חיפוש

dsdsdsd
התעלללות מינית

הקשר בין התעללות מינית להתנהגות אובדנית

מי שעברו התעללות מינית בעבר, גם אם לא מדובר באונס ברוטלי, עלולים לסבול בהמשך חייהם מהפרעות בתפקוד המיני, מדיכאון, מלחץ וחרדה - ואף מהתנהגות אובדנית

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

גבר או אישה שעברו התעללות מינית בשלב כלשהו בחייהם עלולים לסבול בשל כך מקשיים והפרעות בתפקוד המיני. הפרעה כזאת עלולה לפרוץ בלי קשר לזמן התרחשותה של ההתעללות ואופיה. כל אירוע מיני שלילי יכול להתעורר בשלב כלשהו של החיים, ולצאת מהתת מודע אל המודע או להישאר בתת מודע ולגרום להפרעות ביצירת קשר מיני תקין.

לא תמיד מדובר באונס ברוטאלי. במקרים רבים מדובר במעשים שנעשו על ידי בן משפחה או אדם אחר מוכר. לעתים המעשים הללו נעשו כביכול בהסכמת הקורבן, שהיה ילד ולא ידע מה נכון ומה לא נכון. הרבה פעמים קיימת גם האשמה עצמית של הקורבן על כך שלא התנגד וכביכול שיתף פעולה ואז יתכן גם נסיון להענשה עצמית על אותו "מעשה נורא שעשיתי".​

מהם המאפיינים של הקושי בתפקוד מיני אצל מי שעבר/ה התעללות מינית?

ההפרעה בתפקוד המיני יכולה להתבטא בחוסר אפשרות ליצירת קשר מיני מתחילת חיי המין (ואז מדברים על הפרעה ראשונית), או בהפרעה משנית שבה יתכן שהיה קשר מיני תקין בעבר, אך לפתע ביום בהיר אחד מופיעים קשיים במיניות. הקושי יכול להיות קשור לבן או בת זוג מסוימים, יכול להיות עקב קשר מיני השונה באופיו מקשרים קודמים, אך באותה מידה יכול להופיע בקשר שעל פניו אינו שונה מקשרים קודמים. במקרים רבים לא ניתן לשים את האצבע על הגורם שהוציא לפתע את נושא ההתעללות שהיה חבוי במוח אל חיי המין.​

האם קשר יציב עשוי למנוע הופעת קשיים בתפקוד המיני? 

הקושי יכול לפעמים להופיע דווקא כאשר מדובר בקשר טוב וקרוב, שעשוי להיות רציני וארוך טווח או אפילו תמידי. לעומת זאת, בקשרים מזדמנים, יתכן שהמיניות תהיה כביכול תקינה.​​​

האם יש הבדל בקשיים בתפקוד המיני בין גברים ונשים?

אצל נשים שעברו התעללות מינית, הקושי מתבטא בדרך כלל בכאבים בקיום יחסי מין, חוסר (או ירידה) בחשק המיני וקשיים בהגעה לאורגזמה.

אצל גברים שעברו התעללות מינית ניתן למצוא קשיי זקפה, שפיכה מעוכבת (חוסר יכולת להגיע לשפיכה או לאורגזמה) וכן הפרעות עד כדי חוסר בחשק המיני.

לא תמיד הנשים, ועוד יותר הגברים מודעים להתעללות שעברו, או שאינם מוכנים להודות בכך. לכן קשיים בתפקוד המיני יכולים להופיע כביכול ללא סיבה, על אף שהגורם הוא הטראומה המינית.​

התעללות מינית עלולה לפגוע בתפקוד בתחומים אחרים?

פרט להפרעות המיניות,התעללות מינית יכולת לפגוע בתפקודים חברתיים ונפשיים רבים. זה יכול להתבטא בקושי בבנית מערכות יחסים ואמון, דיכאון,לחץ וחרדה, חוסר איזון במערכות הורמונים האחראיות לתפקוד במצבי סטרס, קושי בוויסות רגשות ודחפים, יתר סיכון להפרעות אכילה ושימוש בסמים.​

מהו שיעור נסיונות ההתאבדות בעקבות התעללות מינית?

במחקר שפורסם בעיתון American Journal of Psychiatry, עולה כי התעללות מינית היא גורם סיכון משמעותי לנסיונות התאבדות, בעיקר בקרב נשים. 

המחקר נערך באנגליה ובדק נתונים ממחקר רחב היקף אחר, British National Survey of Psychiatric Morbidity. הנתונים נאספו בקרב 8,500 גברים ונשים בין הגילאים 16 עד 74 באוכלוסיה הכללית. בנוסף לנתונים כלליים נשאלו המשתתפים במפורש על ניסיונות התאבדות ועל התעללות מינית. 

במחקר נמצא קשר מובהק בין סיפור קודם של התעללות מינית ובין ניסיונות התאבדות וכוונות אובדניות. הקשר היה משמעותי בגברים ובנשים, אך היה חזק יותר בנשים בהשוואה לגברים. 

עם זאת, גם התעללות מינית וגם נסיונות התאבדות שכיחים יותר בקרב נשים.

החוקרים מצאו שהפרעה אפקטיבית היא גורם מתווך בקשר שבין התעללות מינית בילדות והתנהגות אובדנית. (הפרעות אַפקטיביות כוללות: דיכאון, מאניה ומאניה־דפרסיה). נראה שהאפקט הינו מתווך בקשר בין התעללות מינית ואובדנות, כך שבאנשים שעברו התעללות מינית דרושה ירידה קלה יותר במצב הרוח (בהשוואה לאנשים בריאים) כדי להביאם למצב אובדני.

הנתונים כללו פרטים על ניסיונות התאבדות של המשתתפים לאורך חייהם וכן כוונות אובדניות:

3.5 אחוז מאוכלוסיית המחקר דיווחו על התעללות מינית, (בנשים 5.2 אחוז ובגברים 1.6 אחוז). לא ברור האם זוהי השכיחות האמיתית או שגברים נוטים לדווח פחות על התעללות מינית. 

430 מהמשתתפים במחקר (4.5 אחוז) דווחו על לפחות ניסיון אובדני אחד במהלך חייהם.

לנשים היה סיכוי גבוה יותר באופן מובהק להודות בניסיון אובדני בעבר. 

לאורך החיים נצפו כוונות אובדניות בקרב 12 אחוזים מהגברים לעומת 17 אחוזים מהנשים.

בניתוח הנתונים, נמצא קשר חזק בין התעללות מינית ובין מחשבות אובדניות בדומה לתוצאות שנמצאו לניסיונות אובדניים. 

יש שני מסרים חשובים הנובעים מהמחקר:

• לציבור הרחב: חשוב להעלות את המודעות הציבורית להתעללות מינית בילדות, ולהשלכות ארוכות הטווח של התופעה.​

• למטפלים השונים: חשוב להעריך את האפשרות של התעללות מינית באנשים אובדניים. יש לנסות לבחון האם היתה התעללות מינית כלשהי בעבר, אך חשוב להדגיש שזיהוי של טראומה בעבר לא תמיד משפיע על התכנית הטיפולית. 

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש