חיפוש

dsdsdsd
הריח המעורר תשוקה מינית

זה מריח לי כמו... סקס

בשונה משאר החושים שעוברים פרשנות בחלקים מפותחים יותר של המוח, הריח חודר ישירות אל גזע המוח ומעורר בנו תחושות קדומות של תשוקה, עיייפות או געגוע בלי שום שליטה. ויש גם טיפים מעשיים...

קטי קמחי

קטי קמחי

"הריח כמעורר תשוקה מינית"
מאת ד"ר אלן הירש

הוצאת אור עם
213 עמודים

המין האנושי, לצערנו, מיקם את חוש הריח במקום האחרון, אחרי שאר החושים. אבל החוש שהציל את חיינו בתקופות קדומות יותר מצא דרך לנקום - ובלא שנהיה מודעים לכך הוא משפיע ישירות על חיי המין שלנו.

 לפי ד"ר אלן הירש (Alan Hirsch), המנהל הנוירולוגי של מרכז הטעם והריח בשיקגו, ארצות־הברית, "ריחות עשויים להיות הגורם היוזם במשיכה מינית. לכן חשוב להפוך את האף לשותף המסייע לבחור בן או בת זוג".

בספרו מפרט הירש עד כמה הריח דומיננטי בחיינו מבלי שנהיה מודעים לכך. חוש הריח, בשונה משאר החושים שעוברים פרשנות בחלקים מפותחים יותר של המוח, חודר ישירות אל גזע המוח ומעורר בנו תחושות קדומות של תשוקה, עיייפות או געגוע בלי שאנו יכולים לעבד את התהליך או לשלוט בו.

 הירש מאמין שכאשר מדובר ב"כימיה" בין אנשים – מדובר בכימיה של פרומונים. היא זו שגורמת לנו להימשך בטירוף אל בן או בת זוג שעל־פניו לא מתאימים לנו לחלוטין – ולהיפך; להתרחק ממישהו שריגש אותנו בטירוף בשיחות ארוכות בטלפון או באינטרנט.

"מבחינה מדעית,יש רק בעיה אחת עם התיאוריה של הירש", אומר ד"ר צחי בן־ציון, היועץ המדעי של ערוץ הסקס; "האיש הוא 'קול קורא במדבר'. חוקרים אחרים שחיפשו פרומונים אצל בני־אדם לא כל־כך מצאו כאלה. זה אגב לא אומר שהתיאוריה לא נכונה, ואפשר כמובן לבחור להאמין בה. יום אחד אולי יימצאו לה תימוכים מדעיים ברורים, ויום אחד היא גם עשויה להיות מופרכת".

בניסיון לענות על השאלה (ששואל את עצמו גם כל יצרן בשמים) מהו הריח האולטימטיבי למשיכה מינית, נתן הירש לנבדקים שלו להריח שלל ניחוחות, החל ממושק, וניל ולבנדר ועד ריחות מפתיעים כמו מלפפונים טריים וסוכריות ליקריץ. בסיומו של הניסוי, שבדק איזה ניחוח גורם לגברים עוררות מינית גדולה ביותר, נמצא שתערובת של לבנדר ופשטידת דלעת הגבירה את זרימת הדם לאיבר המין אצל 40% מהנבדקים.

 לעומת זאת, אצל הנשים, שאוהבות לסבך הכל, לא היה ניחוח דומיננטי שגרם לעוררות מינית מלבד מלפפונים טריים  בשילוב עם סוכריות ליקריץ שעורר 20% מהן.

"למה דווקא אוכל", שאלו את עצמם בזעזוע החוקרים בצוות של הירש ויצאו בפילפולי פרשנויות אינסופיים. לפי התיאוריה שגיבשו הירש וצוותו, אין להפריד בין טעם לריח ולכן אוכל קשור בעוררות מינית. לכן, ארוחה קטנה, אפילו במיטה, יכולה לעורר חושים עתיקים שיסללו את הדרך אל "האני הפרימיטיבי" שלנו.

אבל מדוע דווקא אוכל מעורר אותנו מינית? בשורה התחתונה, אף אחד לא באמת יודע. גם לא החוקרים.

אז מה יוצא לי מזה?

כיוון שהוכח קשר חד־משמעי בין ריחות לבין משיכה מינית ותגובה פיזיולוגית, גם אצל נשים וגם אצל גברים, ואפילו אם אף חוקר לא הצליח בינתיים לזהות "פרומון אנושי", כל מה שנשאר לעשות זה רק להפנים את המסר: ריח הוא מילת המפתח במשיכה בין המינים.

אם תחשבו על העניין לעומק, תגלו שלרוב אנחנו נמשכים לריח הייחודי של בן הזוג שמצליח לחדור אלינו גם מבעד למסכי הבשמים, הדאודורנטים ועשן הסיגריות.

הריח הזה, שאותו אנו מנסים לסבן ולהשיל מעצמנו, הוא מעורר התאווה מספר אחד שלנו, והוא זה שמסייע לגוף לבחור בבן או בבת זוג.

 • בכל מה שנוגע לזוגיות, חשוב גם לדעת שחוש הריח של הנשים רגיש יותר מזה של הגברים. לכן, אם היא אומרת לך שאתה צריך מקלחת דחוף – אתה צריך.

 • בנוסף לכך, חוש הריח של הנשים מתחדד במהלך החודש ומגיע לשיאו בזמן הביוץ. אז הן מחשיבות ריח של ניקיון כריח הסקסי ביותר. שזה אומר, בשבילך: אפטר־שייב, קצף גילוח שמפו, סבון.

 • נשים מושפעות מריחות יותר מאשר גברים. במחקר התברר שגופה של אשה שנחשפה בצורה לא מודעת לפרומונים של רעותה בצורה קבועה, התאים את מסלול המחזור החודשי שלו לשלה.

 • הזיעה היא לא רק תגובה מבאסת לפעילות גופנית אלא גם דרך להפצת הריח האישי שלנו. בלוטות הפרומונים נמצאות בבתי השחי ובמפשעות – שם שיער הגוף אמור לעזור להן להפיץ את עצמן ביעילות רבה יותר (בדומה למקלות העץ הטבולים בבקבוקוני הבושם).

 • רובנו, הדבקים בתנוחה המיסיונרית, נפגשים חזיתית עם בתי־השחי של בני־הזוג כך שהריח האישי שלהם, זה שגרם לנו להמשך אליהם מלכתחילה, אמור להדליק אותנו אפילו יותר. כל זמן שהוא במינון הגיוני כמובן.

ריחות לסקס

אז נכון שאחרי כמה שנים ביחד אפילו חוש הריח שלנו התרגל, ולכן, למרות שעדיין קטורת בניחוח מלפפון וסוכריות ליקריץ לא נכנסו לקו ייצור, יש עדיין ריחות שמומלץ לפזר בחדר השינה, שהם ריאליים יותר מפשטידת דלעת - ושעושים את העבודה. למשל, ריח של ניקיון (כבר הזכרתי) וגם ריחות של וניל ומושק - ואפילו ריחות מרגיעים כמו לבנדר.

 לכל אחד מאיתנו טביעת ריח אישית, ונשים, לרוב, אוהבות בשמים קבועים. אם האשה שלך בחרה לעצמה בושם, כנראה שהוא מעורר בה תחושה נעימה. מותר לרסס מעט ממנו בחדר השינה ורוב הסיכויים שהריח שיאפוף אותה בכניסה לחדר, יגרום לה אוטומטית לחוש בנוח.

 בספרות הארומתרפית נאמר שיסמין עושה קסמים הן על גברים והן על נשים. שמן יסמין וגם שמן אַלְגֹּם (עץ ריחני הגדל בהודו, ובאנגלית: Sandalwood) נחשבים מרגיעים ומשחררים. גם אותם שווה להניח ליד המיטה ולטפטף טיפה על כל כרית. ואם רוצים לעורר מינית, ריח הפטצ'ולי, לפי מסורות אלה, עושה בדיוק את זה, ובדרך מסייע להתגבר על עכבות מיניות. קיים גם בקטורת.

הריח הכי נעים בעולם הוא...

ועוד 13 פיסות טריוויה על פרומונים וריחות גוף, שיסבירו לך, אולי כמה דברים שלא הבנת עד היום

1. המילה פרומון נטבעה על־ידי חוקרים ב-1959 מהמילים יווניות"פרו" [לשאת] ו"הורמון" [דחף] והמובן המאוחד הוא, בערך, "נושא ההתרגשות", או "נושא ההתלהבות".

 2. הפרומון הראשון שבודד נקרא בומביקול, והוא חומר שאותו מייצרת נקבת עש המשי כדי למשוך עשי משי זכרים. השימוש במילה "למשוך" הוא על דרך ההמעטה. הבומביקול פשוט מחסל את כל שאריות הרצון העצמי של העש הזכר. אצל בני האדם, לשמחתנו, ההשפעה מתונה יותר.

3. לא כל הריחות הגבריים מושכים נשים. הפרומון הגברי אנדרוסטנול (Andostenol) מופק בזיעה הטרייה של הגבר והוא מושך ביותר בעבור נשים. לעומתו, אנדרוסטנון

(Androstenone), הריח הנוצר לאחר חימצונה של הזיעה הגברית הטרייה באוויר, נתפס על־ידי נשים כבלתי־נעים בעליל (חוץ מאשר בזמן הביוץ, אז הוא הופך מ"בלתי־ נעים בעליל" ל"ריח נייטרלי").

 4. נשים חשות את האנדרוסטנול בצורה המיטבית עד למרחק של כחצי מטר, ככה שאתה לא חייב לקפוץ עליה.

 5. אם נדמה לך שככל שאתה מסריח יותר מזיעה, אתה יותר מושך – אתה כנראה טועה. קרא שוב את סעיף 3.

 6. שים לב: אם אתה בונה על אנדרוסטנול, כדאי לזכור שלאחר 20 דקות לערך הוא מתחיל להתחמצן ולהפוך לאנדרוסטנון. מה שאומר שאין לך הרבה זמן...

 7. רוב התגובות לריחות כלל אינן מודעות. לגברים אין מושג שהם מעדיפים את ריחן של חולצות טי שנלבשו על־ידי נשים מבייצות מאשר את ריחן של חולצות טי שנלבשו על־ידי נשים בכל שלב אחר של המחזור שלהן – אך זוהי עובדה מוכחת.

8. אשה תדרג את ריח הגוף של גבר כ"נעים יותר" ככל שהיא שהמערכות החיסוניות שלהם שונות יותר. כלומר: (א) פחות סביר שהוא קרוב משפחה שלה, ו(ב) שילובן של שתי מערכות חיסון שונות אחד יבטיח, בפוטנציה, צאצאים מוגנים ובריאים יותר. כך עולה מתוצאות מספר מחקרים.

 9. אנשים שנחשפו לפדים שהונחו תחת בית השחי של צופים בסרט (וגם זה נעשה במחקר, לא בתור תחביב של מישהו...) הצליחו לזהות אם הצופים נהנו מהסרט, או שהוא הפחיד אותם.

10. העובדה שריחות טובים משפרים את מצב הרוח שלנו לא תמיד עובדת לטובתנו. מחקר שנעשה בקזינו בלאס־וגאס העלה שמהמרים ביזבזו ב-45% יותר כספים בחדרים שהוצפו בריחות נעימים.

11. במחקר מדליק במיוחד, שבו הוטל על המשתתפים לדרג מספר נוזלי שמפו לחפיפת שיער, לקחו החוקרים את השמפו ש"ביצועיו" דורגו במקום האחרון ושינו את ריחו. הנבחנים התבקשו כעת לדרג את אותם נוזלי שמפו שוב. השמפו שריחו הוחלף, ושזכה לדירוג הביצועים הנמוך ביותר במבחן הראשון, זכה במבחן השני במקום הראשון. הנבחנים אף ציינו את התכונות הנפלאות שהציבו אותו, לדעתם,  במקום הראשון: "נשטף יותר בקלות מהשיער", "מקציף טוב יותר", "משאיר את השיער זוהר יותר לאורך זמן".

12. רק ריחו של השמפו שונה.

13. הריח הנעים ביותר בעולם הוא ריח הווניל. תוצאה זו עולה כמעט מכל המחקרים שנעשו בתחום, ולחוקרים לא ברור בדיוק למה.

14. לא רק שריח הווניל הוא אחד המרכיבים היסודיים ברוב תרכובות הבשמים בעולם, מחקרים העלו כי ריחו של הווניל מפחית לחצים וחרדות בחדרי בדיקות וטיפולים. וגם: קשה יותר להחריד חיות – ואנשים - מרבצם בחללים שבהן שולט ריח וניל. נסו את זה על החתול שלכם.​

ייעוץ מקצועי:   ד"ר צחי בן־ציון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש