חיפוש

dsdsdsd
טראומה מינית

האם עברת טראומה מינית?

ילדה בת שלוש שנכנסה לחדר השינה של הוריה בזמן שהאם היתה בשיא האורגזמה, עלולה להתקשות בקיום יחסי מין בעתיד. בעיה דומה עלולה להיות לאישה שבגיל 14 עברה בדיקה גינקולוגית לא סבלנית

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

גברים ונשים מגיעים למרפאות לטיפול מיני​ ומתארים בעיות שונות בתפקוד המיני. אצל הגברים, עיקר הבעיות הקשורות לזקפה או השפיכה, ואילו אצל הנשים מתלוננות בדרך כלל על ירידה בחשק מיני, כאב בזמן קיום יחסים וקשיים להגיע לאורגזמה. 

אחת השאלות הראשונות שהמטפלים המיניים שואלים היא "האם היתה לך בעבר טראומה מינית?"​

בדרך כלל, בתגובה לשאלה כזאת, עולה מחשבה על אונס, מעשה מגונה, התעללות מינית וכדומה. ברוב המקרים, לשמחתנו, התשובה שלילית. עם זאת יכולות להיות סיבות נוספות לטראומות מיניות והשאלה היא איך מגדירים טראומה מינית. על־פי אחת ההגדרות המקובלות, מדובר באירוע שקרה בצורה מפתיעה או בניגוד לרצון האדם, לעתים ללא הבנת משמעות הפעולה שנעשתה כלפיו. אין הבדל אם הפעולה בוצעה על־ידי אדם מוכר או אדם זר.

מטפל מיני מנוסה אינו מסתפק בתשובה שלילית לשאלה על הטראומה, אלא מנסה לחקור לעומק. אחרי בירור כזה, לעתים קרובות מקבלים סיפורים שחושפים רקע מיני בעייתי, בלי קשר לסוג הבעיה הנוכחית בתפקוד המיני. יתכן ומדובר במקרה שעל פניו אינו נראה כטראומה מינית, אך אותם גבר או אשה חוו אותם בעבר ככזאת ואותה טראומה מלווה אותם במודע או בתת־מודע.

הנה כמה דוגמאות: ​

• נערה בת 14, בתולה, המגיעה לחדר מיון עקב כאבי בטן ועוברת בדיקה גינקולוגית ללא הכנה והסבר על ידי רופא עסוק, המבצע את הבדיקה במהירות וללא תשומת לב לגילה ומצבה.

• ילד בן שבע המטייל בגן ציבורי בשעות אחר הצהריים, נעצר על ידי איש מבוגר המציע לו ממתק. כשהוא נוטל את הממתק, האיש נוגע בו בעדינות באזור אברי המין מעל המכנסיים והולך לדרכו.

• נערה בת 16 שנכנעת להפצרות החבר שלה שאם לא תקיים איתו יחסי מין , יעזוב אותה. בהמשך היא נהנית מיחסי המין, שהופכים לסדירים. אחרי חצי שנה הם נפרדים עקב חוסר ענין זה בזה.

• ילדה בת שלוש שתופסת את הוריה במיטה בעת מגע מיני מהנה, בזמן שהאם מגיעה לאורגזמה.

כל אחת מהדוגמאות הנ"ל יכולה להיחשב כאירוע חסר משמעות וכזה הוא אכן יכול להיות. אולם במקרים מסוימים אותם ילדים חווים את המקרה כטראומה, היכולה להיות קשה בעבורם לא פחות מאונס מלא: 

הנערה בת ה־14 עברה בעצם תהליך של אונס מבחינה רגשית ולכן תגיב בכאב בעת נסיון קיום יחסי מין עם החבר האהוב שלה.

הילד בן השבע הרגיש אולי שהוא אוביקט מיני לגברים, מה שמפריע לו בעתיד בקשר מיני עם בנות זוג עקב ההרגשה שהוא "אינו גבר".

הנערה בת ה־16 נהנתה אמנם מיחסי המין, אך יתכן שההסכמה לקיום יחסי המין, בלית ברירה, השאירה בה הרגשה שהיא כמו זונה. בכל קשר מיני חדש היא תחוש כך ולא תוכל להגיע לקשר רגשי טוב עם חבר כי היא מרגישה ש"לא מגיע לו שחברתו תהיה זונה". הילדה בת השלוש יכולה לחוות את האורגזמה של האם כהתעללות גופנית מצדו של האב, מה שיגרור אחריו פחד מקיום יחסי מין גם עם בן זוג אהוב ורצוי.

לפעמים המקרה מודחק למשך שנים רבות ואינו בא לידי ביטוי בקשרים מיניים מזדמנים. אולם דווקא כשמתחיל קשר מיני משמעותי עם בן זוג קבוע, עולה המקרה מתוך עומקי הזכרון המודחק ומפריע בתפקוד המיני. פעמים רבות מרגישים בן או בת הזוג של הנפגע, שהפרטנר שלהם לא חושק בהם, או לא אוהב אותם, כי כל מגע גופני גורר אחריו פחד ודחיה.

חשוב להפנים: אין להתווכח עם הרגש. אם "המקרה הבנאלי" גרם לתחושת טראומה מינית, היא יכולה להשאר כך לשנים רבות (במודע או בת-מודע). כשיש חשש כזה רצוי, לפנות לטיפול מיני אצל מטפל או מטפלת מוסמכים.

איך פונים לטיפול מיני בכללית?

לא תמיד הסיפורים עולים באופן עצמי. לעתים יש לכוון את הגבר או האשה ורק על ידי שאלות מכוונות או באופן אסוציאטיבי נזכרים במקרה הטראומטי. 

לעתים עצם הדיון במקרה הוא הטיפול, וזאת דרך ההכרה שהיתה טראומה והיא שייכת לעבר. לא תמיד יש צורך בטיפול פסיכולוגי מעמיק וברוב המקרים הכוונה נכונה יכולה להביא לחיי מין טובים, מהנים ומשוחררים.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש