חיפוש

dsdsdsd
ספורט ומיניות

סקס, ספורט ומה שביניהם

איך היצר המיני והדחף להרס משתלבים בפעילות ספורטיבית? איך הגיעו לספורט ביטויים סקסיסטיים ואיך עוררות ספורטיבית משפיעה על עוררות מינית? שאלות ותשובות על הקשר בין ספורט למיניות

מיכל יערון

מיכל יערון

​אבי הפסיכואנליזה זיגמונד פרויד זיהה שני יצרים בסיסיים באדם: • יצר המין שמטרתו לשמר את החיים.
• יצר המוות שמבטא את הדחף להרס ואלימות.
התחרות והאלימות כרוכים לעתים קרובות זו בזרועותיה של זו גם בהקשר ספורטיבי.

באופן מפתיע, הדיון על נושא הסקס והספורט הוא מועט, על אף  שלמתבונן מן הצד קל לזהות שהמאבקים הספורטיביים רוויים בגוונים מיניים. ברמה הביולוגית מדובר על רמות גבוהות של הורמונים הן בקרב הצופים והן בקרב המשתתפים, ברמה הפיזית מדובר על עולם בו הכלי המרכזי להוכחת יכולת וביצועים ספורטיביים הוא הגוף.

מה מושך אותנו לצפות בתחרויות ספורט?

הצופים בספורט מרבים להתפעל מגוף הספורטאים במישור האסתטי. אולם בכל דיבור על גוף הספורטאי, קל לשמוע את הצלילים המוסווים יותר של רמיזות מיניות. בנוסף, שידורי טלוויזיה, סרטי ספורט, ובעיקר פרסומות, מדגישים מאוד את המימד המיני בגופו של הספורטאי. הספורטאי הטיפוסי של הפרסומת הוא צעיר, בעל כסף כוח ומעמד ובנוסף בעל גוף מרשים. כל אלו הופכים אותו מועמד טבעי לסמל מין, דבר שמנוצל, לעתים בצורה צינית, במדיה.

נושא המין והספורט הוא מורכב ומשלב צדדים פיזיולוגיים, פסיכולוגיים, סוציולוגיים ומוסריים. התפיסה העיקרית של העיסוק הספורטיבי היא תפיסה של סובלימציה (עידון). כלומר, הזירה הספורטיבית מאפשרת לבטא דחפים שאיננו יכולים לבטא בצורתם הפשוטה בחיי היום יום. כך, באופן פשטני ניתן לומר שדחף לפגוע באנשים יכול להוביל מישהו להיות רופא מנתח. העיסוק בספורט משמש על־פי תפיסה זו הסוואה או עידון של דחפים מיניים ותוקפניים. בצורה מעט פשטנית, ניתן לומר שהדחפים המיניים שלא ניתן לבטא אותם בצורה פתוחה, מתבטאים בעיסוק האינטנסיבי בספורט.

איך הגיעו לספורט ביטויים סקסיסטיים?

רוב הגישות הפסיכולוגיות רואות את העיסוק בספורט לא כתוצר בלעדי של דחפים, אלא גם כהגשמה עצמית וכן כביטוי חיובי של יצריות. למרות זאת, העיסוק בספורט עודנו רווי במיניות. השפה הספורטיבית מלווה בדימויים מיניים כמו: "תקע גול", "קרע את הרשת" , "להכניס" ו"לדחוף".

על־פי  תפישת עולמנו כפסיכולוגים של הספורט, העובדה שהדימויים הללו קיימים בשפת ספורט עלולה להביא לנזקים כי במידה רבה עומד מאחוריהם שילוב של מין ואלימות.

צד נוסף של המיניות בא לידי ביטוי ברצון העז לנצח או להשיג מטרות ובתחושה אותה מתארים ספורטאים לאחר ניצחונות ומאמץ קשה. תיאורי התשוקה העזה להשיג מטרה ותיאורי חווית ההישג משתווים אך ורק לתיאורים של אהבה רומנטית בספרות. לא מעט חוזרים ציטוטים כמו "זה היה כמו אורגזמה" או "יותר טוב מיחסי מין".

מה הקשר בין עוררות ספורטיבית לעוררות מינית?

מגע בין ספורטאים והריגוש הגופני הכרוך בעיסוק בספורט נקשרים גם הם למין. העיסוק בספורט מעלה את רמת העוררות הגופנית, וכך גם מין ויחסי מין. במקרים רבים, ספורטאים ואנשים העוסקים בספורט מגיבים לריגוש בחשיבה על רצון למין וספורטאים ומאמנים רבים מתארים מחשבות על מין תוך כדי העיסוק באימונים.

הזירה הספורטיבית היא אחד המקומות הבודדים שנשיקות וחיבוקים פומביים נתפסים כדבר טבעי ומובן מאליו. כך לדוגמה, נערה צעירה בבגד ים שזה עתה סיימה תחרות שחייה, מקבלת חיבוק מהמאמן שלה. בכל מצב אחר, ייתכן שהיינו תופסים חיבוק כזה כבעייתי. דוגמה נוספת: קבוצת שחקני כדורגל מתקבצת  לחיבוק חם ולערימת שחקנים אחרי הבקעת גול.

האם הזירה הספורטיבית מספקת גם מאוויים מודחקים?

תיאוריות פסיכולוגיות שונות תופסות את המגע האינטנסיבי בין ספורטאים במהלך הספורט כאפשרות היחידה של גברים ונשים לבטא משאלות הומוסקסואליות. לדוגמה, העיסוק בהיאבקות, על פי אותן תאוריות, עשוי להיות הסוואה למגע הומוסקסואלי.

באותה רוח ניתן לומר כי דרך טובה להיות במגע פיזי מבלי לזכות בגינוי היא "ללכת מכות". בספורט ישנם ענפים ,כמו היאבקות או רוגבי, בהם המגע הגופני הוא לב העיסוק בספורט ונראה לעתים קרובות כמו סדרה של תנוחות מיניות.

האם הספורטאי נתפס כסמל מין?

ספורטאים מייצגים במידה רבה את האידיאל הנחשק. הם משמשים כסמלי מין בפרסומות ובתקשורת ומידה רבה מציבים אידיאל לא אפשרי. גוף שרירי ואברי גוף מגודלים נתפסו לאורך ההיסטוריה המזוהים עם אונות מינית של גברים.

ומה קורה אצל הספורטאיות?

אצל נשים התמונה יותר מורכבת, מאחר שישנם שני דימויים המתנגשים זה בזה: מצד אחד,האישה הגדולה והשופעת המסמלת פריון, ומצד שני הדוגמנית הדקיקה שנהפכה לאידיאל יופי בעשורים האחרונים.

מן הצד החיובי חשוב לדעת כי בריאות גופנית, ערנות ומצב רוח טוב, נובעים וקשורים לעיסוק בספורט - ומשליכים בהכרח על חיי המין, כמו על כל תחום בחיים. בהיבט הה ניתן בהחלט לומר, כי עיסוק בספורט הוא קרקע פוריה לחיי מין טובים יותר.

האם טוב או רע לקיים יחסי מין לפני תחרויות?

מצד אחד, נערכו מעט מחקרים בנושא, ומצד שני יש חילוקי דעות בין החוקרים בתחום. בעבר הייתה מקובלת הגישה שיש לעצור את כל הדחפים עד ליום התחרות - ואז תהיה התפרצות יצרים בתחרות עצמה, שתביא לביצועים גבוהים יותר. עם זאת, אנו יודעים שמנוחה, רגיעה ומצב רוח טוב עוזרים גם הם לביצועים ספורטיביים. נראה אם כן שהתשובה היא במידה רבה אישית ותלויה בספורטאי ובסוג הספורט.

כשם שיש ספורטאים שנוח להם שבני זוג או בני משפחה ישבו בקהל בזמן תחרות ויש כאלו שנוכחות כזאת לא מתאימה להם,, כך יש כאלו שקיום יחסים לפני תחרות  מתאים להם ויש כאלו שלא.

יותר מכך, יכול להיות שאצל אותו ספורטאי הדבר מתאים לעתים ולעתים מפריע. עם זאת, ברור שאם מישהו עסוק ביחסי מין, עישון ושתייה ולא ישן כל הלילה לפני תחרות, אז סיכויי הצלחתו יקטנו במידה רבה.

מיכל יערון היא פסיכולוגית ספורט
עריכה וייעוץ רפואי: ד"ר ירון בוקר

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש