חיפוש

dsdsdsd
התמכרות לאוננות

האם האוננות שלך הפכה להתמכרות?

כבר הסברנו (ואנחנו עומדים מאחורי זה) שעינוג עצמי הוא בסך הכול מאוד בריא. אבל, כמו כל דבר, גם אם מאוננים יותר מדי, הפעילות עלולה לפגוע באיכות החיים שלך. איך אפשר לדעת אם התמכרת?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

אוננות היא פעולה חיובית, אלא אם כן היא מתרחשת בתדירות גבוהה עד כדי פגיעה באיכות החיים שלך.

02

במקרה של התמכרות אפשר להיפצע, ועשויים להיפגע חיי המין שלך, הזוגיות, חיי החברה ואפילו התפקוד שלך בעבודה.

03

חשוב לנסות לשים לב אם מגזימים, להודות שיש בעיה, ולפנות לקבלת עזרה אצל מטפל מיני שיסייע להתגבר.

את שבחיה של האוננות, יתרונותיה וקסמיה כבר מנינו לא מזמן. הפעם, בלי לגרוע מאומה מכל שנאמר, ובלי לפגוע בחדוות הפינוק העצמי, נאיר היבט בעייתי של פעילות מינית זו.

אין בה כל רע כל עוד היא מתקיימת בתדירות סבירה ולא משבשת את אורח החיים התקין של האדם. אלא שקיימים מקרים בהם האוננות אינה עומדת בתנאים אלה, ואז היא הופכת מפעילות מהנה ובריאה - לבעיה.

נוגעים בעצמם יותר מבכל דבר אחר

יש אנשים, נשים ובעיקר גברים, שמאוננים הרבה מאוד. הרבה כל כך, עד שהם משקיעים חלק גדול מזמנם וממרצם בפעילות זו, בדרך כלל מול גירויים פורנוגרפיים ברשת. באופן בלתי נמנע, הדבר בא על חשבון ההשקעה של אותם אנשים בעבודה, בלימודים, בחיי החברה וכמובן בזוגיות.

הם עשויים להעדיף את האוננות על פני הבילוי במחיצת בן או בת הזוג. כשהעדפה כזו מתרחשת לעיתים רחוקות, מסביר המומחה, הדבר סביר ואף נורמלי. אבל אצל המכורים לאוננות זה קורה הרבה יותר מדי. תופעת ההתמכרות לאוננות אינה מאוד נפוצה, אבל היא קיימת - ואין להקל בה ראש.

תת קבוצה בקרב המכורים לאוננות היא המאוננים הכפייתיים. אצלם מדובר בהפרעה נפשית. הצורך שלהם לאונן בלתי נשלט, ועשוי להתעורר בכל מקום, בכל זמן ובכל מצב. זה יכול לקרות באמצע העבודה, גם בפעמים תכופות בזו אחר זו, או כשקרובי משפחה נמצאים בסביבה. האדם מצוי תמידית במצב של עוררות יתר והאוננות הופכת למרכז חייו.

הגורם לתופעת ההתמכרות אינו ברור עד תום. לחלק מהסובלים ממנה יש מבנה נפשי המועד להתמכרויות, אבל הד"ר מבהיר שגם אנשים אחרים, שאינם מועדים לכך, עלולים "להישאב" לתוך הפעילות האינטנסיבית.

פציעות וצרות אחרות

התמכרות לאוננות טומנת בחובה לא מעט צרות. מעבר לפגיעה באיכות החיים, בעבודה ובפרנסה, בהישגים בלימודים, בצדדים החברתיים ובמערכת היחסים הזוגית - המכורים מפתחים תלות בהנאה המינית שלהם וזקוקים לה כדי לחוש חיים ושמחים.

רופא הנשים שלנו מצביע על כמה סיכונים בריאותיים ובעיות תפקודיות שאוננות מופרזת עלולה לגרום. אצל גברים, ייתכן מצב של שפשוף וחיכוך יתר, עד כדי פגיעה בעור ופציעה. וברמה המינית, גבר שמתרגל לאונן בעוצמה כה גבוהה עשוי לסבול משפיכה מעוכבת, ואף מאי שפיכה, ביחסי המין הרגילים, כי הגירוי הרגיל בסקס הזוגי כבר לא יהיה אפקטיבי עבורו.

גם אצל נשים אוננות אינטנסיבית עלולה לגרום חיכוך יתר ופגיעה ברקמות באיבר המין. בנוסף לכך, הרופא מזהיר מפני אוננות שמתבצעת בעזרת אביזרים שלא נועדו לכך - בקבוקים, למשל. הדבר עלול להיות מסוכן וגם לייצר מצבים מביכים, דוגמת הצורך לעבור טיפול לשליפת אביזר זה או אחר מהנרתיק בבית החולים.

גילוי וטיפול

במצב תקין, מבהיר המטפל, מוזמנים כל גבר וכל אישה לעשות לעצמם כל מה שגורם להם תחושה טובה, ללא נקיפות מצפון. רק כשהפעילות מתחילה לפגוע באדם, או עוברת את הגבול, כדאי לעצור ולתת על כך את הדעת.

אבל איך נדע אם עברנו את הגבול? במקרים רבים לא נהיה מודעים לכך, וסביר להניח שנדחיק את חומרת המצב. לכן, יש להיות ערים לסימנים:

האם אנחנו מבלים זמן רב מול מיצגי אמנות מינית במחשב, מוציאים כספים רבים על פורנו, דוחים את בת או בן הזוג לטובת עיסוק באוננות, סובלים מירידה בקצב העבודה, בלימודים או בחיי החברה, וכמובן, סובלים מפגיעה פיזית על רקע זה - יש לנו בעיה.

ואם יש בעיה, כדאי לטפל בה. טיפול מיני מוסמך הוא המסגרת להתמודדות עם אוננות יתר. שלב ראשון בטיפול הוא אבחון מקורה של הבעיה. המקור יכול להיות, למשל, נפשי (ואף פסיכיאטרי) ויכול להיות רגשי - קושי במציאת בת או בן זוג, לדוגמה.

בהתאם למקור הבעיה ניתן הטיפול. בין השאר, הוא יכול להיות התנהגותי-קוגניטיבי ועשוי גם לשלב תרופות במקרה הצורך. לדברי המומחה, לטיפול יש סיכויים גבוהים להצליח.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש