חיפוש

dsdsdsd
מה יש לרווקה לחפש אצל חברים בזוגיות?

מה יש לרווקה לחפש אצל חברים בזוגיות?

פעם היה ממש כיף איתם, אבל מאז שכולם הסתדרו בזוגות בילוי הזמן איתם הפך להרבה פחות נחמד. למה בעצם, והאם זה יהיה ככה לעד? מדריך לרווקה (ולרווק) בים הדביקים

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

כשאת פנויה, בילוי עם החברים הזוגיים עשוי להיות מעט מעיק ולא תמיד נעים.

02

קחי (או קח) זמן איכות עם החברים והחברות בלי בני זוג, והקדישי זמן לבילוי גם חברים וחברות שגם הם פנויים.

03

רצוי שהזוגות יעשו מאמץ להיות דביקים פחות, ושאת תזכרי שהם עדיין חברים שלך שאוהבים אותך.

תיבת נוח החברתית, הבנויה זוגות זוגות, כוללת גם פרטים בודדים, גברים ונשים שלא נמצאים בזוגיות. חלקם סיימו קשר ממש עכשיו, חלקם עוד לא שם, ואת חלקם זה לא מעניין בכלל.

בכל מקרה, הבילוי במחיצת זוגות אוהבים - גם אם הם חברים ותיקים וטובים - עלול להיות בעייתי. המטפלת הזוגית והמינית שרי אופיר־לביא מסבירה שלבעייתיות הזו יש רבדים שונים.

זוגות מעוררים קושי מעשי וקושי רגשי

במישור המעשי, קיימים הבדלים בין השגרה של הפנויים לבין השגרה של הזוגיים. אצל הפנויים (אלה שמחפשים זוגיות כרגע) חלק מהזמן ומהאנרגיה תוקדש למציאת בן או בת זוג ראויים. אצל אלה שכבר יש להם, ובכן, לא. השוני הזה מספיק בשביל להקשות על בחירת סוג הבילוי. הרי לא תפגשי את גבר חלומותייך בסלון של זוג החברים האהוב עלייך, או שמא?  

ברובד הרגשי השהייה לצד זוגות עלולה לגרום לפנויים תחושות קנאה ואי נחת, בעיקר כשהם מעוניינים בקשר זוגי. צפייה בחברים המאוהבים תהיה דריכה על מקומות רגישים עבור אלה ששואפים להימצא בזוגיות, אבל יודעים שיחזרו הביתה לבדם.

קשה להניח שהחוויה תגביר את המוטיבציה של הפנויים למצוא זוגיות: מי שרוצה בה ממילא לא זקוק לזוגות מחובקים מול עיניו כדי לדרבן את עצמו. הדבר יכול רק להקשות ולדכדך אותו.

המומחית סבורה שעקרונית אין הבדל משמעותי בין גברים לבין נשים בעניין זה. ייתכן שגברים פנויים לא ירשו לעצמם להפגין עגמומיות בפומבי, אבל הם ייקחו את הסיטואציה ללב לא פחות מהפנויות.

גם נושאי העניין המשותפים עשויים להשתנות, וגם הבחירה באופן שבו מבלים יחד. לזוגות (לא כולם, אבל הרבה) יש נטייה לצאת פחות, ולהישאר בפנים יותר, לדבר פחות על חיי לילה ויותר על ארוחות ערב - והפערים האלו עשויים להיות מבאסים.

הכי שווה לבד, ושיהיה בקבוצה

איך אפשר להתגבר על ההתבאסות האישית במסגרת החברתית זוגית? אופיר־לביא מציעה לגוון ולמנן את הפעילות. חוץ מהבילוי עם הזוגות כדאי לכונן קבוצת שווים, שבניה ובנותיה גם הם פנויים, ביחד.

בקבוצה חברתית כזו הפנוי יוכל לאוורר יותר בנוח, ישתף וילמד מה קורה אצל אחרים, לא יצטרך להסביר באריכות למה הוא חש שלא בנוח להיות לבד. בקיצור: צרת רבים - חצי נחמה.

גם ברמה המעשית יהיה קל: החברים והחברות הפנויים בדרך כלל זמינים יותר מהזוגות לבילוי משותף, בשעות מאוחרות, בשבתות ובחגים - כי סדר העדיפויות שלהם אחר.

חשוב להבהיר, אנחנו לא מבקשים שתשליכו הצדה את החברים שנמצאים בזוגיות, אלא שתדאגו לעוד חוג שיבוא בנוסף, ויגדיל את המעגל החברתי.

ועוד אופציה: הפנוי יכול לתת לזוגות ניעור ריענון, ולהיפגש לפעמים רק עם החברים והחברות "שלו" מקבוצת הזוגות - אלו שהוא הכיר מימי הרווקות, או סתם אלו שהוא מרגיש יותר קרוב אליהם. מותר, ואפילו חשוב לדרוש זמן איכות עם החברים והחברות בלי בני זוג.

הדינמיקה בהתרועעות כזאת היא אחרת, ויכולה לחדש ולשמר את החברות - ערך שכדאי לטפח, בלי קשר למצב המשפחתי.

פגישות כאלו ייצרו גיוון בהרגלי הפנאי ויאפשרו בילוי בתנאים נוחים יותר מאלה הקיימים במסגרת החבורה הזוגית. כללית, אומרת המומחית, עלינו לרפד לעצמנו את החיים במקומות שבהם אנחנו חשים בנוח.

הדשא של הרווק ירוק יותר

בילוי חברתי משותף של זוגות ופנויים מאתגר לא רק את הגורמים האי־זוגיים. עבור הזוגות זו הזדמנות לבחון את מצבם ולהביט בעצמם דרך מראה מסוימת. אחרי ערב כזה, הם יכולים לחזור הביתה ולומר לעצמם "איזה מזל שאנחנו כבר לא במחלקת הרווקים".

אבל קיימת גם האפשרות שהיחשפות לעולמם של הפנויים ולחוויות שהם עוברים עשויה דווקא לעורר קנאה אצל אנשים החיים בזוגיות. כך או אחרת, בני הזוג ייאלצו לשאול את עצמם שאלות שונות לגבי חייהם, בחירותיהם וזוגיותם.

כיוון שמדובר בחברים, יש להניח שהזוגות ירצו להקל על הפנוי או הפנויה המבלים במחיצתם. הם יכולים להתעניין, לתמוך, להציע - ובהחלט לא יזיק אם יתחשבו ויימנעו מגילויי אינטימיות מופרזים מול עיניו. להתגפף אפשר גם אחר כך, בבית, לבד.

עקרונות הדיבור הפנימי

לפנויים עצמם יש מה לעשות כדי לשפר את תחושתם במהלך הבילוי עם הזוגיים. ראשית, אומרת המטפלת, כדאי שיגידו לעצמם מראש שהם עומדים לפגוש חברים אהובים, לבלות איתם, לקשקש, לאכול ולשתות - ולא יתמקדו בזמן הזה בזוגיות החסרה.

חשוב שיזכרו שקבוצת חברים,  גם אם איננה קבוצת שווים, יכולה לתמוך ולהועיל. מדובר בדיבור פנימי: באיזה ראש האדם נכנס לאירוע. השאלה המרכזית, כמו בנושאים אחרים, היא איך אנחנו מסתכלים על החיים שלנו.

ייעוץ מקצועי: שרי אופיר־לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש