין לא נותן להם מנוח והם מוצאים את עצמם מאוננים מספר רב של פעמים ביום, רודפים בצורה כפייתית אחרי בנות זוג (או בני זוג) ומוציאים סכומי עתק על פורנוגרפיה? החבר'ה קוראים להם "מכורים לסקס" והם עצמם כלואים בלולאה אינסופית של יצר – ולעתים גם של בושה.

כל התמכרות היא אישית וסודית בעיקרה, ותהליך היציאה מהארון הוא ארוך ומורכב. כך זה עם התמכרות למזון, לאלכוהול או לסמים. אבל ההתמכרות לפורנוגרפיה היא אישית יותר מכל אלה.

ולמה? כי בהתמכרויות האחרות מעורבים עוד אנשים, שיודעים על העניין ברמות שונות, אבל בכל מה שנוגע להתמכרות לסקס, או לפורנוגרפיה, ייתכן שאתה, או את, האנשים היחידים שמודעים למצב.

נדמה לך שאתה (או את) לבד? ממש לא לבד. על-פי הערכות של מיטב החוקרים בתחום הסקס, בין 10 ל-33 אחוזים מכל משתמשי האינטרנט עוסקים בצורה זו או אחרת ב-OSA-  Online Sexual Activity. אצל חלק, הדברים יוצאים מאיזון בריא. המכורים ממש מגיעים מכל שכבות האוכלוסיה: אנשי הצווארון הכחול והלבן, רווקים ונשואים, מובטלים וכוכבי קולנוע, חילוניים ודתיים - חלקם מסוגלים לשלוט בהתמכרות שלהם וחלקם לא.

למעשה, על פי מחקרים שנעשו לאחרונה, שלושה עד חמישה אחוזים מהבוגרים האמריקנים מכורים לסקס. אותם אנשים אינם "סוטים" (על-פי ההגדרות הרפואיות המקובלות), אבל הם מונעים על-ידי פנטזיות מיניות חזקות ואפשר אף לומר – סובלים מהפרעה. הן במובן הרפואי והן במובן שכל העסק עצמו פשוט מפריע למהלך חייהם התקין וליצירת קשרים זוגיים בריאים ומספקים.

האם אני מכור?

לרוב הגברים, העיסוק במין הוא עניין משמעותי (ונורמלי, אגב), המעסיק אותם פעמים רבות כל יום. למעשה, גברים מפנטזים, מתכננים, נמשכים ונרתעים בצורה מודעת או שאינה מודעת במשך רוב שעות היממה.

אז מה ההבדל בין "גבר רגיל" לבין מכור?

אצל המכורים העניין חמור מזה: רוב משאביהם מופנים לחיפוש מתמיד אחרי פרטנרים חדשים. הם משקיעים סכומי כסף גדולים בפורנוגרפיה (אלה שאין להם eMule...) ומבלים שעות ארוכות בבילוי מול אתרי הסקס וצ'אטים באינטרנט, באופן מוגזם, שדוחק הצידה את מהלך החיים הרגיל.

שאלות שיכולות לעזור לך למקם את עצמך:

1. האם אתה שאתה מעדיף לשבת מול תכנים אירוטיים באינטרנט, או מול צ'אט של זיונים, במקום לצאת עם חברים?

2. האם במסגרת מערכת היחסים אתה מתעסק באופן בלתי פוסק בסקס (ודורש אותו מבת הזוג)?

3. האם אתה אוגר ומסתיר כמויות גדולות של עזרים פורנוגרפיים?

אם ענית בחיוב (בלב, בלב...) על אחת או יותר מהשאלות האלה ייתכן שאתה בבעיה.

הסקסולוג האמריקני, ד"ר אל קופר (Al Cooper) מנהל "מרכז סן-חוזה" לחקר הנישואים והסקס בסנטה-קלרה, קליפורניה, (San Jose Marital and Sexuality Centre, Santa Clara, California) ואחד החוקרים הראשונים בתחום סקס והאינטרנט, אומר ש"לאינטנרט יש השפעה חיובית מאוד על הבריאות המינית, אבל באותה מידה הוא מסוגל לגרום נזק רב".

המחקרים של קופר בוחנים את ההתנהגות המינית של גברים ונשים באינטרנט, והמסקנות שלו מציגות הבדל מהותי בין שני המינים: הנשים בעיקר מפלרטטות בצ'ט, בזמן שהגברים מחפשים חומרים אירוטיים קשים.

לדבריו, המכורים לסקס מוצאים באינטרנט בדיוק את מה שהם זקוקים לו: מקור בלתי נדלה לחומרים אירוטיים, לתמונות פורנוגרפיות ולשיחות אירוטיות בצ'אט או בווידאו. כמויות החומרים, הזמינות והנגישות, כל אלה מביאים אצל המכורים להידרדרות מהירה.

התוצאה היא שממצב של משוטטים אקראיים באתרי פורנו, המכורים (או מי שיש להם נטייה לכך) הופכים למי שמבלים את מיטב זמנם מול המחשב, עד כדי פגיעה בחיים המקצועיים ובקשרים החברתיים.

בנוסף, המכורים למין מסוגלים לאונן גם עשר פעמים ביום, או לקיים מספר דומה של מפגשים מיניים, ונדמה שלעולם הם לא באים על סיפוקם. לעתים הדחף הוא של דחף של כיבוש מיני, ולפעמים מדובר בהתעסקות אובססיבית בסקס על כל נגזרותיו.

האם מדובר רק בגברים?

לרוב מדובר בגברים, אבל עיסוק אובססיבי במין יכול לבוא לידי ביטוי גם אצל נשים בצורת צורך אינסופי ובלתי מסופק באוננות, ביחסי מין ואפילו באיסוף כפייתי של אביזרי מין.

מה מסתתר מאחורי הרדיפה התמידית הזו אחרי משגלים?

ממחקרים שנעשו בתחום ומניסיון טיפולי שנצבר בשטח – הצורך העולה אצל רוב מכורי הסקס באינטרנט הוא צורך עמוק במגע - לאו דווקא בסיפוק המיני. בטיפול הגמילה מלמדים לא להתנזר ממין, אבל כן מלמדים ללמוד ליהנות ממנו. ליהנות מהמגע, מהליטוף, מהחיבוק, מהחום, מהאנושיות שבסקס. ללמוד את מהות המין ואת משמעותו, ולראות בו הרבה מעבר לאקט טכני.

בדומה למכורים למזון, גם כאן הגמילה לא מדברת על הימנעות מוחלטת, אלא בשליטה במינונים. המטרה היא להפסיק להתבונן, להקשיב ולחפש פורנוגרפיה בצורה מוטרפת - ולהמשיך לקיים יחסי מין אירוטיים ובריאים.

חלק מהמטפלים מגדירים את הגמילה המוצלחת "דרך לשלוט בדחפים", כי לדבריהם, לפעמים אי אפשר לחסל את ההתמכרות. לשיטתם, אם אתה מכור – לעולם תהיה מכור וההתמכרות היא כמו סוס פראי: אפשר לאלף אותה, אבל אי אפשר לחסל אותה לחלוטין. קצת כמו עם גמילה מסיגריות.

אז מאיפה זה בא?

רוב המכורים לסקס הונעו על-ידי פורנוגרפיה מרבית חייהם. מדובר בסוג של "תכנות ישן" שעליו יש להתגבר: לשנות הרגלים ואורחות חיים מן היסוד. בגלל הקושי שכרוך בתהליך הגמילה מומלץ למצוא יועץ או יועצת מתאימים: עובדה שדורשת חיפוש מעמיק ולעיתים גם לא מעט כסף.

לאן פונים

השיטה הנחשבת ביותר כיום לטיפול בהתמכרות היא המכורים האנונימיים, בדומה לשיטת האלכוהוליסטים האנונימיים (Alcoholics Anonymous). שורשיה של שיטת האלכוהוליסטים האנונימיים טמונים באמצע שנות השלושים המאה העשרים. אז אימצו שני אלכוהוליסטים כרוניים אלמנטים רוחניים מ"קבוצת אוקספורד" - קבוצה נוצרית דתית - והבינו שרק באמצעות כלים רוחניים הם יצליחו במקום בו אחרים נכשלו. בנוסף, מצאו השניים שהמרכיב העיקרי בהחלמה הוא עזרה למכורים אחרים. זו הסיבה לכך שה-AA מגדירה עצמה כ"התחברות של גברים ונשים, החולקים זה עם זה את ניסיונם, כוחם ותקוותם, כדי שיוכלו לפתור את בעייתם המשותפת ולעזור לאחרים להחלים מאלכוהוליזם".

הודות להצלחה נפתחו עשרות קבוצות תמיכה מקבילות למכורים לאוכל, קניות, כסף או מין. קבוצת ה-SA (מכורים לסקס, או Sexaholics Anonymous) החלה לפעול בארצות-הברית ב-1979 והיא מיישמת את שיטת 12 הצעדים לטיפול בהתמכרות מינית.

בשלהי 1999 הגיעה הבשורה גם אלינו ויש היום גם קבוצות ישראליות שעוסקות בתחום. בנוסף לכך, בישראל אפשר לפנות גם אל ארגון "עצת נפש" - ארגון דתי שלא למטרות רווח, שמתאים בעיקר לדתיים ולחרדים.

הטיפול המיני אינו נכלל בסל הטיפולים הבסיסי של שירותי בריאות כללית, אך הוא מסובסד ועלותו היא 150 שקלים לפגישה. פרטים נוספים במוקד 2700*.

ניתן גם לפנות למטפלים מיניים מוסמכים המאוגדים באיט"ם – האגודה הישראלית לטיפול מיני – אך עלות הטיפול הפרטי יקרה הרבה יותר מאשר טיפול במסגרת שירותי בריאות כללית.

ספרים נוספים של אל קופר:
Sex and the Internet: A Guide Book for Clinicians

Cybersex: The Dark Side of the Force: A Special Issue of the Journal Sexual Addiction and Compulsion

קטי קמחי היא כתבת הסקס של "20 פלוס"

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש