חיפוש

dsdsdsd
האם את משתמשת בסקס כדי להשיג מטרות בחיים? ואתה?

האם את משתמשת בסקס כדי להשיג מטרות בחיים? ואתה?

השימוש בסקס ככלי במערכת היחסים עלול להוביל למקומות מכוערים ובעיקר להצביע על נקודות החולשה של הקשר. עכשיו, יש לזה גם ביסוס מחקרי (לפחות בכל הנוגע לישראליות...)

קטי קמחי

קטי קמחי

נכון, אנחנו לא כוכבניות הוליוודיות שעושות את דרכן לצמרת דרך מיטות המפיקים (רובנו בכל אופן), ובכל זאת, יש סיטואציות בחיים שבהן אנחנו עושות סקס בידיעה ברורה שבאמצעותו נשיג דברים נוספים.

דיברתי בלשון נקבה, אבל הדברים אמורים גם כשמדובר בכם – גברברים.

לפעמים לא נודה בכך אפילו בפני עצמנו, אבל, כמעט לכל אחת ואחד יש סיפור שבו הסקס התערבב עם עניינים שמוטב להם להישאר מחוץ למיטה.

"השימוש בסקס ככלי כדי לקבל טובות הנאה, כסף, תשומת לב או מגע הוא בעייתי", מסביר ד"ר צחי בן־ציון, מנהל פורום הסקס והזוגיות שלנו והיועץ המדעי של ערוץ הסקס במגזין "20 פלוס" של אתר הכללית: "יחסי־מין זה משהו שעושים לצורך הנאה (או הולדת ילדים) ולא לשום צורך אחר".

כשמדובר בעולם הרווקים, הן נשים והן גברים "משתמשים בגופם" כדי לשרוד בעולם האכזר הזה, וכן, גם סקס הוא דרך להשיג תשומת־לב ואינטימיות. אבל, כשהמניפולציה חודרת אל מערכת היחסים, אנחנו בבעיה.

חברה סיפרה לי שבכל פעם שהיא רוצה משהו גדול באמת – כמו נסיעה לחו"ל או מקרר "אמנה" – היא מעלה את הנושא בסמוך לסקס "כשבעלי חרמן", היא מסבירה, "הוא יגיד "כן" להכל, רק שאתן לו כבר".

מצחיק? לא ממש.

השימוש בסקס ככלי במערכת היחסים עלול להוביל למקומות מכוערים ובעיקר להצביע על נקודות החולשה של הקשר.

עכשיו, העניין גם מוכח מחקרית.

במחקר שבוצע במרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון נמצא, כי מי שחלשים יותר במערכת היחסים, מפעילים ומשתמשים באסטרטגיה של שכנוע ו/או הטלת סנקציות באמצעות סקס.

הנחת החוקרות, ד"ר יערית בוקק-כהן מן המחלקה לכלכלה ומנהל עסקים וד"ר סבינה ליסיצה מהמחלקה הרב־תחומית במדעי החברה, היתה שבכל מערכת יחסים זוגית קיים מאזן כוחות סמוי בין בני־הזוג. כלומר, שגורמים שונים, כמו למשל השכלה והכנסה, תורמים לעמדות־כוח ביחסים, ולצדם קיימים גורמים פסיכולוגיים ורגשיים אחרים, המעורבים אף הם בקביעה מי מבני־הזוג "חזק" יותר.

הן הניחו שהצד התלוי יותר רגשית בבת או בבן הזוג האחר, הצד שאוהב את בת או בן הזוג יותר, הוא בעל עמדה של חולשה בזוגיות, ולהיפך - הצד הנחשב ל"אטרקטיבי יותר" מבחינה חיצונית, או הצד שמרגיש שיש לו יותר אפשרויות לסיים את הקשר הנוכחי ולהכיר בת או בן זוג חדשים - הוא בעל העוצמה הרבה יותר.

המרואיינים, מדגם מייצג של 192 זוגות, התבקשו להתייחס להחלטות משותפות שקיבלו בנושא היציאה לחופשה המשותפת האחרונה ולנושאים שעלו במהלך הדיונים, המחלוקות וקבלת ההחלטה, כמו: מיקום החופשה, אופיה, יעד הנסיעה, מקום הלינה והרכב המשתתפים.

בנוסף, התבקשו המשתתפים במחקר לציין האם - ובאיזו תדירות - הם נוהגים ליזום יחסי־מין או להסכים ליחסי־מין מתוך מטרה לשכנע את בת או בן הזוג לקבל את דעתם לגבי היבטים שונים בהחלטה.

שאלון המחקר כלל ארבע אפשרויות שמדדו את התדירות לשימוש בסקס בקטגוריות: בת או בן הזוג יזם/ה סקס ואמרת כן או לא, את/ה יזמת והיא/הוא אמר/ה כן או לא. המשתתפים התבקשו להצהיר על התדירות לשימוש בארבע צורות התנהגויות אלה בסולם שבין 1 ("לעולם לא") ל-5 ("תמיד").

ניתוח הממצאים העלה, כי בני־הזוג שנמצאים בעמדת נחיתות רגשית ופסיכולוגית במאזן הכוח הזוגי נטו יותר להשתמש ביחסי־המין לצורך שכנוע.

חשוב לציין כי לא נמצאו הבדלים בין הגברים בעלי העוצמה הנמוכה או הגבוהה בזוגיות, המשתמשים במניפולציית הסקס להשגת מטרותיהם. החוקרות משערות, שהסיבה היא שהדחף המיני אצל הגברים קיים תמיד, והוא תמיד מעוניין בקיום יחסי־מין. למעשה, תוצאות המחקר מצביעות, שרק נשים שהן בעלות העוצמה הזוגית הנמוכה במאזן הכוחות הזוגי, הן אלה המשתמשות במניפולציית הסקס. אגב, אותן בנות־זוג "חלשות" הודו כי הן בהחלט מודעות למניפולציה.

מסבירה ד"ר בוקק-כהן: "באינטואיציה יכולנו לומר שככה הדברים קורים בשטח בחיי היומיום, אך עד כה הנושא לא נבדק על ידי אנשי מחקר. מתוצאות המחקר משתמע, כי סקס הוא מקור לכוח של בני־זוג 'חלשים' בזוגיות".

קטי קמחי היא כתבת הסקס והזוגיות של "20 פלוס"

ייעוץ מקצועי:   ד"ר צחי בן־ציון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש