חיפוש

dsdsdsd
משיכה מינית

מה קובע מי מושך?

לוקח לך שתי שניות בטינדר כדי להחליט אם להחליק את האצבע ימינה או שמאלה. מראה חיצוני, בעיקר המבט, משחק תפקיד בקביעת משיכה מינית. מה עוד, ומה הקשר למחזור של הגברים?

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

כוחות ביולוגיים וכימיים פועלים ומשפיעים על ההחלטה שלכם מי מושך אתכם יותר ומי פחות. זה קורה באופן לא מודע.

02

באחד המחקרים גילו שנשים מעדיפות גברים עם מבט רציני, מבויש או כוחני, גברים מעדיפים נשים עם מבט מאושר.

03

גם לגברים יש מחזוריות של הטסטוסטרון שמשפיעה עליהם. אבל יש לכולנו גם שיקול דעת וטעם אישי, וגם הם קובעים.

מה עושה לך את זה? בדרך כלל התשובה קשורה לטעם אישי. נניח שאת מדפדפת בטינדר, תמונות של רווקים אטרקטיביים יותר ופחות מבליחות על המסך ובדרך כלל לוקח לאצבע שלך שניות בודדות כדי להחליט אם להחליק ימינה או שמאלה. התרשמות חיצונית קצרצרה מספיקה כדי להחליט לחיוב או לשלילה.

איך את מחליטה כל כך מהר על סמך תמונה? הוויכוח אם אפליקציות מקלות על מציאת סקס או זוגיות, או דווקא מציפות אותך בשפע שגורם לפסול על הסף מועמדים ראויים הוא נושא לכתבה משלו.

הדרך המהירה שבה את או אתה מחליטים קשורה כנראה למבט של הגבר או האישה בתמונה, שהוא רק אחד מהמרכיבים שקובעים מי מושך אתכם.

ההחלטה מורכבת מעוד שיקולים שונים, חלקם פועלים בעיקר פנים אל פנים ונשמעים כאילו שאת ואתה בכלל לא מחליטים כאן. אלו ההורמונים, הביוץ, המחזור החודשי (גם של הגברים!) הריח ותפיסות קמאיות של מי יהיה הורה טוב שעובדות ומחליטות בשבילכם.

איך זה קורה, והאם אתם לא באמת מחליטים? המומחה קרא וחקר, מסביר את הכוחות שפועלים:

1. המבט

במחקר גדול מ־2011 בו השתתפו 1000 גברים ונשים בדקו את השפעת המבט על המשיכה. הנבדקים צפו בתצלומי פנים שונים. הראו להם פנים עם מבט מאושר, מבט גאה או מבט מבויש של בן או בת המין הנגדי - והם נשאלו מי מושך אותם מבחינה מינית.

חשוב להדגיש שהשאלה לא היתה את מי מהבאים היית רוצה להכיר או לצאת איתו או איתה, אלא מי מושך אותך.

התברר שנשים נמשכו מינית קודם כל לגברים עם מבט גאה, כוחני, מבויש  או אפילו עגמומי -  ופחות למבטים מאושרים ומחייכים. גם מחקרים קודמים הראו שפנים מחייכות מושכות פחות.

לעומת זאת, הגברים נמשכו יותר למבט מאושר ופחות למבט גאה או מלא בטחון עצמי.

אחת התאוריות הישנות טוענת שנשים נמשכות לגברים בעלי סטטוס גבוה, חוסן ויכולת לדאוג למשפחה.

כנראה שפלג הגוף העליון הוא משמעותי מבחינת המשיכה, ואותם מבטים נותנים תחושה המשדרת חלק גוף עליון שרירי וגברי.

אז לחייך או לא?

לכתבה שנכנסה לעומק המחקר


צריך לקחת בחשבון גם מרכיבים סוציו-תרבותיים וכן שמדובר במשיכה מינית הטרוסקסואלית, ולא ניתן להסיק מכך לגבי יחסים הומוסקסואליים. בנוסף - המחקר בדק רק משיכה מינית וכשבוחרים בן או בת זוג יש עוד שיקולים, אנחנו מקווים.

המחקר הזה תואם נורמות חברתיות של ארצות המערב, הנורמות אולי נחשבות כיום בעיני רבים ורבות כמיושנים, אך מסתבר שהמשיכה הראשונית עדיין מושפעת מהמראה באופן ניכר.

סוג מבט אחד היה יוצא דופן - המבט המבויש. באופן אינטואיטיבי הוא מראה חולשה ולא חוזק, אבל כן נמצא כמושך מינית אצל גברים ונשים כאחת. כנראה שמבט זה מביע אמון, תכונה שחשובה לשני המינים.

2. המחזור החודשי אצל נשים

מחקרים שונים מראים את ההשפעה של השינויים ההורמונליים של המחזור החודשי של האישה על התשוקה שלה. כשהתשוקה גוברת מופיעים שינויים שאמורים למשוך את הגבר אלייך סביב תקופת הביוץ.

גם היום רובכן לא יודעות מתי אתן מבייצות (אלא אם כן אתן בדיוק מתכננות הריון, וגם אז קשה לדייק), אבל הרעב המיני בשבוע סביב הביוץ קיים. לפעמים הוא מגיע עם שינוי קל בקול ובמראה העור, ובהתנהגות יותר פלרטטנית.

ברצינות? זה קורה? במחקר אחר בדקו האם ההתנהגות אכן משתנה סביב הביוץ. נבדקו התנהגויות ורבליות ולא ורבליות. מה מצאו? כן, נשים מפלרטטות עם גברים שנראים דומיננטיים וכריזמטיים בזמן הביוץ. נצפה גם שאותה התנהגות קיימת סביב הביוץ מול גברים שריריים יותר, ובתקופה שאינה סביב הביוץ כלפי גברים הנראים כמי שיכולים להיות "אבא טוב לילדים".

3. המחזור החודשי אצל גברים

מתברר שגם הטסטוסטרון, ההורמון הגברי, מופרש בצורה מחזורית, גם אם היא לא מערבת ביוץ ודימום. המחזור הוא בעיקר יומי (גבוה יותר בבוקר), אך גם חודשי וגם משתנה על פי עונות השנה. בהתאם לכך הוא משפיע על מצב הרוח והתשוקה המינית.

רמות הטסטוסטרון בגברים עולות באופן ניכר גם בזמן שיחה עם אישה מושכת, לעומת חוסר שנוי או ירידה ברמתו בשיחה רגילה עם גבר - אלא אם כן הם נמשכים גם לגברים. חשוב לציין שהשינויים בגברים, גם אם קיימים, הם פחות דרמטיים באופן יחסי לנשים.

4. "כימיה" בין בני הזוג

בדרך כלל אתם לא שמים לב לשינויים ההורמונליים האלה וההתנהגות שהם גורמים לה מרגישה לכם טבעית ולא מודעת. זו אותה "כימיה" שכולם מהללים כששני אנשים מרגישים תחושות חזקות זה כלפי זה. כשהכימיה קיימת מרגישים אותה, אבל לא תמיד קל או אפשר להגדיר אותה. 

בסך הכול המושג "כימיה" אינו דמיוני - התהליכים שאחראיים לכך הם כן כימיים במהותם ונובעים מהשפעות הורמונליות שגורמות לשינויים כימיים במח. וככה הלכה הרומנטיקה.

5. ריחות

שינויי ריחות מוכרים מאוד כמשפיעים אצל בעלי חיים, אבל אצל בני אדם לא הוכחו שינויים אלו באופן מדעי. מצד שני גברים כן מגיבים לתהליך הביוץ אצל בת הזוג שלהם. 

במחקר מעניין נתנו לגברים להריח חולצות של נשים בשלבי מחזור שונים - קרוב לביוץ או רחוק ממנו. התברר שריח החולצות של נשים הקרובות לביוץ גרם להפרשת טסטוסטרון גבוהה יותר..

משיכה מינית קובעת עם מי אהיה בזוגיות?

כמו שראינו, לפחות מבחינת המבט נשים נמשכו מינית לגבר שנראה קצת כמו קלישאה של "ילד רע". ראינו גם שגברים ונשים מגיבים באופן שונה לפנים מחייכות.

המאמרים מוכיחים כביכול מדוע נשים ירצו להיות עם גבר שלא יהיה פרטנר עתידי טוב ומצד שני שבשנות הפוריות הן מחפשות את הפרטנר עם הגנים הכי טובים עבור ילדיהן העתידיים.

גם גברים וגם נשים מונעים ממניעים בעלי מוטיבציה ביולוגית, אבל עם כל הכבוד למוטיבציה המינית הבסיסית שקיימת אצל שני המינים, התפתחנו והשתנינו עם הזמן ויש לנו כיום גם יכולת מחשבה ובחירה מעבר.

אז לא, אתם לא בהכרח תלכו רק בעקבות משיכה מינית בסיסית. משיכה בין בני זוג חשובה, אבל יש לכם את היכולת לבחור מישהו או מישהו שיתאימו לכם מעוד בחינות, לא רק בסקס, אלא בחיים בכלל. 

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בשירותי בריאות כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש