חיפוש

dsdsdsd
בחור מתאמן בחדר כושר

רפואת ספורט: לא רק לאתלטים מקצוענים

רפואת ספורט לא מיועדת רק לספורטאים שמתכוננים לאולימפיאדה. גם חובבים שמתחילים להתאמן אחרי שנים של הפסקה ונשים שרוצות לחטב את הגוף נזקקים לליווי מקצועי

רפואת הספורט כבר לא מיועדת רק לספורטאים המקצוענים. מדובר ענף רפואי שהתפתח בשנים האחרונות ומקיף את כל התחומים הקשורים לפעילות גופנית, בכל הרמות, מחובב מתחיל ועד לספורטאי המקצוען.

רפואת הספורט עוסקת גם בהשפעות החיוביות של הפעילות הגופנית על מצבי מחלה מרובים ומניעתם ואף יותר מכך: היא אמצעי טיפולי במחלות מתמשכות, ואחד מנדבכי הרפואה המונעת, העוסקת במניעת מחלות לב, במניעת השמנה, בטיפול בסוכרת, ביתר לחץ דם, בדלקת מפרקים ראומטואידית ועוד.

תחומי רפואת הספורט מאפשרים ביצוע אימונים ופעילות בצורה יעילה יותר המותאמת אישית לכל אדם, ובנוסף טיפול יעיל ומכוון לאנשים הפעילים גופנית במקרים של פגיעות ומחלות.

רפואת הספורט מערבת תחומים רבים מן הרפואה המודרנית ומקשרת אותם אל הפעילות הגופנית: רפואת משפחה, אורתופדיית ספורט, רפואת ילדים, רפואת נשים, פיסיותרפיה, פיסיולוגיה של המאמץ, תורת האימון, תזונה, פסיכולוגיה, ביומכניקה (תורת התנועה), וכן  טיפולים  כגון עיסוי, כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה, וטיפולי רפואה משלימה.

האם רופא ספורט עובר התמחות מיוחדת?

רופא הספורט מגיע מתחומי הרפואה הכללית, רפואת המשפחה או הרפואה הפנימית. ההשתלמות בתחומי רפואת הספורט הספציפיים נמשכת בין שנתיים לארבע שנים, כאשר בחלק ממדינות העולם קיימת התמחות רשמית ומוכרת.

רופא הספורט מרכז ומטפל  בכל תחומי רפואת הספורט ומפנה את המתאמן לפתירת בעיותיו , מפציעות ועד לתכנון אימונים, לגורמים המתאימים.

יש התמחויות נוספות ברפואת ספורט?

אורתופד הספורט מטפל בפציעות הנגרמות במהלך או עקב האימונים. הכשרתו מערבת הבנה נרחבת של מנגנוני  הפגיעות בספורט, ניתוחים ספציפיים בספורטאים ובעיקר החזרה מהירה ויעילה של הפצוע לפעילות. השתלמות ממוצעת בפגיעות ספורט לאורתופדים נמשכת בין שנה לשנתיים, בנוסף להתמחות רגילה.

הפיזיותרפיסט המטפל בפגיעות ספורט עובר הכשרה ספציפית של כשנתיים בטיפול בספורטאים ומיישם בטיפול אינטנסיבי ואישי את חזרתו המהירה לפעילות. הפיזיותרפיסט מהווה את  אבן הפינה בטיפול בפציעות הספורט, בהיותו איש השטח והראשון באזור הפציעה.

תזונת הספורט  מטפלת בתחום המיוחד של  שימוש והחזרת מקורות האנרגיה שבהם משתמש הגוף, בעומסים משתנים. לאנשים הפעילים גופנית קיימים לעתים צרכים שונים מהאוכלוסיה הכללית. בנוסף, עליהם לדאוג להחזרת מקורות האנרגיה על מנת לאפשר התאוששות מהירה ואפשרות לבצע אימונים נוספים.

יש בעיות תזונתיות המיוחדות לספורטאים ועל מטפל להיות ערני להם על מנת למנוע נזקים ארוכי טווח.

התוספים התזונתיים הם פרק רחב בפני עצמו כיוון ספורטאים וחובבים רבים משתמשים בהם. ועל התזונאי להיות מעודכן בשימושים ובסיכונים בשימוש בהם. הכשרתו של תזונאי הספורט גם היא מיוחדת  ומערבת הבנה מיוחדת בסוגי הפעילות הגופנית.

פסיכולוג הספורט עוסק בהכנתו של הספורטאי לתחרויות ולהתמודדות במצבי מתח, וטיפול בבעיות גופניות ונפשיות המתעוררות עקב או תוך כדי הפעילות הספורטיבית.

הפיזיולוג של המאמץ מטפל במיוחד בהכנת תוכניות אימון לכל סוגי האוכלוסיות, מהחובב המתחיל, דרך המתאמן הנלהב ועד לספורטאי המקצוען, כאשר חלק מתחומיו מהווה נושא שיקום חולי הלב והטיפול במחלות מתמשכות באמצעות התוויה של פעילות גופנית כאמצעי טיפולי ושיקומי.

כל שאר המקצועות הנוספים המקדישים זמנם לטיפול בפעילות גופנית עוברים הכשרה על מנת להבין את הצרכים המערבים אוכלוסיה פעילה זו ולקיחת חלק פעיל במניעת הפסקת הפעילות ושמירה על הבריאות.

מי זקוק לרפואת ספורט?

הספורטאי הבכיר - בעל צרכים אישיים הדורשים מעקב מתמיד בכל שטחי רפואת הספורט. הוא מתייעץ עם רופאיו, מקבל טיפולים פיזיותרפים מניעתיים וטיפוליים, נעקב תזונתית ומשתמש בפסיכולוג ספורט. כיוון שהישגיו מביאים אותו אל קצה גבול היכולת, הספורטאי נע בין בריאות לחולי ופציעות באורח יומיומי, ולכן הוא זקוק למעקב וטיפול מיידי.

הספורטאי החובב - משלב ספורט בחיי היומיום לצרכי הנאה ובריאות, עם צורך בהישגיות על ידי השתתפות בתחרויות ובשיפור הישגים. הספורטאי החובב נוטה להשתמש ברפואת הספורט לא על בסיס קבוע , אלא לפי הצורך במצבי פציעות או בשלבים של רצון לשיפור הישגים. כיוון שהוא מקדיש פחות זמן לאימונים קבועים בהשוואה לספורטאי הבכיר, הוא עלול לסבול מפגיעות חוזרות.

החובב המתחיל - בדרך כלל בגיל מעט מתקדם, לאחר הפסקה ארוכה או ללא רקע קודם בספורט, עקב לחץ חברתי, מניעים אישיים ותדמיתיים, רצון לפתח כשר גופני, ועוד. בדרך כלל נוטים לעשות פעילות בסגנון "מהר מדי, יותר מדי" עם נטייה להיפגע ולפתח פציעות מתמשכות. החובב המתחיל נעזר במומחי רפואת הספורט לתכנון אימונים, לתזונה, ולסקירת מצב הבריאות לפני התחלת הפעילות על מנת לגלות גורמי סיכון לחולי ופציעות.

גם ילדים זקוקים לליווי צמוד של רפואת הספורט?

לפני עידן המחשב, הילדים היו פעילים כל שעות היממה. כיום ההורים מפגינים חרדות מ"עודף" פעילות וסוגי ספורט שונים. ככלל, אם אין סיבות מיוחדות, כגון הפרעות אורתופדיות או מומים מולדים, אין סיכון מיוחד בעיסוק אינטנסיבי של הילדים בפעילות. יש להקפיד על תזונה מספקת ועל הבנת הצרכים הגופניים והפסיכולוגיים של הילד, ולכן מומלץ שאם הילד מתאמן במסגרת סדירה, יהיו המאמנים בעלי הכשרה מיוחדת המתאימה לאימון ילדים.

יש טיפים מיוחדים לנשים?

לנשים צרכים מיוחדים בספורט בעיקר בהריון ולאחריו, ולאחר גיל הפסקת המחזור.חשוב לשים לב לשינויים ההורמונלים האופיינים לנשים , בעיקר בתחומי דלדול מסת העצמות וכן בשילוש הנשי: הפרעות אכילה, הפרעות במחזור , ואוסטיאופורוזיס המצויים ביתר אצל ספורטאיות צעירות.

ספורט לחיטוב והרזייה נפוץ היום יותר מאי פעם, בעיקר במכוני כשר, מאמנים אישיים, ותוכניות כלליות. השימוש בפעילות ספורטיבית מכוונת כאמצעי לשמור על משקל הגוף ולמניעת רפיון הרקמות, קונה לו אחיזה איתנה המבוססת על עקרונות פיסיולוגים מוצקים. יש להקפיד שהמאמנים יהיו בעלי הסמכה מתאימה ובעלי ניסיון בתחום.

ד"ר יוני ירום הוא מומחה לרפואת ספורט ויו"ר איגוד הטניס הישראלי

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש