חיפוש

dsdsdsd
חשק מיני

האם יש לך חשק לסקס?

כמה פעמים ביום או בשבוע בא לך לעשות סקס? האם התיאבון המיני שלך קטן מדי, או שאין דבר כזה בכלל? מה לעשות אם את רוצה ולבן או בת הזוג לא בא, אף פעם? ולמה ככל שמקיימים יותר יחסי מין, גדל התיאבון?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

החשק המיני שונה מאדם לאדם, ומושפע מהרבה גורמים, ביניהם: גנטיקה, רקע משפחתי, תרבות והורמונים.

02

גם כמות הסקס שאתם עושים משפיעה. המיניות היא קצת כמו שריר – ככל שמפעילים אותה, היא נעשית חזקה.

03

כדאי לשים לב להתאמה מבחינת התיאבון המיני בין בני זוג, כדי שלא תהיו מתוסכלים ולא תצליחו לגשר על הפערים.

ההקבלה בין אוכל לסקס מתעוררת כשמדברים על חשק, לא סתם מכנים אותו תיאבון מיני. הליבידו והתאווה למזון נחשבים לתשוקות קרובות זו לזו. עכשיו תגידו שזה ברור, כי כולם צריכים לאכול וכולם רעבים, נכון? בערך. לא כולם, ולא באותה מידה.

ד"ר שלומית שדמון, מומחית ברפואת המשפחה ומטפלת מינית, מסבירה שרוב האנשים כן אוהבים סקס, נהנים ורוצים עוד. זה רצון קדום, אינסטינקט שהוא חלק מיצר ההישרדות שלנו ושוכן במוח העתיק, קרוב לגזע המוח. 

למרות הוותק שלו, קיימים בין אנשים שונים הבדלים משמעותיים לגבי כמה סקס הם רוצים. במונחים גסטרונומיים יש מי שמנשנשים, יש טורפים ויש את אלה שבקושי בא להם להכניס משהו לפה.

מה משפיע על התיאבון המיני?

לליבידו יש כמה גורמים שונים שמפעילים אותו. הנה כמה בולטים:

• גנטיקה: יש לה משקל לא מבוטל בקביעת ממדי החשק המיני.
הרקע המשפחתי: גם הוא משחק תפקיד: מה שראינו בקשר בין הורינו, האם הם גילו סימני אהבה ומגע גופני ביניהם, האם קיבלנו מההורים חום, אהבה ומגע, האם נושא המין דובר בבית בגישה חיובית או שלילית, כל זה ישפיע עלינו כבוגרים.

• תרבות: במיוחד כיום יש השפעה חברתית ותרבותית משמעותית. סקס מוצג באופן לגיטימי בתקשורת המונים, באמנות ובבידור. הדבר מספק הרשאה חברתית לעסוק בו יותר, מגיל מוקדם יותר. המיניות מותרת, אפילו מוחצנת מה שמשפיע על החשק

• הורמונים: למשל, הורמון החשק הגברי הוא הטסטוסטרון. גברים מגיעים לשיא החשק המיני בגיל 16 עד 20, כשהוא מרקיע שחקים. 

• כמה סקס אתם עושים: כן, האינטנסיביות של העיסוק במין היא משתנה נוסף. ככל שאתם עושים יותר סקס (גם אוננות נחשבת), רמת החשק משתמרת. לכך כנראה התכוונו חז"ל כשאמרו (אמנם בהתייחס לאיבר קטן אחד בגוף האדם) "מרעיבו - שבע, משביעו - רעב".

ד"ר שדמון מסבירה: באיברי המין יש כלי דם ועצבוב עדין. כשהם לא מופעלים לאורך זמן, התפקוד שלהם נוטה "להחליד". כך שהחשק המיני מתחזק את עצמו, לטוב ולרע. ובגלל שהוא מגיע מהמוח, גם ביטחון עצמי, דימוי עצמי, מעמד חברתי ועוד המון תחושות והרגשות קשורים אליו ומשפיעים עליו.

למה להסיר שיער מאיברי המין?

זה הזמן לגלות...
למה להסיר שיער מאיברי המין?

שיעור בהיסטוריה מינית

כמה חשק מיני יש לכם? הוא בא לידי ביטוי במספר הפעמים ביום או בשבוע שבהם אתם חושבים על סקס, רוצים לקיים יחסים או שוכבים בפועל. בגדול, גברים נחשבים כבעלי רעב מיני גבוה מזה של נשים כי קיימת בגופם כמות גדולה בהרבה של טסטוסטרון. במוח העתיק שלהם זהו תפקידם ההיסטורי: ליזום יחסי מין.

אבל בשעה טובה התרחקנו מתקופת אנשי המערות, והיום החשק המיני תלוי בגורמים רבים נוספים. בין השאר, השינוי בנורמות החברתיות, שמאפשר לנשים ליזום יחסים, מביא לכך שבמקרים לא מעטים נשים (שמגיעות לשיא הורמונלי באזור גיל 25) חושקות לא פחות מגברים.

החשק המיני עובר שינויים עם הגיל. בגיל הנעורים רמות הטסטוסטרון הגבוהות של הגברים הצעירים מכתיבות חשק פיזיולוגי, ספונטני, בסיסי מאוד - וגבוה. עם הזמן החשק משתנה באופיו, באיכויותיו. ונעשה בשל ומורכב יותר.

אין לי הרבה חשק מיני, זו בעיה? 

תיאבון מיני נמוך לא חייב להוות בעיה. כדאי לזכור שהנורמה רחבה ושלא כולם רוצים סקס באותה המידה, וזה בסדר. יש כאחוז אחד באוכלוסיה שהם א-מיניים, כלומר, לא מעוניינים בסקס כלל.

מתי זה לא בסדר? כשקיים פער בין רמות התיאבון של בני הזוג. כשאחת מכם רוצה יותר והאחר פחות, או הרבה פחות, הרבה פעמים כדאי להגיע לטיפול מיני. זו אחת הבעיות הנפוצות שמובילות זוגות לייעוץ, אומרת המומחית.

ההתמודדות עם הפערים תלויה בחומרתה וגם במקורות שלה. אם הבעיה הבסיסית היא חשק נמוך מאז ומעולם אצל אחד מבני הזוג  קשה מאוד "להצמיח" חשק יש מאין. גם כשהפער בין בני הזוג גדול מאוד, יהיה קשה לגשר עליו.

לעומת זאת, במקרים שבהם קיימת ירידת חשק מסיבות רגשיות, אישיות או זוגיות, אפשר לבצע תרגילים זוגיים שמחזירים את החשק, את החיבה ואת הסקרנות המינית. דברים שגורמים לתיאבון המיני להידלק מחדש בתוך הקשר.

ייעוץ מקצועי: ד"ר שלומית שדמון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש