חיפוש

dsdsdsd
חיוך מושך

למה כשאתה מחייך זה לא תמיד מושך

חייך, אכלת אותה: מחקר מדעי מסביר למה כשאתה מחייך לבחורה, ונראה שמח וטוב לב - זה בכל זאת לא הולך לך. למרות שמבחינתך - אם בחורה תחייך זה יילך

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

​בדיוק כשאתם הגברים שאלתם את עצמכם מה עשה לכם את זה בבחורה שראיתם הבוקר ברחוב, ושאתן, בנות, תהיתן למה הגבר שנתקלתן בו אתמול נראה כזה שווה - עמלו חוקרים מאוניברסיטת "בריטיש קולומביה" על ההסבר המדעי למשיכה הבלתי מוסברת שלכם.

מחקר שערכו ניסה לבחון לראשונה את האטרקטיביות המינית של הבעות פנים שונות, המבטאות תכונות שונות.

נתחיל במסקנות המהדהדות: נשים אינן נוטות להימשך לגברים חייכנים, אלא דווקא לעוצמתיים, לגאוותנים ואפילו לכאלה המקרינים תחושות אשם. גברים, לעומת זאת, בדיוק להיפך: נוטים להימשך לנשים שמחות ומחייכות, ולא לגאוותניות או לשופעות ביטחון עצמי.

סקס אפיל של איש מערות

לפני שנזעק "אבל למה??" נספר שכאלף נבדקים ונבדקות התבקשו לדווח על מידת המשיכה המינית שהם חשים לדמויות מהמין השני שתמונותיהן, בהבעה זו או אחרת, הוצגו בפניהם. התמונות כללו מבעים אוניברסליים של שמחה (חיוך רחב), גאווה (ראש מורם, חזה זקוף) ואשמה (ראש מורד, מבט מושפל).

ועכשיו, כמובטח, נזעק "אבל למה?". ובכן, עורכי המחקר מסבירים כי מחקרים שנערכו בעבר הראו שהמשיכה המינית מושפעת מאוד ממאות שנים של אבולוציה – וגם של תכתיבים תרבותיים. אבולוציונית, הם אומרים, הערכים של אנשי המערות לגבי הגנה, כלכלה והישרדות עדיין תופסים יופי גם כיום.

נשים לפיכך נמשכות לגברים המשדרים גאווה, מפני שהדבר מבטא כנראה מעמד גבוה, עוצמה ותחרותיות. במחקרים קודמים אחרים, טוענים החוקרים, נקשר החיוך לחוסר דומיננטיות, דבר המסביר לדעתם את הרייטינג הנמוך שקיבלו כאן הגברים המחייכים במבחן המשיכה המיידית.

הממצאים משיקים במידה רבה לתפקידים ה"מסורתיים" של נשים וגברים בחברה שבה אנחנו חיים: האשה כפגיעה וכנועה, הגבר כשקט וחזק. ואם כבר סטריאוטיפים, יש בממצאים גם כדי להסביר, אולי, את האטרקטיביות המינית של טיפוס הילד הרע.

לעורכי המחקר חשוב להדגיש שהם בדקו משיכה מינית ראשונית – ולא שאלו את המשתתפים האם האנשים שבתמונות יהיו, לדעתם, בני זוג טובים. ועדיין, יתקומם ויתקשה להתנחם כל גבר חביב: מה, חייכן זה לא סקסי?

דימוי ראשוני זה לא הכל

הפסיכולוג אלון יפה, המטפל במבוגרים, בנוער ובזוגות, לא ממהר להמליץ לגבר מהפיסקה הקודמת להפסיק לחייך. "זה שיש טרנד כזה, לא אומר שהוא יקבע מה האשה תבחר", הוא אומר. "אפילו כשמדובר בפרטנר מיני בלבד, ולא בבן זוג, העניין מורכב הרבה יותר.

"אשה או גבר לא נמשכים ולא בוחרים רק על בסיס הדימוי הראשוני שהם רואים. גם מה שהם שומעים מהאדם שמולם, או מה ששמעו עליו, יכול להיתפס כסקסי יותר או פחות, וגם תו מסוים בגופו או בהתנהגותו. לקחת רק את הדימוי הראשוני, החזותי, כבסיס למשיכה, זה קצת שטחי ומצמצם את העניין".

התמונה הרחבה יותר, מסביר יפה, כוללת צרכים ספציפיים, הקשורים גם להיסטוריה האישית של האדם. בין השאר, מדובר בחוויות ראשוניות הקשורות להוריו של האיש (או האשה) והן משפיעות בדרך לא מודעת גם על סוג המשיכה שהוא חש ועל ההעדפות שלו.

כל זה קיים, מבהיר הפסיכולוג, במקביל להשפעות כוללות יותר, גורמים תרבותיים הפועלים את פעולתם. תעשיית דימויים תרבותית ותקשורתית מעצבת את ההעדפות שלנו, ובהתאם, באות והולכות אופנות, אפילו בתחום המשיכה המינית.

זהירות, הפרעה בטיפול

כשאדם מגיע לטיפול כי אינו מבין למה הוא נמשך לאנשים מסוג מסוים, מסביר אלון יפה, הניסיון לעזור לו יהיה באמצעות הבנת הסיבות האישיות שלו, ולא בניתוח ההשפעות הכלליות. לעיתים, מדובר בגורמים שלאדם עצמו לא יהיה קל להכיר בהם. למשל, בשאלה מדוע הוא נמשך דווקא לנשים זועפות.

כאן מדגיש יפה בעייתיות שהוא מוצא במחקרים מסוג זה שאנחנו דנים בו. "מחקר כזה משקף טרנדים מאוד מכלילים ומודד אותם בצורה מאוד גסה, שלא יכולה שלא לפספס את הדברים האישיים, את המורכבות. לפעמים, גישה כזו תפריע לאנשים להתחיל בבירור. בדוגמה של הגבר המוטרד מכך שהוא נמשך לנשים זעופות, אם הוא יחשוב שהוא אמור להימשך לנשים מחייכות, העניין עלול לעצור אותו מלבדוק ומלהבין שלא בהכרח כך הדבר.

"יש כאן גישה שהכיוון שהיא הולכת בו עושה את כולנו אותו הדבר: כל הגברים נמשכים לטיפוסים כאלה, וכל הנשים נמשכות לטיפוסים כאלה. בפועל, במקרים רבים המצב שונה. זה גם לא יעזור לנו אם נחשוב כך. אנחנו לא כמו בעלי חיים אחרים, שאצלם המשיכה ברורה יותר. שם, אפשר לתת נוסחה. אצל בני האדם, העניין מורכב".

אז מה נשים רוצות?

הפסיכולוג מצביע על סתירה לכאורה המופיעה בממצאי המחקר ומציע לה פרשנות מעניינת. נשים, כך נמצא, נמשכות לטיפוסים חזקים ובטוחים – אבל גם ל"רפויים" יותר, כאלה המביעים תחושות אשם. יפה רואה בכך ביטוי לעובדה שנשים עסוקות פחות מגברים במראה החיצוני של הפרטנר.

"על סמך ההיסטוריה והתרבות האנושיות, נשים מנותבות להיות אלה שהמראה שלהן הוא החשוב, ובהתאם, הן משקיעות בכך. הימשכות, כמו אהבה, היא לא עניין סימטרי. נשים, בהכללה, עוסקות יותר בלהיות נאהבות מאשר בלאהוב, ויותר בלהיות מושכות מאשר בלהימשך. אצל גברים, בעיקרון, המצב הפוך".

הרקע להבדלים אלה, הוא שב ומדגיש, היסטורי ותרבותי, ולא ביולוגי. וכיום, יש סימנים לכך שהמצב משתנה, שאנחנו הולכים למקום אחר. לאן? עדיין לא ברור כל כך ...

"בעיניי, זה שמצאו שאשה נמשכת לחזק ולבטוח וגם למהורהר ולאשם, מחזק את התפיסה שנשים פחות עסוקות ב'איך הוא נראה'. חשוב להן יותר שהוא יאהב איך הן נראות. ובאופן כללי, ברמת המשיכה המינית יש משהו עמוק וכולל יותר מהדימוי הראשוני, החיצוני. למשל, לנשים חשוב הרבה יותר מלגברים שידברו אליהן. כן, גם זה מקור למשיכה".

ייעוץ מקצועי: אלון יפה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש