חיפוש

dsdsdsd

המשבר בארה"ב מגיע למיטה

קרוב ל־50 אחוזים מהנשים האמריקניות מדווחות על קשיים בתפקוד המיני, אבל רק מיעוט מהן סובלות מהתופעה. ג'ל חדש שנמצא בשלבי ניסוי, עשוי לשפר את המצב

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​​​

​קרוב למחצית מהנשים בארצות הברית מדווחות על קשיים ביחסי מין, אבל רק חלק קטן מהן מוטרדות בשל כך. כך עולה ממחקר שפורסם בבוסטון בנובמבר 2008. 

במחקר, בראשותה של ד"ר ג'ן שיפרן מבית החולים הכללי בבוסטון, השתתפו 31,000 נשים אמריקניות. 44 אחוזים מהן דיווחו על בעיה כלשהי בתפקוד המיני, כולל תשוקה נמוכה וקשיים בהגעה לאורגזמה. עם זאת, רק 12 אחוזים מהנשים אמרו שהן מודאגות מהבעיה שלהן בתפקוד המיני.

מחקרים קודמים על הפרעות בתפקוד המיני בקרב הנשים לא הבחינו בדרך־כלל בין בעיות מיניות ככלל לבין בעיות שגורמות תחושות של אי־נוחות ומבוכה לנשים. בנוסף, הממצאים הנוכחיים מראים כי הפרעות בתפקוד המיני שמטרידות את הנשים, שכיחות הרבה פחות בהשוואה לממצאים, שהתקבלו ממחקרים קודמים. "עם זאת, שיעור הנשים שיש להן בעיה מטרידה בתפקוד המיני אינו זניח", כותבים החוקרים מבוסטון. 

באיזה גיל הנשים מוטרדות יותר?

• 15 אחוזים מהנשים בגילאי 45 עד 64 חשות מועקה בשל קשיים בתפקוד המיני. 

• 11 אחוזים מהנשים הצעירות (פחות מ־45) חשות מועקה בשל קשיים בתפקוד המיני. 

• תשעה אחוזים מהנשים המבוגרות, מגיל 65 ומעלה, חשות מועקה בשל קשיים בתפקוד המיני. 

באיזה גיל הבעיות נפוצות יותר?

80 אחוזים מהנשים המבוגרות, בנות 65 ומעלה, דיווחו על קשיים בתפקוד המיני: בעיות בתשוקה, בעוררות המינית או ביכולת להגיע לאורגזמה.

אז למה רובן לא מוטרדות?

התשובה לכך לא ברורה, אולם החוקרים משערים שלנשים  המבוגרות יותר יש בעיות בריאות אחרות, שקודמות בחשיבותן להפרעה בתפקוד המיני.

איך משפרים את המצב?

השורה התחתונה, לדברי ד"ר שיפרן, היא שהפרעות בתפקוד המיני שכיחות מאוד בקרב נשים, "וזה נורמלי  שתהיה להן הפרעה כלשהי בתשוקה, בעוררות המינית ובאורגזמה בשלב כלשהו של חייהן. לכן, חשוב שנשים שיש להן בעיות בתפקוד המיני שקשורות ללחץ ומתח הן אלה שצריכות לדבר עם הרופא שלהן ולבקש טיפול".  החוקרים גם מעודדים את הרופאים לשאול את הנשים לא רק על התפקוד המיני שלהן, אלא גם על מועקה שהבעיות האלה יוצרות. 

ג'ל  חדש, למריחה מקומית בנרתיק של האישה במהלך מגע מיני, משפר את ההנאה והסיפוק המיני. כך עולה ממחקרים ראשוניים  בהן השתתפו יותר מ־500 נשים הממצאים הוצגו במהלך נובמבר, בכנס ה־64 של החברה האמריקנית לרפואת פריון.

במחקר אחד, שנוהל במרכז לבריאות מינית ומשפחתית בדרום פלורידה, בראשות ד"ר סטנלי אטלוף, קיבלו 76 נשים פעילות מינית, בגילאי 20 עד 70, הנחיה למרוח את הג'ל המעורר במהלך מגע מיני, לפחות שלוש פעמים במשך שלושה שבועות.

"האישה או בן זוגה למגע המיני היו אמורים למרוח בעדינות את הג'ל על הדגדגן לפני החדירה", ציינו המחברים. המשתתפות מילאו שאלון שכלל שאלות בנושא הפעילות וההנאה שלהן מיחסי מין לפני השימוש הראשון בג'ל ואחרי השימוש האחרון.

לדברי החוקרים, היה שיפור משמעותי ברוב המדדים של השאלון, והשינויים הבולטים ביותר שצוינו התייחסו ל"עוררות מינית, הפרשה של הנוזל הטבעי שסך את הנרתיק, אורגזמה וההנאה מיחסי המין". לא דווח על תופעות לוואי כלשהן בעקבות השימוש בג'ל.

במחקר השני,  בראשות ד"ר ריימונד רוזן ממכון המחקר ניו־אינגלנד בווטרטאון, השתתפו 500 נשים פעילות מינית בגילאי 18 עד 59. הן ענו על 65 שאלות באמצעות האינטרנט.

79 אחוזים מהמשתתפות ציינו שהמוצר ענה ואפילו עלה על הציפיות שלהן. 78 אחוזים דיווחו על שיפור ברגישות באיבר המין ן־90 אחוזים מהן דיווחו שהג'ל שיפר את ההנאה המינית שלהן. רובן הסכימו שהג'ל שיפר את העוררות, עוצמת האורגזמה, ההנאה והסיפוק במהלך הפעילות המינית.

כעשרה אחוזים מהמשתמשות דיווחו על תופעות לוואי שהמוצר גרם ובהן:  גרד, צריבה, עקצוץ, דגדוג, חום או קור מקומי. התופעות הללו היו בדרך כלל קלות ונמשכו זמן קצר בלבד.​

המחקרים מומנו על־ידי החברה המייצרת, ג'ונסון וגו'נסון. למרות זאת, נציגי החברה לא הגיבו על הממצאים בטענה ש"הם קשורים לפעילות ההשקה של המוצר".

הג'ל המתואר עשוי להקל על נשים רבות שמתקשות ביחסי מין מסיבות הקשורות בנרתיק עצמו ולשפר את איכות חייהן. נצטרך להמתין להשקה שלו לציבור כדי לוודא שהוא אכן יעיל ואינו כרוך בתופעות לוואי משמעותיות. 

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש