חיפוש

dsdsdsd
אינטיליגנציה מינית

אחד שיודע: יש לך אינטליגנציה מינית?

היא מפצה על נתוני פתיחה "חלשים". היא משלבת כישורים, ידע ומודעות, וחשובה גם הסקרנות. בני מזל (ובני זוגם) נולדו איתה - אחרים יכולים לנסות ללמוד. אז מה זה, לכל הרוחות, אינטליגנציה מינית? טוב ששאלתם

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

מה תגידו על בחור שמכיר כל נקודה בגופה של האישה שהוא שוכב איתה? שקולט בדיוק מה היא אוהבת, ואיך, ומתי, וכמה? אחד שיודע מה מפעיל את הפרטנרית שלו, מה עושה לה את זה - ואז הוא עצמו עושה לה את זה? מה תגידו עליו - שהוא תותח? מכונת מין משומנת? קבלו הגדרה רגועה יותר, מעודכנת ומדויקת הרבה יותר: הגבר הזה הוא בעל אינטליגנציה מינית מפותחת. לא יותר.

לפני שנצלול לניתוח התואר האקדמי והיבש הזה, "אינטליגנציה מינית", לוקחת אותנו המטפלת הזוגית והמינית מירי קרייזמן לסיבוב הסברה בשכונה, אצל השכנה הגדולה, "האינטליגנציה הרגשית". בעבר קראו לזה "הוא לא מבין אותה", או "היא לא רגישה לסביבה". כיום יש הכרה במושג, שכולם מסכימים כי הוא קיים בפועל. עניין קצת טרנדי, מודה המומחית, אבל כזה שיש לו אחיזה רבה במציאות. החידוש הוא בעצם החיבור לעניין האינטליגנציה.

אינטליגנציה, בהסבר חופשי, היא היכולת לעבד את הידע, לדעת מה עושים בו, להבין אלו מסקנות להסיק ממנו. האינטליגנציה הרגשית, בגדול, היא היכולת להבין מה אני ומה זולתי באמת רוצים ובאמת צריכים ברמה הרגשית. להבין את המפה הרגשית ולקרוא אותה בצורה נכונה ויעילה.

משולש הזהב

בחיי המין, אומרת קרייזמן, הידע האנטומי אינו מספיק לנו כדי להיות מאהבים מעולים, וגם לא כדי למצות את מירב ההנאה בעצמנו. גבר יכול לדעת בדיוק מהי האנטומיה של האשה (וכנ"ל האשה לגבי האנטומיה של הגבר) - אבל הידע הזה הוא רק חלק מהעניין הכללי, רק סעיף.

אל הידע מצטרפת למשל הסקרנות: אדם אינטליגנטי הוא בהכרח אדם סקרן, טוענת הסקסולוגית. ביחסים בכלל, וגם ביחסי מין, האינטליגנט הוא אדם המתעניין באחר ומבין את צרכיו. השאיפה היא לפתח מודעות עצמית מינית והבנה ברורה של מה שעושה טוב לפרטנר.

נוסחה אפשרית להגדרת האינטליגנציה המינית אומרת שהיא מורכבת מ: ידע + כישורים רגשיים + מודעות גופנית. קרייזמן סומכת ידיה על הנוסחה ומסבירה כי האינטליגנציה המינית נבנית כמגדל:

הבסיס הוא אכן הידע. אפשר להישאר שם - ואז נהיה מאהבים סבירים. נדבך נוסף במבנה הוא הכישורים הרגשיים. זוהי אותה יכולת לקרוא היטב את המפה של האדם שמולנו. לקלוט ולהבין, למשל, שהאשה שאיתנו מאותתת שלא בא לה - ולא ללחוץ או לכפות עליה. אפשר להוסיף לכך גם את היכולת לייצר ולשמר תשוקה בסיטואציה לא מושלמת או לא נוחה.

 הקומה הבאה היא המודעות הגופנית: ההיכרות שלנו את גופנו ואת גוף הפרטנר, את מאפייני הגופים האלה, את מגבלותיהם וגם את השינויים החלים בהם במשך הזמן. גבר או אשה לא יכולים באמת ליהנות ממין או לגרום לאחר הנאה רבה ממין, אם הם אינם מכירים את גופם שלהם. גם כאן חשובה הסקרנות: היכולת להתבונן על עצמך (בעיקר לגבי נשים, שאיברי המין שלהן חבויים יותר). 

וכרגיל: זה לא הגיל, זה התרגיל

המומחית מדגישה כי יכולת טכנית או נתונים גופניים הם לא דברים שעושים אדם למאהב טוב. וגבר שמנסה להרשים אשה בגישת ה"תני לי להראות לך מה זה גבר אמיתי", או "אם רק היית יודעת איך אני מצויד", אינו מבטא אינטליגנציה מינית - אלא את ההיפך הגמור. גבר כזה לא קורא את המפה ולא מבין מה האישה שמולו רוצה. הסיכויים שהוא יעשה לה את זה - קלושים.

נוסף על כך, מבהירה קרייזמן: מי שניחן באינטליגנציה מינית גבוהה יוכל להיות מאהב/ת נהדר/ת גם אם הנתונים הפיזיים שלו (או שלה) פחות מרשימים. האינטליגנציה המינית יכולה בהחלט לפצות על חסרונות ככושר פיזי נמוך, איבר מין לא גדול וכדומה. מה שחשוב הוא לא איבר המין שמחובר לאדם, קולעת הסקסולוגית, אלא האדם שמחובר לאיבר המין.

עכשיו, כשאנחנו מכירים בקיומה של אינטליגנציה מינית, ננסה לתהות מעט על קנקנה, להבין איך, מתי ומהיכן היא מגיעה. כמה שאלות בסיסיות התנדבו לעזור לנו בכך.

האם אינטליגנציה מינית היא מולדת - או נרכשת?

המטפלת הזוגית והמינית מעריכה שמדובר בכישור מולד, אבל כזה שניתן לפתח. המודעות, הרגישות, הערנות ותשומת הלב יתרמו בוודאי לא מעט.

האם היא מתפתחת עם הגיל? קיים הבדל עקרוני בין אינטליגנציה מינית של בני 20 לבין זו של בני 40?

ממש לא בהכרח. בבסיס, יש לך או אין לך את זה. מבוגר/ת יותר לא אומר אינטליגנטי/ת מינית יותר.

אפשר לזהות מראש? מפגש ראשוני או היכרות בסיסית עם אדם ילמדו אותנו עד כמה הוא ניחן באינטליגנציה מינית?

בדרך כלל לא. עד שלא נימצא שם - ביחסים האינטימיים איתו או איתה - לא נוכל באמת לדעת. כך שיש למעשה דרך אחת לגלות.

ובפעם הראשונה - אפשר כבר לזהות?

אפשר. כשלאדם יש יכולת וכישורים לקלוט ולהבין מה האדם האחר אוהב, צריך, רגיש אליו - זה ניכר בו ובהתנהלותו. כשנהיה שם, גם בפעם הראשונה, סביר שנדע בדיוק האם הגבר או האשה שאיתנו הם בעלי אינטליגנציה מינית גבוהה, או לא. בואו נקווה שכן.

ייעוץ מקצועי: מירי קרייזמן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש