חיפוש

dsdsdsd
קוקטייל ויאגרה

ויאגרה וטסטוסטרון - שילוב מנצח?

זה שוויאגרה מסייעת להתגבר על קשיי הזקפה - כולם כבר יודעים; זה שיש קשר בין רמות טסטוסטרון תקינות לחשק מיני ולתפקוד מיני - גם זה די ידוע. אבל טיפול המשלב בין שניהם, שנבדק באחרונה, לא הצליח לשפר משמעותית את הזקפה

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

​חוסר זקפה או הפרעות בזקפה הן בעיות שכיחות בקרב גברים בעלי תפקוד מיני לקוי, ומתגברות ככל שגיל הגבר עולה. הסטטיסטיקה מראה שכמחצית הגברים סביב גיל 50 חוו לפחות אירוע אחד של קשיי זקפה בשנה האחרונה.

בעבר הרחוק לא היו הרבה טיפולים שהיו גם פשוטים וגם יעילים. בשנים האחרונות מאז הופעת הוויאגרה ואחריה סיאליס ולויטרה (השייכים כולם לקבוצת מעכבי האנזים (PDE5 חל שיפור משמעותי ביכולת המטפלים המיניים לעזור לגברים הסובלים מבעיות בזקפה.

עם זאת, לא תמיד תרופות אלו עוזרות ולעתים הן עוזרות רק באופן חלקי, ולכן אחת האפשרויות הטיפוליות היתה להוסיף לכדורים טיפול בתכשיר המכיל טסטוסטרון (בזריקה או משחה). במהלך השנים היה רושם שבגברים רבים השילוב הזה הועיל יותר.

נושא זה נבדק במחקר שפורסם בעיתון רפואי מכובד בשם Annals of Internal Medicine.

כיצד נערך המחקר?

המחקר נערך במהלך כשש שנים בקרב 140 גברים בגילאים שבין 40-70. לכולם היה מדד נמוך בסקאלה הבודקת זקפה ואצל כולם גם היו רמות טסטוסטרון כללי או טסטוסטרון חופשי נמוכות. כל הגברים טופלו בוויאגרה ונמצא שיפור משמעותי במדדי הזקפה שלהם.

מה לגבי הטסטוסטרון?

בהמשך חולקו הגברים באופן אקראי לשתי קבוצות: מחצית מהגברים טופלו בוויאגרה בתוספת משחה עורית שהכילה 10 גרם טסטוסטרון למשך 14 שבועות, והמחצית השנייה קיבלה את אותה כמות ויאגרה בתוספת משחת פלסבו. כל גבר מרח את המשחה מספר פעמים ביום ורופא, שלא ידע לאיזו קבוצה שייך כל גבר, ניסה לנתר את רמות הטסטוסטרון לרמה תקינה.

כיון שיש קשר בין רמות הטסטוסטרון לבין החשק המיני והתפקוד המיני, שיערו החוקרים שבקבוצת הפלסבו יהיה שיפור קל במדדי הזקפה ובקבוצה של הטיפול האמיתי השיפור יהיה משמעותי יותר.

מה היו תוצאות המחקר?

תוצאות המחקר הראו שלא היה הבדל משמעותי מבחינה סטטיסטית בין שתי הקבוצות. כמו כן נבדקו גם מדדים עקיפים, כגון תדירות יחסי המין, תקינות השפיכה ואחוז יחסי המין המוצלחים. מדדים אלו השתפרו באופן דומה בשתי הקבוצות.

מה היתה מסקנת החוקרים?

מסקנת החוקרים היא שתוספת משחת טסטוסטרון לוויאגרה לא שיפרה את בעיית הזקפה יותר מאשר תוספת משחת פלסבו.

מקור:
Effect of Testosterone Replacement on Response to Sildenafil Citrate in Men With Erectile Dysfunction: A Parallel, Randomized Trial
Ann Intern Med. 20 November 2012;157(10):681-691

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש