חיפוש

dsdsdsd
חג האהבה

מי צריך את ולנטיינ'ס בכלל?

חג האהבה, כמו להחליף סטטוס בפייסבוק, מחלק את העולם לשניים: רומנטיקנים וציניקנים. רגע לפני שאתם נושפים בבוז (ציניקנים, הא?) ביקשנו מהפסיכולוגית שלנו להכריע: יש מצב שגם הזוגיות שלכם צריכה את הטקסים הקטנים האלו?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

חג האהבה, ימי נישואים ומועדים אחרים הם טקסים שאנחנו מכניסים לזוגיות כדי לחגוג אותה ולהפגין אהבה וחיבה.

02

אפילו שמדובר בפעולה מלאכותית, יש בה משהו מאוד חיובי. כשאתם כבר יודעים ומתכננים את הפגישה, היא מחזקת את הקשר.

03

לא חייבים ללכת על המוכר: אם ולנטיינס לא מדבר אליכם, לכו על תאריך שחשוב רק לשניכם ועשו משהו ייחודי לכם.

​יום האהבה, יום נישואים, יום הולדת, יום היכרות ושאר תאריכים שעטופים בלבבות, צלופן, ורדים אדומים ודובונים (כמה דובונים!). בשביל חלק מהזוגות, היחסים מגיעים עם טקסים שאנחנו מקפידים על ביצועם. זה טוב או רע לנו?

זו סיבה למסיבה, אומרת המטפלת הזוגית והמינית שרי אופיר־לביא. אנשים מחפשים סיבות ואירועים לשמוח ולחגוג. לדעתה, העניין חיובי ביותר:

לקראת ההזדמנויות האלה יש ציפייה, התרגשות וידיעה שהולכים ליהנות. בסופו של דבר, מדובר בנבואה שמגשימה את עצמה. כשמתכוננים לאירוע, חשים במהלכו בהתאם. מבלים ונהנים.

כשמדובר ביום נישואים, או ביום תחילת היחסים, הוא משמש עבור בני הזוג גם ציון דרך שמספק  אפשרות לסקור בסיפוק את הקשר עד אותה נקודה, לערוך סיכום ביניים, לעבור יחד תהליך נוסטלגי, נעים ומעורר גאווה לגבי הדרך המשותפת שעשו ולהתבונן באופטימיות לעבר העתיד.

ברמה העמוקה יותר, טקסים הם עוגנים שבני הזוג יוצרים לזוגיות שלהם. יש זוגות שהפכו חלק מהעוגנים למסורת. למשל, יציאה לצימר בכל יום נישואים. קיימים עוגנים נוספים, יומיומיים וכמעט לא מורגשים כמו לתת נשיקה בבוקר לפני שנפרדים, או שיחת טלפון קבועה (אחת, או רבות) שמנהלים במהלך היום.

המנהגים האלה הופכים למשמעותיים - הם שומרים על הזוגיות על ידי יצירת אוסף של חוויות חיוביות, ויש בהן התגייסות מיוחדת, קטנה או גדולה, שמניחה בצד את טרדות היומיום ואת משקעי היחסים כדי להתמקד בתחושות הנעימות המשותפות.

בשולי האירועים והטקסים הזוגיים וההנאה הכרוכה בביצועם, קיימת טענה ולפיה מדובר בפעולות מלאכותיות. או במילים אחרות: "אני לא צריכה תירוץ חיצוני כדי להביע אהבה או כדי להביא מתנה".

עמדתה של אופיר־לביא בנושא מעניינת: מלאכותי זה דבר נהדר, היא אומרת. כי משהו מלאכותי הוא בעצם דבר שאנחנו משקיעים בו מלאכה וגם מחשבה. כל דבר מוצלח בחיינו הוא מלאכותי: אנחנו משפרים את המראה החיצוני כי אנחנו משקיעים בו - עושים ספורט, אוכלים נכון, הולכים למספרה, קונים בגדים יפים.

אלו פעולות מלאכותיות מבורכות, שגורמות לנו להרגיש טוב. ספונטניות היא תירוץ שטוב למי שמתעצלים או פשוט לא מעוניינים להשקיע. נכון, ההתעסקות סביב הטקס הזוגי עשויה להיות מעיקה - אבל כשמבצעים את העניין עצמו, נהנים.

ומי אמר שאת או אתה חייבים להתיישר לפי טקסים מוכתבים מראש? אתם לא צריכים להיות כמו כולם. אם ורדים עושים לך בחילה, ולבבות גורמים לך לצמרמורת של דביקות שבלונית, יש אינספור אופציות אחרות לבחור, מתוך הזוגיות האישית והייחודית של שניכם - ולציין אותה.

נניח שאם אתם זוג שאוהב מאוד לטייל ביחד, קבעו לכם תאריך לטיול אינטימי בתחילת כל אביב. ואם קולינריה היא הדבר שמשמח אתכם יחד, תבחרו יום בשנה (או בחודש, אם הארנק מאפשר) שבו כל פעם מישהו אחר מפתיע את השני בבחירת מסעדה שעוד לא ביקרתם בה.

או, אם אתם מחובבי האלכוהול, לכו על הפעם הראשונה שבה השתכרתם יחד וצאו לשתות (במידה, ותזכרו לשתות הרבה מים אחר כך).

המומחית סבורה שהעוגנים הזוגיים, על טקסיהם, חשובים לכולם - אבל לא כולם ששים לקיים אותם. יש מי שמתקשים להודות בנחיצות הטקסים כי הם עלולים להיתפס כחולשה, כרומנטיות, כרכרוכיות.

הם מעדיפים להישאר בפוזה העניינית יותר ולנפנף את כל העניין - "ניסע לצימר מתי שבא לנו, בלי לקבוע מראש" - מה שבדרך כלל משאיר את הזוג בבית.

סטריאוטיפית, התנהלות כזו מאפיינת יותר גברים בגלל התניה חברתית ותרבותית, שלא מעודדת הבעת רגשות מצדם. ומצד שני, יכולות להיות גם נשים שלא מעוניינות בטקסים. מה שכן בטוח, הוא שהם מומלצים לשני המינים, ואמורים להיות בסך הכול נעימים ומהנים, עוד דרך לשמר ולפתח את האהבה ואת החיבור בין שני אנשים.

בגלל שלא כולנו שווים בחיבה שלנו לטקסים זוגיים, לעיתים נוצרים פערים בין בני הזוג: אחד רוצה מאוד ומקפיד מאוד, והאחר לא ממש. יש זוגות שבהם צד אחד זקוק במיוחד לחיזוקים בדמות הטקסים הזוגיים, בעוד האחר הוא אדם עסוק וטרוד בעניינים "מעשיים" יותר.

כדאי ואפשר לגשר על הפער הזה, בעיקר על ידי שיחה פתוחה וכנה. יום השנה שלכם חשוב לך? אז תגיד לה! אף אחד כאן לא קורא מחשבות ואם היא תופסת את זה כסתם עוד תאריך, כדאי להסביר לה מה המשמעות עבורך. ומצד שני, את חושבת שט"ו באב זה דווקא חמוד והזדמנות טובה לחגוג? דברי.

כשכל אחד יודע מה חשוב לשני, קל יותר להשתדל ולהתאמץ. אלה הפשרות הקטנות והחשובות שבני זוג אמורים לעשות זה למען זה. אופיר־לביא אומרת שחשוב לא ללכת עם הראש בקיר. הטקסים חשובים למערכת היחסים, אבל כדאי לראות אותם כחלק מהקשר כולו, ולא להפוך אותם למשהו לריב עליו.

טקסים יכולים לעודד ולחזק קשר טוב, ואפילו להיות פתח מלאכותי ובריא לחיזוק קשר שנמצא בשלב מאתגר. אם ביום יום בן או בת הזוג קשובים אוהבים ומשקיעים, בקיצור - אם הזוגיות מבוססת - חבל להתכתש על אירוע אחד שלא מומש.

א-ב-ל אם הזוגיות רופפת, ואחד מבני הזוג לא מורגש בקשר גם בימים רגילים, ההימנעות מטקסים עלולה לצרום במיוחד. 

ייעוץ מקצועי: שרי אופיר־לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש