חיפוש

dsdsdsd
מין לחולי לב

גם לחולי לב מגיע ליהנות ממין

למרות שפעילות מינית טובה לבריאות, הרבה חולי לב מוותרים על התענוג. למה זה קורה בעצם, האם תרופות גורמות לבעיות זקפה, האם מותר להיעזר בוויאגרה ואיך מתמודדים עם חרדת הביצוע?

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

האם התרופות משפיעות על הזקפה? מחקרים מראים שלא. אבל מספיק לחשוב שהן אכן מורידות זקפה כדי שתהיה להן השפעה כזאת.

02

מותר לקחת ויאגרה? בעיקרון כן, ויאגרה, סיאליס ולויטרה יכולות לסייע במקרה של בעיות זקפה, אבל לא עם תרופות מסוימות.

03

חוששים שפעילות מינית תחמיר את המצב? גשו לייעוץ מיני על מנת לקבל מידע שיעזור להפחית את הלחץ והחרדה.

​פעילות מינית קבועה ידועה כתורמת לאיכות החיים הן אצל אנשים בריאים בדרך כלל והן אצל חולי לב. עם זאת, הרבה חולי לב מוותרים על התענגו כי הם פוחדים שהתפקוד המיני שלהם נפגע, וגם בשל החרדה והדיכאון שהם חווים.

האגודה האמריקאית למחלות לב (American Heart Association) יצאה לאחרונה בהמלצות בכל הקשור לפעילות מינית בקרב חולי לב. האגודה אמנם ממליצה לקיים יחסי מין גם אחרי התקף לב, אבל מה קורה אם פשוט לא מצליחים?

מה צריך לדעת על הטיפול בבעיות בתפקוד המיני בקרב חולי לב?

תרופות וסקס
תרופות שונות (בעיקר תרופות משתנות ובטא-בלוקרים) נחשבו תמיד כמורידות את חוזק הזקפה, אבל מחקרים עדכניים לא מצאו קשר ישיר בין תרופות אלה לבעיות בזקפה. למרות זאת קיים אפקט Noncebo בו הידיעה, כביכול, שתרופה מסוימת גורמת לבעיות זקפה, יכולה לגרום לבעיה כזאת באופן פסיכולוגי.

אחד המחקרים, שנעשה אצל נשים, הראה ששימוש במשתנים מקבוצת הטיאזידים ואלדוסטרון גרמו לירידה ברטיבות הנרתיק ובשיבושים במחזור החודשי. כאשר חולה לב מתלונן על בעיה בתפקוד המיני צריך לבדוק יותר בכיוון של גורמי סיכון לבעיה, אפקט Noncebo, חרדה או דיכאון ופחות בכיוון של השפעת התרופות שהוא נוטל על התפקוד המיני.

ויאגרה - כן או לא?
התרופות ויאגרה, סיאליס ולויטרה (השייכות לקבוצת מעכבי האנזים ׁ(PDE5) ידועות כבעלות השפעה טובה בטיפול בבעיות זקפה בחולי לב יציבים. מאחר ותרופות אלה מרחיבות את כלי דם ולכן גורמות לירידת לחץ הדם, יש לתת אותן בזהירות לחולים המקבלים תרופות להורדת לחץ הדם בעיקר מקבוצת האלפא־בלוקרים.

מעכבי PDE5 אסורים לשימוש לחולים הנוטלים תרופות מקבוצת הניטרטים, והשימוש בניטרטים אסור במשך 24 שעות מנטילת ויאגרה או לויטרה ו־48 שעות מנטילת סיאליס. כמו כן, אין מידע לגבי הביטחון של תרופות אלה בחולים עם היצרות המסתם האורתלי. לא הוכח שאחת מהתרופות שהוזכרו יעילה יותר או מסוכנת יותר בחולי לב.

השפעת טיפול הורמונלי בנשים
ישנם חילוקי דעות על השפעת טיפול הורמונלי בכדורים על מערכת הלב וכלי הדם. מצד שני ישנה הסכמה גורפת שמתן הורמונים לנרתיק (במשחה או בטבליות המכילים אסטרוגן) הוא בטוח בנשים חולות לב המתלוננות על כאבים ביחסי מין או על יובש נרתיקי. הספיגה לדם בהחדרה לנרתיק היא מינימלית ולכן אין מניעה לשימוש בחולות לב.

תכשירים טבעיים
השימוש בחומרים טבעיים שונים אולי נשמע עדיף על פני שימוש בתרופות אצל חולי לב, אך למעשה העובדות הן הפוכות. רוב התכשירים, שיעילותם גם מוטלת בספק, עשויים מחומרים שבחלקם אינם מוכרים והם בעלי מינון לא ברור. לכן, לעולם אין לדעת מה באמת מכילים תכשירים אלה והאם אין בהם חומרים המסכנים את חולי הלב. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי שימוש בתכשירים טבעיים ולהימנע מניסיונות העשויים להיות מסוכנים.

חרדה, לחץ ודיכאון
חולי לב ובני זוגם עלולים לחוות חרדה בעקבות החשש שפעילותם המינית תחמיר את מצב הלב או אפילו תגרום למותם. שינוי בהרגלי חיי המין בעקבות המחלה עשוי להשפיע לרעה על הזוגיות, לפגוע באיכות החיים ולגרום לדיכאון. מצב זה עלול להביא לבעיות זקפה אצל גברים ולבעיות כמו ירידה בחשק המיני, קושי להגיע לאורגזמה וכאב בעת קיום יחסי מין אצל נשים.

ייעוץ מיני לבני הזוג
עם הופעת מחלת לב או לאחר אירוע חריף כגון התקף לב, רצוי לגשת לייעוץ מיני יחד עם בן או בת הזוג על מנת לקבל את כל המידע שמעניין אותם אבל לא היה להם נעים לשאול את הצוות המטפל, או שהצוות עצמו לא התלהב לדון בו.

ייעוץ מיני זה, המפחית חרדות ומונע הופעת בעיות מינית, חשוב בכל גיל - צעיר יותר וצעיר פחות. בכל גיל ניתן לבצע פעילות מינית כלשהי ואותה יש להתאים לזוג הספציפי בהתאם למצב הלב. מחקרים הראו שחולים שקיבלו הדרכה מינית חזרו לחיי מין סדירים מהר יותר ובאופן מהנה יותר, יחסית לאלו שלא עברו הדרכה כזאת.

ולסיום: שלושה טיפים חשובים

• לקיים פעילות מינית לאחר מנוחה, במקום שקט ומוכר, עם פרטנר קבוע על מנת להוריד את רמת הלחץ.

• להימנע מקיום יחסי מין לאחר ארוחה כבדה או צריכה רבה של אלכוהול, לוותר על תנוחה הדורשת מאמץ גופני גדול במיוחד.

• לעתים כדאי לוותר על הגעה לאורגזמה כדי לא להגיע לריגוש חזק מדי ולהסתפק בהנאה ללא אורגזמה.

חיי מין טובים ומספקים הם חלק מההחלמה מאירוע לב וחלק מהדרך לחזרה לחיים תקינים. לכן, אם יש בכך צורך – היעזרו בטיפול ובייעוץ על מנת לחזור לחיי מין שגרתיים ומהנים. לעתים יש צורך בתמיכה כגון ייעוץ או טיפול תרופתי ובדרך כלל אין מניעה להשתמש בכך (יש להתייעץ עם הרופא המטפל לפני פעילות כזו או אחרת).

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש