חיפוש

dsdsdsd
ייעוץ מיני

מומלץ לכולם: ייעוץ מיני

בדיקות תקופתיות ובדיקות סקר כבר נהפכו למנטרה שגורה ויותר ויותר אנשים מבינים כי הבדיקות הללו חיוניות לשמירה על הבריאות. אז למה רובנו מוותרים על בדיקה שגרתית לתפקוד המיני?

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

"בדיקה כללית" (או "Check up") היא חלק בלתי נפרד מהתרבות המערבית והצורך בה מקיף תחומים רבים בחיינו: אנחנו לוקחים מדי שנה את המכונית לבדיקה (טסט) כי כך מחייב החוק. מדי פעם אנחנו נדרשים לבדיקות תקופתיות במערכות הגז, החשמל והמים ואפילו המחשב נזקק ל־Check up.

הצורך בבדיקות תקופתיות קיים גם במערכת הבריאות. אמצעי התקשורת השונים ולוחות המודעות של מרכזים רפואיים קוראים לנו לבצע בדיקות רפואיות שנתיות מסודרות.

הבדיקות הרפואיות הסדירות מתחילות כבר בלידה. בחדר התינוקות מבצעים בדיקה גופנית כללית ונותנים מספר חיסונים. בהמשך, בתחנות לאם ולילד, עוקבים אחר המשקל, הגובה וההתפתחות הכללית - וממשיכים לקבל חיסונים שונים. המעקב הזה, שכולל מפגשים עם עם האחות והרופא נשמך בבית הספר, הולך אתנו ללשכות הגיוס ולא עוזב אותנו, כאשר אנו מבצעים בדיקות ראייה לפני קבלת רשיון נהיגה, בדיקות לפני שמקבלים אישורים לביטוחים שונים. מעל גיל מסוים אף מומלץ לבצע בדיקות כלליות ובהן בדיקות דם, שתן וצואה, מעקב לחץ דם ובדיקת רופא, ממוגרפיה, משטחי צוואר הרחם ושלילת ממאירות בערמונית. חלק גדול  מהאוכלוסיה אכן מגיע ומבצע בדיקות וכך ניתן לאבחן בעיות או מחלות שונות בתחילתן ולטפל בהן בצורה פשוטה ומהירה.

ומה בנוגע לבדיקה תקופתית לתפקוד המיני?

התובנה החיונית הזאת - לפיה מערכות שונות זקוקות לבדיקות שגרתיות שונות - נוטה להיעלם, כאשר אנחנו נכנסים אל בין הסדינים ומתבקשים לבדוק מה קורה שם למטה.

וזה חשוב?

התפקוד המיני הוא בסיס חשוב לקיום יציב של מערכת זוגית. אנחנו זקוקים ליחסי מין כחלק מההנאות שהחיים מציעים לנו ולתפקוד מיני יש תרומה חשובה גם  לביטחון העצמי של כל אחד כלפי עצמו.

מה כבר יכול להשתנות בתפקוד המיני?

השנים שחולפות משפיעות על התפקוד המיני. לעתים השפעתן טובה ולעתים השפעתן רעה. לכן, כל אחת ואחד צריך לשאול את עצמו שלוש שאלות:

• מתי הלכת בפעם האחרונה לבדיקה שנתית של המערכת  המינית? 

• האם המערכת המינית שלך אכן מתפקדת כראוי? 

• האם ניתן לשנות או לשפר משהו שיעזור לך ליהנות יותר ולהרגיש ביטחון עצמי רב יותר? 

בדרך־כלל התשובה לשאלה האחרונה היא חיובית.

מה באמת קורה למיניות שלנו במשך השנים?

המערכת המינית שלנו אינה שונה ממערכות אחרות בגוף, ולמעשה היא מסובכת ומורכבת יותר ממערכות אחרות בגוף, כיוון שהיא משלבת תפקוד גופני עם תפקוד רגשי.

עם העלייה בגיל, אנו עדים לשינוי ברמות הורמונים השונים. גם התפקוד הפיזי משתנה. אמנם מדובר בשינויים קלים, אבהל הם יכולים להופיע כבר בגילאי  30 עד 40. 

שינוים במיניות כבר בגיל 30?

שינויים שונים, בעיות וטרדות שונות בחיי היומיום משפיעים באופן ישיר על חיי המין שלנו. הנה כמה דוגמאות: הריון, לידה, פרידה, מחלה או פטירה של בן משפחה קרוב, פיטורין מהעבודה, לימודים ומבחנים, קושי בחינוך הילדים ואפילו שכנים מעצבנים.

כל אלה, בדרך כלל, לא מפריעים לנו לתפקד בתחומים אשר   נתפסים בעבורנו כ"הכרחיים",  אבל כשהדברים נוגעים למערכת המינית, אנו נוטים לדחוק אותה לתחתית רשימת העדיפויות שלנו.

אז מה עושים?

 כדאי ליישם רעיון מקורי ופשוט. להגיע לייעוץ סקסולוגי פעם בשנה או שנתיים, לבד או עם בן או בת הזוג ,ולערוך רשימת מלאי ורשימת חוסרים בכל מה שקשור לתפקוד המיני - הפיזי והרגשי, האישי והזוגי.

בשביל זה צריך ייעוץ?

לעתים אנו זקוקים שאיש מקצוע יעזור לנו לשקף את מצבנו. בפגישה כזאת ניתן לעשות קצת סדר בבלגאן הקיים ולקבל טיפים, כיצד ניתן לארגן ולשפר את התפקוד המיני.

במערכת זוגית טובה, אפשר להגיע להנאה עילאית מיחסי מין ובחינם. לכן,  כל אחד צריך לדעת לפרגן לעצמו  - והדברים נכונים לשני המינים - ולהעניק לעצמו פעם בשנה מתנה ליום ההולדת או ליום הנישואין: Check up לתפקוד המיני.        

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש