פורסם בראשונה: 16.06.2015
עדכון אחרון: 16.06.2015
  • זיו לנצ'נר זיו לנצ'נר

פרידה זמנית היא באמת זמנית?

לקריאה נוחה
אם אתם כבר חושבים לנסות פרידה זמנית, הזוגיות שלכם לא במצב הכי טוב בעולם. האם מהלך כזה יאפשר לכם לקחת קצת אוויר ולחזור לקשר, או שהוא עלול דווקא להרוס את מה שעוד נשאר ממנו?
שירותי בריאות כללית מסבירים על פרידה זמנית

בקיצור

1.

פרידה זמנית מתרחשת כשהזוגיות שלכם תקועה, מתוך כוונה להתרחק קצת, לנשום, ולקבל נקודת מבט חדשה מרחוק.

2.

אחריה תחליטו אם אתם רוצים להיאבק על הקשר ולחזור, או שאכן מה שהיה נגמר, והגיע הזמן להיפרד ולהמשיך הלאה.

3.

קחו בחשבון שכאשר תהיו עם אחרים במהלך הפרידה זה ישפיע על הקשר ויכאיב. לכן זה לא משהו שמומלץ לכולם.

כשבני זוג לוקחים פסק זמן הוא בדרך כלל לא ספורטיבי או מתוק. מה הטעם בפרידה ניסיונית, והאם היא באמת זמנית?

מותר לבגוד בפרידה זמנית?

התשובה היא כן, אבל... יש לזה מחיר. בדרך כלל מגיעים לפרידה ניסיונית כי משהו בזוגיות לא עובד, וכי רוצים לחשוב עליה ממרחק, וגם לשקול אפשרות של פרידה אמיתית. בסוף התקופה אתם אמורים להחליט מה אתם רוצים מעצמכם ומהקשר.

הקושי העיקרי, אומרת המטפלת הזוגית והמינית שרי אופיר־לביא, הוא ההתמודדות עם הבגידה שעשויה להתרחש במהלכו. מצד אחד זו תקופה שאמורה לאפשר לכם לבדוק איך זה להיות לבד, ולכן מותר בדרך כלל להיות עם אחרים.

מצד שני עדיין יש רגשות מעורבים בשלב הזה, וגם אם הסכמתם, הידיעה שאחד מכם עשה משהו עם מישהו אחר עלולה לכאוב.

אפשר להחליט שבמהלך פסק הזמן לא מקיימים קשרים (ומגעים!) עם פרטנרים אחרים, אבל אז אתם לא באמת בוחנים את המציאות בלי בן או בת הזוג, כי אם תיפרדו, תרצו להיות עם מישהו אחר.

בכל זאת, קחו בחשבון שהתנסות עם אחרים במהלך ההפסקה שוברת את האינטימיות והבלעדיות ביחסים שלכם, אפילו שהיא מגיעה בלי שקרים שמלווים בגידות.

 

 

קנדידה (פטריה ואגינלית) – אבחון וטיפול | שירותי בריאות כלליתקנדידה (פטריה ואגינלית) – אבחון וטיפול | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/lifestyle/sex/Pages/candida.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/lifestyle/sex/Pages/candida.aspx
גלולות למניעת הריון | שירותי בריאות כלליתגלולות למניעת הריון | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/lifestyle/sex/Pages/pills_info.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/lifestyle/sex/Pages/pills_info.aspx
כל מה שחשוב לדעת על הרפס | שירותי בריאות כלליתכל מה שחשוב לדעת על הרפס | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/lifestyle/sex/Pages/herpes.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/lifestyle/sex/Pages/herpes.aspx

פסק זמן - לא לכולם

פרידה ניסיונית לא מתאימה לאנשים קנאים, וגם אלו שסובלים מחרדת נטישה לא יתמודדו איתה טוב. ההמתנה תהיה בלתי נסבלת, ועוד יותר ממנה יעיקו המחשבות על בן או בת הזוג עם מישהו אחר.

אז למי כן? הניסוי המאתגר יכול להתאים לאנשים שמשוחררים מחרדות נטישה, לאלה שאינם מתייחסים לקשר ולבן או בת הזוג ברכושנות, למי שמצוידים במנגנון שמסוגל לנטרל את הקנאה, ולבעלי יכולת לשאת את הניתוק - ולחזור. ולא, אין כאן הבדלים בין גברים לנשים. זו שאלה של מבנה נפשי.

לפעמים זה מתאים

ההחלטה על פרידה ניסיונית יכולה להעיד על קושי להיפרד ואולי אפילו על קושי בקבלות החלטות. זה לא פשוט לסיים קשר רציני ולהודות שהוא נגמר, ולכן מעדיפים לפעמים להשאיר דלת חצי פתוחה. למרות ההססנות שבדבר, פסק זמן כזה כן יכול לעזור בנסיבות מסוימות.

איך? אם עדיין יש לכם רגשות אחד כלפי השני, אחרת באמת אין טעם לנסות, ונקלעתם למבוי סתום שאתם לא מצליחים לצאת ממנו: ההפסקה תיתן לכם קצת אוויר ופרספקטיבה.

אם הגעתם למצב לא טוב בזוגיות אבל גם לתסכול כי אתם לא רוצים לוותר, אפשר לנקות את השולחן, להתרחק - ולהתבונן ביחסים ממרחק. יש אנשים שזה עובד להם, מודה אופיר-לביא.

אי אפשר להתחמק מהבעיות

ואם במהלך הריחוק הגעתם למסקנה שאתם לא רוצים לוותר, ושהשני חשוב לכם יותר מהכול? זו התחלה, אבל זה עדיין לא אומר שהבעיה שהובילה לקושי מלכתחילה נפתרה. יכול להיות שההבנה תהפוך אתכם לסבלניים ומשתדלים יותר כשתחזרו.

אבל אם יש בעיה ביחסים עצמם היא לא תיפתר רק עם סבלנות. אחרי זמן מה תחזרו לשגרה ואיתה ישובו הבעיות הקיימות. כדי לפתור אותן, אתם חייבים לעבוד על עצמכם כל אחד בנפרד בטיפול אם צריך, במהלך הפרידה הניסיונית, וגם יחד לאחר שתחזרו.

מה המומחית אומרת?

אופיר־לביא אומרת שמעולם לא המליצה למטופלים על פרידה ניסיונית. כשזוג מציג אפשרות כזו בפניה, היא מנסה לבדוק איתו למה אי אפשר לעבוד על הקשר מתוך הקשר.

אם אין מוטיבציה לעבוד על הזוגיות, מבחינתה פרידה אמיתית נראית כפתרון נכון. הסיבה היא שאם אחד הצדדים לא רוצה יותר, עם או בלי פרידה ניסיונית הוא ישאיר את האחר במקום פגוע מאוד.

ייעוץ מקצועי: שרי אופיר־לביא

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל