חיפוש

dsdsdsd
להתגבר על חרדת ביצוע

מי מפחד מחרדת ביצוע?

אף כי מקובל לחשוב שרק נשים קושרות סקס ורגש, מאותתים הנתונים שבמקרים רבים גורמים רגשיים, נפשיים ופסיכולוגיים הם העומדים מאחורי קשיי העמידה של גברים. ובמקום של כבוד בין הגורמים האלה ניצבת גברת בשם חרדת ביצוע. מה זה? למה היא קורית? איך אפשר לטפל בה?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

במצב רוח חינני זה, של ניפוץ סטיגמות, נציין שבניגוד למיתוס התותח, גם גברים צעירים ובריאים, בני 20 ומשהו עד 30 ומשהו, סובלים מאימפוטנציה, כלומר מכשל זקפתי ברמה זו או אחרת. אמנם, התופעה כוללת רק כחמישית עד כרבע מהם, וסביר להניח שכולם יכחישו מכל וכל את עצם קיומה, אבל חשוב (ואפשרי!) להתמודד עם המציאות, רכה ככל שתהיה.

כשמדובר בצעירים מאותגרים זקפתית, הרקע לבעיה בדרך כלל נפשי ולא פיזיולוגי. המשוכות הגופניות יצוצו במשך השנים. בינתיים, ניתן להסתמך בעיקר על גורמים מנטליים, ובוודאי על חרדת הביצוע, שיידעו לשבש תפקוד מיני של גברים לא מבוגרים. וזאת, לא מפני שלפנינו טיפוסים עדינים ורגישים במיוחד – תשאלו את בנות הזוג שלהם.

מתחים, לחצים וכל השאר

במקרים קיצוניים, מסביר רופא הנשים שלנו קיים פחד מכל מה שקשור למין. זוהי בעיה כללית של האדם עם מיניותו והיא לא שכיחה.

קבוצה גדולה הרבה יותר של בעלי בעיות בזקפה מורכבת מגברים הסובלים ממתח, מעצבנות ומלחץ. מקורם של גורמים אלה יכול להיות בעבודה, במצב הכלכלי, במשפחה ובתחומי חיים אחרים.

הלחצים והמתחים מונעים מהאדם פניות רגשית לקיום יחסי מין, מסבירה הסקסולוגית והמטפלת המינית מירי קרייזמן, ובהתאם, הם פוגעים בתפקודו המיני.

לעיתים, הרקע הרגשי לכשל הזקפתי נמצא בזוגיות עצמה. כשמערכת היחסים לא טובה, אומרת קרייזמן, עשויות להופיע בעיות בזקפה. כעסים, תסכולים, סגירת חשבונות – חלקם בלתי מודעים – מוצאים את ביטוים בתפקוד מיני מקרטע, או באי תפקוד.

לא תמיד הגורמים הרגשיים בתוך הזוגיות "עמוקים" כל כך. יש מקרים שבהם הגבר חש ירידת חשק כלפי בת זוגו (או במקרים של זוגיות הומוסקסואלית, כלפי בן זוגו) מסיבות שונות, בהן אפילו עלייה במשקל. וכשממש לא בא לך, לא ממש עומד לך, יודע כל חובבן בעל ניסיון.

פסגת הפחד: חרדת ביצוע

המומחים שלנו תמימי דעים לגבי זהות הגורם מספר אחת להפרעות בזקפה בקרב גברים צעירים ובריאים. האצבע המאשימה מופנית לעבר חרדת הביצוע, הפחד מפני כישלון בקיום האקט המיני.

אם לא שקשקנו דיינו עד כה, קרייזמן משרטטת מה שהיא עצמה מגדירה "מעגל אימים": "החרדה גורמת לשחרור חומרים שגורמים לכיווץ כלי הדם. מנגנון החרדה מפעיל חומרים המנוגדים למנגנון שאנחנו זקוקים לו. כמו כן, יש כאן נבואה שמגשימה את עצמה".

הסיבות להופעתה של חרדת ביצוע בעולמנו הלחוץ והמפחיד מגוונות הן. זה יכול להתחיל בכישלון חד פעמי (המכונה גם "זה אף פעם לא קרה לי, מותק"), שזוכה לתגובה לא טובה מצד בת הזוג.

אם כבר להפיל את התיק עליה, ישנם מקרים בהם הפרטנרית מלחיצה או נוטה לתובענות יתר בענף הביצועים המיניים. וגם אם היא לא עומדת לו על הראש, אלא סתם מנוסה ממנו בתחום, הגבר מסוגל להילחץ מכישלון אפשרי במבחן ההשוואתי.

כידוע, גם הגברים החכמים ביותר נוטים לחשוב מבולבולם. וכך, חשש של גבר כי התברך באיבר מין קטן מדי עלול לחבל במאמצים – ולהשאיר את הקטן הזה קטן מאוד במהלך המסיבה כולה.

לפעמים, תראו מה זה צחוק הגורל, דווקא הרומנטיקה והמוטיבציה שבעקבותיה עושות את הפעולה ההפוכה. כשגבר אוהב מאוד אשה (או גבר, שחררו אותי כבר מהצורך לציין זאת בכל פעם מחדש), ואכפת לו ממנה, חשוב לו שתחשוב כי הוא טוב – אליה ובכלל. וגם זה יכול להספיק כדי לחרב לו את החרב.

לחיות בסרטים רעים

תחום התרבות והאמנות לא יוצא נקי כשמחפשים אשמים בחרדת ביצוע. רופא הנשים שלנו מאיר בהקשר זה זווית מעניינת של העשייה הקולנועית, או בניסוח אחר: הפורנו.

"בזכות האינטרנט, כל ילד יכול להגיע בהקלקה אחת לכל סוג של סקס", אומר ד"ר שכטר. "לפעמים, זה יכול לקרות בצורה מאוד מאיימת. למשל, באקטים קיצוניים, של ביזאר. הצפייה גם יוצרת לאורך זמן את רמת הציפיות של הגבר מהביצוע המיני, 'לשם אני צריך להגיע'. מימדי האיברים, משך הזמן של האקט – דברים שהוא רואה בסרטים ועלול לחוש חוסר יכולת להתמודד איתם".

הסטנדרטים הגבוהים שמציב באדיבותו עולם הפורנו עלולים ליצור בעיה גם לנשים. כוכבות בעלות גוף מושלם, או כזה המנותח באופן מושלם, שגם מצליחות לקיים סקס אקרובטי עם כמה פרטנרים המצוידים באופן חריג, הן סיבה לא רעה ללחץ גם בקרב מי שלא זקוקות לזקפה כדי לתפקד.

לא רק אגדות על המסך יוצרות פער מעיק ובלתי ניתן לגישור בין הפנטזיה לבין המציאות של רובנו. מעשיות מעוררות חרדת ביצוע אורבות לגברים תמימים גם בשיחות עם החבר'ה. זה קורה, למשל, כשבחור שגמר בפעם הראשונה שבה שכב עם חברתו אחרי 30 שניות נלהבות, שומע מחבריו על אקטים של שעות על שעות על שעות. לאירוע המיני הבא שלו הוא עלול להגיע די מבוהל.

התסמונת המוזרה והמיוחדת ביותר, בעיניי, שקשורה לחרדת ביצוע, היא זו המוגדרת בפי ד"ר שכטר "מדונה-זונה", או "קדושה-קדשה". הסיפור הוא זוג שהביא לעולם ילד. מאותו רגע, רואה הגבר באשה את אם ילדו ולא את הנקבה הסקסית שאמורה להתפרע איתו. היא הופכת בעיניו למעין קדושה. או כמו שניסה להסביר לי את התופעה המרתקת חבר מילואימיניק: "למה נראה לך שהפה שמנשק את הילד שלי גם... איכס! למה מה קרה?"... אבל זה כבר לכתבה אחרת.
רוצה לדעת עוד? לחץ/י כאן לפורום הסקס.

כדורים או דיבורים

הגישות לטיפול בבעיות של חרדת ביצוע אינן אחידות. בין השאר, סוגיית השימוש בכדורים המסייעים לזקפה (ויאגרה, סיאליס, לוויטרה) משמשת לעיתים סלע מחלוקת בין מטפלים.

מירי קרייזמן מדגישה כי הטיפול בכדורים נכון בעיניה רק כ"קביים", עד שהמטופל חוזר לתפקוד תקין. המינונים מורדים בהדרגה ומגיעים למצב שבו הגבר לא זקוק עוד לשימוש בכדור.

רופא הנשים שלנו הולך רחוק יותר ומצר על כך ש"במאה ה־21 רצים מיד לאופציה של שימוש בכדורים המסייעים לזקפה וכך מטפלים בסימפטומים ולא בבעיה עצמה". האופציה הראשונה במקרה של חרדת ביצוע, בעיניו, היא טיפול התנהגותי, שיכול בהחלט לסייע בפתרון הבעיה.

באופן דומה, קרייזמן מעדיפה להתמקד בטיפול פסיכו-סקסולוגי המבוצע על ידי מטפל מיני מוסמך. "בטיפול כזה, שרצוי ששני בני הזוג יהיו נוכחים בו, מדברים ומנסים לראות מהיכן נובעת הבעיה. בודקים מתי זה קרה, האם קרה בהדרגה וכו'. במקרים לא מעטים מבצעים תרגיל למיקוד תחושתי (סנסייד פוקוס) שבו גורמים לעלייה הדרגתית – בהתחלה באינטימיות ואחר כך בארוטיות שבין בני הזוג. הם לא מבצעים חדירה עד שהגיעו לשלב שבו הם מקבלים אישור לכך מהמטפל".

מה, הם מרימים אלייך טלפון באמצע העניינים ושואלים אם מותר לחדור?

"לא, זיו, במצב כזה האישור יינתן להם בפגישה הבאה".
רוצה לדעת עוד? לחץ/י כאן לפורום הסקס.

זיו לנצ'נר הוא כתב הסקס והזוגיות
ייעוץ מקצועי: מירי קרייזמן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש