חיפוש

dsdsdsd
טיפול מיני בקליניקה

מה קורה, בעצם, בחדר הטיפול המיני במרפאה?

אוהבת אותו אבל בכל זאת לא נהנית במיטה? לא מצליחה להגיע לאורגזמה? מתוסכלת? נמאס לך? אז בינינו, לא תקדישי לעצמך כמה שעות עם איש מקצוע כדי ללמוד ליהנות? תקדישי. כל מה שצריך לדעת על פנייה לטיפול בקשיים בתחום המין

דנה דין

דנה דין

אם מעולם לא נהנית במיטה, אם את מתקשה להגיע לאורגזמה, אם הסקס עם בן זוגך לא מהנה אותך – אולי הגיע הזמן לשים למצב הזה סוף! למומחים של שירותי בריאות כללית יש איך לעזור לך, ואת הסיוע במצבים אלה ניתן לקבל במרפאות המטפלות בקשיים בתחום המיניות. מרפאות כאלה פועלות היום בכל בית חולים גדול ובחלק מהמרפאות הגדולות של שירותי בריאות כללית (כתובות וטלפונים – בסוף הכתבה).

שאני אפנה לטיפול מיני?!?!...

כן. את. למה לא בעצם? כשכואב לך הראש את לא לוקחת אקמול? כשכואבות לך השיניים את לא הולכת לרופא שיניים? כשבא לך להיראות טוב את לא הולכת לקוסמטיקאית? למה שתזניחי את התחום החשוב כל כך של הנאה מינית? הזכרתי כבר שזה בריא? סקס הוא אחת הפעילויות הבריאות ביותר ומאריכות החיים ביותר הקיימות. כן כן. וכאן תוכלי לקרוא על זה עוד: 10 סיבות בריאות לעשות סקס.

מי פונה לעזרה?

"החלוקה בין גברים ונשים שפונים לטיפול מיני היא ממש חצי חצי", אומרת הסקסולוגית שרי לביא. "גברים פונים לעזרה כאשר הם נתקלים בבעיות בזקפה, שפיכה מוקדמת או שפיכה מעוכבת וגם בבעיות של חשק (חוסר חשק או חשק מוגבר). נשים פונות לטיפול כאשר הן סובלות מכאבים ביחסי מין (וגיניסמוס או וסטיבוליטיס), מבעיות חשק ועוררות, וכאשר אינן מצליחות לגמור. זוגות לא מעטים פונים לטיפול כשמתרחשת ירידה בכמות יחסי המין שלהם או באיכותם וכאשר הם סובלים מבעיות זוגיות אשר מתבטאות בחוסר שביעות רצונם מחיי המין שלהם.

נשים רבות, וגם גברים, פונים לטיפול מיני בגלל בעיות מיניות של בן או בת הזוג שלהם, אשר יש להן השפעה ישירה על איכות חיי המין שלהם עצמם. חשוב לדעת שכאשר אחד מבני הזוג סובל מבעיה בתפקוד המיני, הדבר ישפיע בהכרח גם על שביעות רצונו או תפקודו של בן או בת הזוג שלו מחיי המין..

למה?

בעבר, נשים השלימו יותר עם חוסר הנאתן מיחסי מין אולם בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי משמעותי: נשים מרגישות כי הן זכאיות לחיי מין טובים ומספקים ולא מסתפקות רק בלספק את בני זוגן. נשים אלו יפנו לטיפול מיני ויעזרו באיש מקצוע על מנת לשפר את תפקודן ו/או את תפקודו של בן זוגן.

כמה זמן אורך טיפול כזה?

תלוי בבעיה. טיפול מיני יכול להימשך גם תקופה ארוכה כאשר בני הזוג מעלים בעיות זוגיות ואז הטיפול מתמקד יותר בתקשורת זוגית שמחוץ למיטה ובבעיות הרגשיות שכל אחד מבני הזוג הביא לתוך הקשר. אז, מדובר למעשה בטיפול זוגי ומיני והוא עשוי לקחת גם תקופה ארוכה יותר. לקבלת טיפול שכזה, יש לדאוג שהמטפל המיני הוא גם בנוסף איש טיפול.

איך נראה טיפול סקסולוגי?

קודם כל, אפשר להירגע. לא מתפשטים ולא מאוננים בצוותא, את מוזמנת לנשום לרווחה. מדובר בפגישות שדומות למפגש עם פסיכולוג. יושבים כ־50 דקות ומשוחחים על נושאים שונים, הנוגעים לידיעות, עמדות ומעשים הקשורים למיניות.

איפה עושים את זה?

בכל בית חולים גדול יש היום מרפאה לבעיות בתפקוד המיני. אפשר לפנות ישירות למרפאה, או לקבל הפניה מרופא המשפחה האישי שלך.

למה כל-כך הרבה נשים לא נהנות מסקס? יש לכך הסבר מדעי?

ההסבר ליכולתנו ליהנות מיחסי מין טובים ומספקים הוא מורכב מאוד ונוגע בכל שטחי החיים: מבחינה ביולוגית: המערכת המינית של האשה עשירה, עדינה ומורכבת הרבה יותר מזו של הגבר, לנשים יש שלושה הורמוני מין (אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון) ולכל אחד כמה נגזרות שמשפיעות זו על זו. לגבר יש רק הורמון מין אחד (טסטוסטרון) ולכן המערכת פחותה נוטה ל"קלקולים".

זה הכל?

לא. לחלק מהנשים יש רתיעה מאיבר המין שלהן, הוא נתפס על ידן כמקום לא ראוי, לא נקי או אפילו מלוכלך, אולי בגלל המחזור החודשי או ההפרשות הנרתיקיות.

והאמת?

לאמיתו של דבר, הנרתיק הוא אחד האיברים הכי נקיים בגוף האדם, הוא ממש סטרילי בחלקיו הפנימיים. בחלק החיצוני יש בו חיידקים נורמליים (הרבה פחות מאשר בפה, למשל), אבל פנים הנרתיק הוא המקום הכי נקי בגוף - כיוון שהוא מתחדש מדי חודש בחודשו באמצעות המחזור החודשי. לכל אשה יש בכל חודש נרתיק חדש ונקי.

בנוסף, חשוב לדעת שלבית שבו גדלת יש השפעה אדירה על יכולתך ליהנות ממין היום, כבוגרת. ליחסים שהיו להורייך ושימשו לך מודל, ליחסים שהיו להורייך איתך, ליחסם של הורייך למיניות שלך ולמסרים הסביבתיים בכלל בנוגע למין ולמיניות – יש השפעה גדולה מאוד על התפיסות שלך בכל הנוגע למיניותך, גופך והיכולת שלך ליהנות ממנו.

לא פחות חשוב – טראומות שונות שעברת (תקיפה מינית, למשל) – עלולות להשפיע אף הן. וכמובן היחסים הזוגיים שלך בעבר ובהווה – הם מרכיב חשוב מאין כמוהו בחיי המין שלך.

כמו כן, להרגלי החיים שלנו גם כן קיימת השפעה על חיי המין (צריכת אלכוהול, סמים או סיגריות), איך אנחנו ישנים בלילה, האם אנחנו עושים ספורט, סובלים ממחלות שונות, נוטלים תרופות שונות ועוד'. בכל הגורמים הללו יתחשב המטפל המיני כאשר תגיעו לקבל טיפול.

למה חשוב לנשים ללמוד להגיע להנאה מינית?

כשאת יודעת מה מהנה אותך, את יודעת גם מה לבקש מבן הזוג שלך. כמו בכל תחום בחיים, גם הנאה מינית היא עניין של ניסוי וטעייה. איך את הכי אוהבת את הביצה שלך? לכל אחת טעם קצת שונה. יש כאלה שאוהבות מקושקשת, יש כאלה שאוהבות עין, יש כאלה שאוהבות חביתה. הכל הולך, והעיקרון דומה.

מה קורה במהלך הטיפול?

תלוי, כמובן, בסוג הבעיה. נשים שמתקשות להגיע לאורגזמה, למשל, יכולות לבוא וללמוד, פשוט, איך לעשות את זה. מעטות מאוד הן הנשים שלא יכולות להגיע לאורגזמה בגלל בעיה פיזיולוגית.

באמת?

אמת לאמיתה. כדי שאשה לא תוכל להגיע לאורגזמה עליה לסבול, לא עלינו, מפגיעה קשה בעמוד השדרה או ממחלה קשה אחרת. כל אשה אחרת - יכולה. גם להגיע לאורגזמה וגם וליהנות מחיי המין. ברוב המכריע של המקרים, הקושי בהגעה לאורגזמה וחוסר ההנאה מסקס קשורים במעצורי, בחוסר תרגול ובמחסומים רגשיים. מה שכן, ניתן להתגבר עליהם בטיפול.

מה קורה על ספת הסקסולוג?

קודם כל מי אמר שיש שם ספה? יש כיסא, שולחן, לפעמים פינת ישיבה. יושבים. מדברים. כמו בני אדם.

ובכל זאת?

השלב הראשון הוא שלב של שיחה על הגישה למין ומיניות. הסקסולוג או הסקסולוגית מנסים להבין "מה הבעיה?" מדברים על ההתפתחות המינית שלך, על החינוך שקיבלת בבית בנוגע למין, ומנסים להבין מאין נובעים הקשיים. אחרי שמבינים מה הבעיה ואיך היא באה לעולם, מתווים תוכנית טיפולית.

זה לא מביך?

אולי בהתחלה. אבל זה עובר מהר מאוד וחשוב להדגיש שכל התהליך נעשה ברשותה של הפונה ובקצב שלה. היא צריכה לתת רשות לדבר על הנושא ורשות לעסוק בנושא, כדי שהטיפול יהיה יעיל ואפקטיבי. ושואלים אותה.

מה הלאה?

השלב הבא הוא לימוד של אברי המין. רגע לפני שאת נרתעת בבהלה, תחשבי רגע... האם אפשר לעשות מין – ועוד מין מספק - בלי להכיר את אברי המין לעומק? לפעמים כן, אבל לרוב לא. ועד כמה שזה נשמע מוזר, הרבה מאוד נשים והרבה מאוד גברים פשוט לא ממש מכירים את מבנה אברי המין ואופן התפקוד שלהם.

את ההיכרות עורכים גם באמצעות תרשימים וגם באמצעות דגמים. לעיתים משלבים בטיפול גם גינקולוגית שהיא סקסולוגית ו/או פיזיותרפיסטית של רצפת האגן שיכולות לעשות לך הדגמה "על רטוב". זאת אומרת – יש להן הרשות והידע המקצועי להראות לך כל מה שתרצי (ותרשי) ממש על אברי המין שלך.

אגב, גם נשים שגומרות בכל פעם שהן רוצות לא תמיד יודעות איך הן בנויות מבפנים. וזו הזדמנות. אחרי הכל, האם היית מעלה בדעתך להעביר חיים שלמים בלי להביט בפנים שלך בראי, או בכף הרגל או במרפק?

ואחרי ההיכרות?

עוברים להתיידדות. מתקרבים לאט לאט לכל הנושא המעשי. אבל זה בין כל אשה לבין המטפל או המטפלת שלה.

מדוע אוננות היא "דרך המלך להנאה מינית"?

כיוון שנשים רבות אינן מגיעות לאורגזמה בחדירה, כשאת יודעת מה מהנה אותך וכשאת יודעת ליהנות, את יודעת גם מה לבקש מבן הזוג שלך. וזו הדרך הכי מהירה והכי טובה ללמוד ליהנות. מעבר לכך, זו דרך נהדרת ליהנות גם כשאת לבד ובא לך.

ומדוע זה חשוב? יש עובדות ומספרים?

יש הרבה:

1. לפי המחקרים העדכניים ביותר, רק שליש מהנשים נהנות מחדירה, ורק לאחוזים בודדים מהנשים זו הדרך המועדפת להגעה לאורגזמה. מרבית הנשים נהנות מחדירה משום שאיבר המין שנכנס אליהן מחובר לגבר שהן מרגישות כלפיו רגשות חמים וכיף להן להיות איתו. מעבר לכך, החדירה נעימה הרבה יותר כאשר היא משולבת עם גירוי דגדגני (בעזרת האצבעות שלך, של בן הזוג או תוך כדי חיכוך).

2. כמה נשים חוות אורגזמה? תוצאות המחקרים לא חד־משמעיות. מחקר ספרדי (בראשותו של סנצ'ז) טוען שמספר הנשים המגיעות לאורגזמה באופן סדיר עומד על 30 אחוזים בלבד, וגם אז מדובר על "בדרך כלל". לפי אותו מחקר, מספר הנשים המגיעות לאורגזמה רק "מדי פעם" או "כמעט לעולם לא" עומד על 70 אחוזים. כלומר שבע נשים מכל עשר.

מחקר אחר מהשנים האחרונות (של החוקרים לאומן וניקולסי, המבצעים סדרה של מחקרים על המיניות הנשית) מראה כי מספר הנשים שמתקשות להגיע לאורגזמה באופן קבוע הוא 50 אחוזים, כלומר, חמש נשים מכל עשר.

הנתונים הישראליים מראים כי כ־35 אחוזים מהנשים מתקשות להגיע לאורגזמה, כלומר כמעט ארבע נשים מכל עשר. (נתונים אלה מתבססים על מחקר של עמי שקד ומחקר נוסף שנעשה כחלק מסקר הסקס הגדול, במסגרת "שבוע המודעות לבריאות מינית").

מה שכן, ההתייחסות לקושי של נשים להגיע לאורגזמה השתנתה גם בחדר הטיפולים: אם בעבר נשים שכאלה כונו אנאורגזמיות, כלומר - נשים שלא מסוגלות לגמור, כיום הן יכונו: פרה־אורגזמיות, כלומר - נשים שעדיין לא הצליחו לגמור. בשינוי ההגדרה טמונה אמונתם של המטפלים בפוטנציאל של כל אשה להגיע, בסופו של דבר, לאורגזמה.

3. "סקר הסקס הגדול של שבועון לאשה", שנערך לפני קרוב כמה שנים והקיף יותר מאלף נדגמות, העלה ש-90 אחוזים מהנשים הישראליות מחשיבות את הסקס כ"דבר חשוב לחייהן", אך רק 25 אחוזים הכירו את אברי המין שלהן מקרוב או ידעו כיצד להגיע להנאה באמצעות אוננות.

4. ידוע שעוברים, הן ממין זכר והן ממין נקבה, נוגעים באברי המין של עצמם עוד ברחם. נתונים מארצות הברית מראים ש-89 אחוזים מהנשים האמריקניות מגיעות לסיפוק בסיוע אוננות – וכמובן, 95 אחוזים מהגברים, שלהם כל העסק בא הרבה יותר בקלות.

דנה דין כותבת על סקס ב"20 פלוס"

ייעוץ מקצועי: ד"ר צחי בן ציון, הסקסולוגית שרי לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש