חיפוש

dsdsdsd
האם הרווקים התל אביביים מאושרים?

ואיך זה אצל רווקים

הרווקים והרווקות בתל אביב מאושרים הרבה פחות מכפי שנדמה לנו. מחקר על המיניות שלהם חושף: חרף המתירנות המינית והעובדה שרובם המוחלט היה פעיל מינית בחצי השנה האחרונה, הם עדיין אינם שבעי רצון מחיי המין שלהם מהבחינה הרגשית

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

ביטחון עצמי ומיניות: ככל שהערכה העצמית הכללית של האדם גבוהה יותר, כך גדלה הערכתו את המיניות שלו - ובהתאם לכך הוא נוטה ליזום קשרים מיניים.

02

בניגוד לציפיות: למרות המתירנות, עדיין מצפים מהגברים ליזום קשר, ואילו מהנשים מצפים "להיענות באופן פסיבי יותר".

03

בעקבות יחסים מזדמנים: הרווקים והרווקות כאחד היו יותר מרוצים מן הפן הפיזי מאשר מן הפן הרגשי בחיי המין שלהם.

​המיניות בקרב אוכלוסיית הרווקים עברה תהפוכות בעשורים האחרונים בעקבות התמורות החברתיות המתרחשות בעולם המערבי. מצד אחד גיל הנישואין התאחר, ולכן חלה עלייה במספר הרווקים. מצד אחר, המתירנות המינית גברה, ומין לפני הנישואין הפך להיות מקובל יותר.

מה ידוע מבחינה מחקרית על המיניות של רווקי ישראל?

למרות חשיבותו, נושא המיניות נחקר בישראל בהיקף מצומצם, ובארץ לא נעשו כלל מחקרים המתמקדים במיניות בקרב האוכלוסייה הבריאה של הרווקים והרווקות. המחקר הנוכחי בא למלא את החלל הזה.

עורכת המחקר היא שירה דורון - עובדת סוציאלית ומתמחה בטיפול מיני. במסגרת עבודת התזה שלה לתואר MA היא חקרה את נושא המיניות בקרב רווקים ורווקות בישראל. 

מה בדק המחקר?

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין שביעות הרצון המינית של הרווקים והרווקות בישראל לבין ההערכה העצמית שלהם.

ממדי ההערכה העצמית:

• הערכה עצמית כללית
• דימוי גוף
• הערכה עצמית מינית

ממדי שביעות הרצון המינית:

• תדירות הפעילות המינית   
• מידת המתח הנפשי בעת קיום יחסי מין
• הנטייה ליזום יחסי מין 

מי היו הנבדקים?

במחקר השתתפו 313 רווקים ורווקות, מתוכם 145 גברים (46 אחוזים) ו־168 נשים (54 אחוזים). כל המשתתפים היו הטרוסקסואלים שמעולם לא נישאו ואשר אינם מתגוררים ביחד עם בן/בת זוג.

טווח הגילאים של הנבדקים נע בין 20 ל־38, ורובם מתגוררים באזור תל אביב והמרכז. הרוב המוחלט של הנבדקים הגדיר את עצמו חילוני. מעטים הגדירו את עצמם מסורתיים. 23 אחוזים בלבד היו בקשר זוגי בזמן המחקר, ואילו 77 אחוזים לא היו בקשר זוגי.

מה ניסה המחקר לבדוק?

האם יש קשר בין הערכה עצמית לבין התנהגות מינית?
אם יש קשר בין הערכה מינית עצמית גבוהה להתנהגות מינית?
האם יש קשר בין דימוי הגוף להתנהגות המינית ולשביעות הרצון המינית? 
האם יש הבדל בין גברים לנשים בנוגע לחשיבותו של דימוי הגוף?

מה הראו תוצאות המחקר?

ככל שהערכה העצמית הכללית של האדם הייתה גבוהה יותר, כך גדלה הערכתו את המיניות שלו - ובהתאם לכך הוא נטה ליזום קשרים מיניים. החוקרת גם מצאה קשר מובהק בין דימוי הגוף לבין ההתנהגות המינית הכללית: ככל שדימוי הגוף היה גבוה יותר, כך גם היו גבוהים יותר התדירות שבה יזמו הנשאלים יחסי מין וחשו בנוח מבחינת הגוף שלהם, בעת קיום יחסי מין.

האם רווקות יוזמות כמו הרווקים?

בניגוד למצופה מחברת רווקים מתירנית, התברר שעדיין מצפים מהגברים ליזום קשר, ואילו מהנשים מצפים "להיענות באופן פסיבי יותר".

מה קובע את דימוי הגוף?

החוקרת מצאה הבדלים מהותיים בין גורם החיטוב לבין גורם היופי, ולדבריה גורם החיטוב היה רלוונטי הרבה יותר להתנהגות מינית בהשוואה לגורם היופי.

בדומה לכך נצפה קשר חיובי בין דימוי הגוף לבין שביעות הרצון המינית. ככל שדימוי הגוף היה גבוה יותר, כך שביעות הרצון המינית הייתה רבה יותר. גם כאן היה גורם החיטוב משמעותי יותר בעבור המשתתפים במחקר.

עד כמה חשוב דימוי הגוף לרווקות?

אחת ההשערות הייתה שנשים ייחסו חשיבות רבה יותר לדימוי הגוף בהשוואה למשתנים הבלתי תלויים האחרים. אולם ההשערה הזאת לא אוששה.

אשר לדימוי הגוף, גם לא נמצא הבדל בין רווקים/רווקות עם בן/בת זוג קבוע/ה לבין בין רווקים/רווקות ללא בן/בת זוג קבוע/ה. 

לעומת זאת היה הבדל בנוגע לשביעות הרצון המינית. רווקים ורווקות בעלי בן/בת זוג קבוע/ה היו בעלי שביעות רצון מינית גבוהה יותר.   

מהם הממצאים העיקריים של המחקר?

נמצא קשר בין הערכה עצמית על סוגיה השונים - הערכה עצמית כללית, הערכה עצמית מינית ודימוי גוף - לבין המשתנים שנבדקו במחקר: התנהגות מינית ושביעות רצון מינית.

הקשר החזק ביותר שנמצא היה בין ההתנהגות המינית ושביעות הרצון המינית לבין ההערכה העצמית המינית, לאחריו הקשר עם גורם החיטוב שבדימוי הגוף.

הקשר החזק שנמצא בין הערכה עצמית מינית לבין התנהגות ושביעות רצון מינית במחקר הנוכחי בקרב גברים ונשים כאחד מעלה את נושא ההערכה העצמית המינית, אשר הינו חדש יחסית בספרות המקצועית, על סדר היום. גם הקשרים החזקים שנמצאו בין ההתנהגות ושביעות הרצון המינית לבין גורם החיטוב שבדימוי הגוף מוסיפים נופך נוסף לקשר החשוב שבין דימוי הגוף לבין המיניות בקרב שני המינים.

מה הסיבה להבדלים בתוצאות בין גברים לנשים?

מצד אחד אפשר להסביר את ההבדלים בין הגברים לנשים בהטיית התוצאות כלפי מעלה על ידי הגברים, השואפים להאדיר את ניסיונם המיני. לעומת זאת, התוצאות נובעות גם מהטייתן כלפי מטה של הנשים, השואפות להצניע את ניסיונן המיני כדי להתאים את עצמן לסטנדרטים המיניים הכפולים הקיימים בחברה.

מה התחדש בנושא המיניות של הרווקים והרווקות בת"א?

הגברים מדווחים על תדירות גבוהה יותר בפעילות המינית וכן על החלפה של יותר פרטנרים מיניים בהשוואה לנשים.

הנוחות בעת קיום יחסי מין, מבחינת דימוי הגוף, רלוונטית יותר לנשים מאשר לגברים באופן מובהק. הנטייה ליזום יחסי מין היא רלוונטית יותר לגברים מאשר לנשים.

מבחינה חברתית ניכר כי גם בעידן הנוכחי עדיין מצפים מהגברים ליזום ולהנחות את הפעילות המינית, ואילו מהנשים מצפים להיות פסיביות ולהיענות ליוזמתו של הפרטנר למין.

אשר לשביעות הרצון המינית, נמצא כי, בממוצע, הגברים והנשים כאחד היו יותר מרוצים מן הפאן הפיזי מאשר מן הפאן הרגשי בחיי המין שלהם. נראה שהסיבה לכך היא שרוב המין המתקיים בקרב האוכלוסייה הזאת אינו נעשה בקונטקסט של מערכת יחסים זוגית יציבה.

איך הסקס בעיר הגדולה, תל אביב, מבחינתם של הרווקים?

בנקודה הזאת אין הבדל בין הרווקים לרווקות: חרף המתירנות המינית המאפיינת את החברה שבה הם חיים והעובדה שרובם המוחלט היה פעיל מינית בחצי השנה האחרונה, הם עדיין אינם שבעי רצון מחיי המין שלהם מהבחינה הרגשית.
 
ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש