חיפוש

dsdsdsd
ההבדל בין אהבה לסטוץ

את אוהבת אותי באמת, או שזה סתם סקס מעולה?

סקס אינטימי וחושני הוא אחד התבלינים החשובים ביותר בקשר זוגי ארוך טווח. אבל, מה קורה בהתחלה, כשנדמה שכל מה שאנחנו חושבים עליו זה מתי נגיע למיטה? איך נדע אם זה הולך להיות קשר מחייב, או תחילתה של יזיזות מופלאה?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

כשהן באות יחד, אהבה ותשוקה הן חגיגה גדולה, ומתכון ליחסים זוגיים משובחים. אבל לפעמים קשה להבדיל ביניהן, ולדעת האם מדובר בגילוי של אהבה, או "רק" בגילוי של תשוקה. אי הוודאות הזו היא מקור אפשרי לבעיות ביחסים, בעיקר כשאין הלימה בין הציפיות של שני הצדדים. אז מתי ההתנהלות של בן או בת הזוג מצביעה על אהבה, ומתי היא מצביעה על תשוקה? מיד ננסה לברר.

אהבה, התאהבות ותשוקה בין המינים

בשלבים הראשונים של מערכת היחסים, מסבירה המטפלת המינית שרי לביא, מדובר בהתאהבות יותר מאשר באהבה. ההתאהבות היא עניין הורמונלי, שהתשוקה היא חלק ממנו. התשוקה נולדת בדרך כלל בתחילת היחסים ויכולה גם להיבנות במהלכם, בעיקר אצל נשים. האהבה, לעומת זאת, מוצאת את מקומה ביחסים לאחר ששלב ההתאהבות מסתיים.

נשים יכולות להתאהב בדרך כלל לאורך תקופה ואז, מעצם ההתאהבות, תצמח אצלן גם תשוקה. תשוקה זו עשויה להיות תלויה בדברים שונים, מעבר לעניין הביולוגי המיידי (תחושת ביטחון, נאמנות, אינטליגנציה, שגרה טובה ועוד). אצל גברים, הדברים לרוב פשוטים ופיזיים יותר. ועדיין, גם נשים לא יתאהבו ולא יחשקו בגבר שמשהו בו מפריע להן במיוחד, נניח אם הוא לא מושך אותן בכלל.

נחזור לתחילת היחסים בין בני זוג. בשלב זה תוהה כל אחד מהצדדים על קנקנו וכוונותיו של הצד האחר. התנהגויות מסוימות עשויות להצביע על כוונות רציניות ועל חיבור רגשי. התנהגויות אחרות עשויות לבטא מוטיבציות אחרות: חשק, חרמנות, מיניות. רבות מההתנהגויות שיובאו כאן כדוגמאות, בעיקר בקבוצת התשוקה, אופייניות יותר לגברים. עם זאת, מעירה לביא, כיום עולה מספרן של הנשים המאמצות התנהגויות כאלה ולכן, כל הדוגמאות מיועדות לשני המינים.

זו כנראה תשוקה

התמקדות מוחלטת במראה החיצוני
מהרגע הראשון, בן הזוג הטרי מפנטז על מראה הפרטנר/ית בעירום ועל הסקס שיעשו. תשוקה היא רכיב חשוב מאוד בתחילת קשר, מבהירה המומחית, אבל אם אין שם משהו מעבר לזה, הקשר יהיה מוגבל מאוד, לקטע הפיזי. זהו, אגב, המצב ביחסים המכונים יזיזות.

חוסר עניין במה שיש לצד השני לומר
הדבר מעיד על העניין היחיד שקיים: בסקס. כשאדם אחד במערכת היחסים לא מתעניין בעולמו של האדם האחר, בקורותיו, בדעותיו ובתחושותיו, קשה להאמין שתצמח מערכת יחסים שאינה רק מערכת יחסים מינית.

מתחמקים ממפגש, אלא אם הוא למטרת מין
ואם נפגשו השניים, אבל לא היה מגע מיני, הצד המתרץ חש שהאחר עולה לו על העצבים. פעמים רבות, מסבירה המטפלת, ההתמקדות בתשוקה מבטאת קושי גדול ביצירת אינטימיות. כך או אחרת, התנהלות כזו בעייתית לקשר זוגי תקין.

ניצול כל הזדמנות לחמוק מיד אחרי הסקס
לא להתכרבל, לא להישאר לארוחת בוקר, רק "חייב לזוז". מה נשאר אחרי שהסקס נגמר? שואלת לביא ועונה: קרבה. יש אנשים שלא מוכנים ולא מסוגלים שיביטו להם בעיניים אחרי הסקס, שיראו אותם "חשופים", מותשים וסתורי שיער. היציאה הזו היא בעצם בריחה.

ימים שלמים בלי יצירת קשר
נזכרים להרים טלפון רק כשהחרמנות מתעוררת. גם בהתנהלות כזו נראה שהצד הנעלם מעוניין בצד האחר לצרכים מיניים בלבד. לעיתים, מעירה לביא, עשויה התנהגות מסוג זה להצביע על "משחקי דייטולוגיה" מסוג הקשה להשגה, ולא תמיד קל להבין האם איקס מעוניין בסקס בלבד, או נוקט טקטיקה, שמצביעה על עניין רב, דווקא.

זו כנראה אהבה (או לפחות, כוונות רציניות)

יפה בעיניו גם בבגדי ספונג'ה
או בלי איפור, או כשהוא קם בבוקר עם שאריות ריר על השפה. בדרך כלל, אומרת המטפלת, יראו בני הזוג זה את זו בהופעה ביתית ולא מושקעת רק בשלב מתקדם יותר ביחסים, ולא בתחילתם. ועדיין, אם צד אחד נראה לצד האחר יפה, מקסים ומושך גם במצבים כאלה, סימן שהוא לא רק חושק בו.

השיחות ארוכות, וכאילו חולפות ביעף
תחושה של "ואוו, מצאתי את הנפש התאומה שלי". זו הרגשה שמלווה בהערכה רבה לבן הזוג, בעניין בו וברצון לשמוע אותו. כל אלו גורמים לתחושה כללית של משהו מורכב, מלא ושלם. גברים רבים מופתעים כשהם מגיעים למקום הזה, אומרת המטפלת. 

רצון לבלות יחד גם כשאין סקס
המצב שמצביע על כך שתמונת היחסים שלמה יותר: לא רק קשר מיני ולא רק קשר של שיחות. יש נשים שזקוקות לזמן רב יותר כדי להיכנס למיטה, מסבירה לביא. ואם גבר של אישה כזאת רוצה אותה באמת, הוא ימתין לשלב שבו תהיה מוכנה. וגם אם יחוש תסכול - לא יכעס עליה, ולא יקום וילך.

שאיפה שהקרובים יאהבו את בן הזוג
קשרים פיזיים בלבד הם ברוב המקרים פרטיים, חשאיים ולא כאלה שנחשפים לסביבה המשפחתית והחברתית. אדם שמכניס את הפרטנר שלו למעגל הרחב יותר מעביר לו מסר ברור: את/ה משמעותי בחיי.

מחשבות עליהם בזמן ששוהים בנפרד
ואפילו הגנבת סמס בנוסח "חושב עלייך". ככה זה כשמאוהבים, מאשרת המומחית. לא חושבים על דברים אחרים, כמעט. וכן, זה סימן חיובי מאוד.

השקעה, השקעה, השקעה
שרי לביא מספרת על מטופלים שאומרים "אני לא מאמין שעשיתי בשבילה דברים כאלה. נסעתי להביא ולהחזיר אותה ממרחקים, הגעתי אליה במיוחד כדי לתקן בשבילה משהו". כשאתה רואה את הצרכים של האדם שמולך כחשובים לא פחות משלך, היא מסבירה, סימן שהוא חשוב לך מעבר לבילוי משותף במיטה. אולי את/ה אפילו אוהב/ת.

ייעוץ מקצועי: שרי לביא 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש