חיפוש

dsdsdsd
רגליים של גבר רוכב על אופניים

התפקוד המיני של הרוכבים על האופניים

רכיבה על אופניים היא פעילות אירובית מבורכת ומומלצת, בתנאי שאתם לא מדוושים 400 ק"מ בשבוע. חוקרים מצאו קשר בין רכיבה מאומצת לבין פגיעה באזור אברי המין

ד"ר אילן ליבוביץ

ד"ר אילן ליבוביץ

לאנס ארמסטרונג, רוכב האופניים שזכה פעמים מספר בתחרויות הרכיבה בטור דה פרנס, חלה בסרטן האשכים. ייתכן מאוד שדווקא הרכיבה גרמה לו לחלות במחלה.

זכיותיו החוזרות של הרוכב האגדי בתחרות הטור דה פרנס פעם אחר פעם  מעוררת עניין בקשר האפשרי שבין רכיבה על אופניים לבין סרטן אשכים ממנו סבל.  

הנתונים בספרות הרפואית אינם חד־משמעיים. מצד אחד, עבודות מחקר שבחנו קשר זה הסיקו כי רכיבה על אופניים (וגם רכיבה על סוסים) אכן עלולה להעלות  את הסיכון לסרטן אשכים, אך מצד שני מצאו כי הפעילות שכרוכה ברכיבה עשויה לנטרל   סיכון זה. ​

היתרונות הרפואיים של הרכיבה על האופניים

מיליוני אנשים בכל הגילים בכל העולם רוכבים על אופניים. לחלק גדול, האופניים הם כלי תחבורה זמין יעיל וזול ולאחרים הרכיבה היא בילוי זמן מהנה, אמצעי לשמור על כושר גופני, או כלי פופולרי לספורט ותחרות. 

לפעילות הגופנית האירובית שכרוכה ברכיבה יתרונות רפואיים מבוססים הכוללים אפקט מגן על מערכת הלב וכלי הדם והפחתת הסיכון ליתר לחץ דם, סוכרת ושבץ. עם זאת, רכיבה על אופניים יכולה להיות מסוכנת. רכיבה על אופניים עלולה לגרום לפגיעות חדות כתוצאה מנפילות ותאונות, אך גם לפגיעות כרוניות מצטברות, כתוצאה משימוש יתר ובלאי של רקמות בשל רכיבה על אופניים. נזקים כרוניים אלו נגרמים בדרך כלל מרכיבה מקצועית על אופניים, המערבת שעות לא מעטות של רכיבה (יותר מ־400 ק"מ בשבוע) או מרחק רב של נסיעה - פעילות  המתרחשת, בדרך כלל, במסגרת תחרויות רכיבה. עם זאת, גם רוכבים חובבים לא חסינים מפגיעות אלו. 

שתי הפגיעות השכיחות ביותר כתוצאה מרכיבה על אופניים הן  באזור הגניטלי (אזור איברי המין) והפרעה בתפקוד המיני. הפגיעה התחושתית באיברי המין תהיה, לרוב, התסמין הראשון של הנזק. זוהי פגיעה שכיחה שעד 90 אחוזים מן הרוכבים עלולים לסבול ממנה. בהמשך, עד כרבע מן הרוכבים יסבלו מפגיעה בתפקוד המיני שתהיה מלווה גם בהפרעה בתחושה. המנגנון הגורם נזקים אלו ידוע ונובע מן המהלך האנטומי של העצב וכלי הדם המשרתים את אזור איברי המין. 

נזק מצטבר

במהלך הרכיבה, העצב וכלי הדם חשופים ללחץ ומתיחת יתר הגורמים נזק מצטבר, שתוצאתו היא פגיעה בתחושה ובתפקוד המיני. מידת הלחץ והמתיחה המופעלים על העצב וכלי הדם בזמן הרכיבה, וחומרת הנזק הנגרמת כתוצאה מכך מושפעים במידה רבה מגורמים נשלטים: ​

• תכונות ומבנה האוכף עליו יושב הרוכב - האוכף באופניים המיועדים לרכיבה ספורטיבית ותחרותית הוא קטן, צר בעל חרטום מאורך ונוקשה. בשל תכונות אלו מופעל לחץ חזק וממוקד על מבנים אנטומיים ייחודיים באגן, מה שגורם לעצב ולכלי דם פגיעים לסבול במיוחד.

• המבנה והיחסים בין החלקים השונים של האופניים. למשל הפרש הגובה בין הכידון לבין האוכף או גובה האוכף משפיעים על מידת המתיחה של העצב.

• סגנון הרכיבה. רכיבה בתנוחת רכינה קדימה פופולרית מאד אצל הרוכבים התחרותיים כי היא יוצרת מבנה אווירודינמי, אך בו בזמן מפעילה יותר מתח על העצב ופוגעת בו. 

• רכיבה ארוכה ללא הפסקות גם היא מגדילה את הסיכון לפגיעה. אם אכן חלה פגיעה שנגרמה כתוצאה מהרכיבה, ככל שמשך הרכיבה ארוך יותר כך הפגיעה תחמיר.

• רוכבים כבדים נמצאים בסיכון מוגבר בגלל שהם מפעילים יותר לחץ על העצב וכלי הדם בגלל משקלם.    ​

להפחית את הסיכון

אמנם לא ניתן לשנות את המהלך האנטומי של העצב וכלי הדם, אך בהחלט ניתן להפחית או  למנוע במידה רבה את הסיכון לפגיעה בהם על ידי שינויי באותם הגורמים הנמצאים  בשליטה:

החלפת האוכף - לאוכף בעל תכונות "אורולוגיות" משופרות היא אחד הצעדים הראשונים המומלצים כחלק מהטיפול המניעתי בבעיה. לאחר שדואגים למבנה האוכף ומיקומו, מוודאים גם מודעות לסגנון הרכיבה והשפעתו על הסיכון לפגיעה.

להימנע ככל האפשר מרכינה קדימה, תוך כדי הרכיבה או לפחות להפחית את פרקי הזמן בתנוחה המסוכנת, למרות החיסרון האווירודינמי. בחלק מן הזמן מומלץ להתרומם מעל האוכף ולדווש בעמידה על מנת להפיג את הלחץ הרציף על איברי האגן. ​

לעצור להפסקות מרובות ככל האפשר ולהימנע מרכיבה רציפה וארוכה, במיוחד אם הרוכב חש תוך כדי הרכיבה שהוא סובל מהפרעות תחושתיות כגון נימול באזור הגניטלי.  

חום באשכים

בנוסף לפגיעות השכיחות הללו, עלולים הרוכבים לסבול מבעיות נוספות, נדירות יותר, במערכת המין והשתן. פריאפיזם - זיקפה ממושכת לא פיזיולוגית העלולה להתפתח עקב חבלות קטנות חוזרות הגורמות לקרעים בכלי הדם המספקים דם לפין. פגיעה בפוריות היא תוצאה אפשרית אחרת של רכיבה.

הפעילות הגופנית המאומצת, בגדי לייקרה לא מאווררים והמגע ההדוק בין כיס האשכים לאוכף גורמים להתחממות כיס האשכים. 

החום הגבוה מטמפרטורת הגוף הנורמלית עלול לפגוע ביצור הזרע באשכים.​

השלכה מעשית אחרת של רכיבת אופניים היא עלייה מלאכותית ברמת החלבון  PSA אצל רוכבים.  מדובר בחלבון הנמדד בדם ומשמש סמן לאבחון מוקדם של סרטן הערמונית. מדידה של ערך  מוגבר של PSA בדם מעלה חשד לסרטן בערמונית ומחייבת לבצע ברור אורולוגי.    

איך הרכיבה משפיעה על התפקוד המיני של הנשים?

גם נשים רוכבות אופניים אינן פטורות מנזקי הרכיבה. המהלך האנטומי של העצב וכלי הדם אצלן דומה למהלך בגברים ולכן אף הן עלולות לסבול מהפרעות בתחושת האזור הגניטלי, הפרעות בהטלת שתן וגם הפרעות בתפקוד המיני בגלל רכיבה על אופניים.     

על אף שרכיבה על אופניים היא פעילות בריאה ומהנה, היא טומנת בחובה סיכונים  לא מעטים לבריאות הרוכב. הכרה של סיבוכים אלו ומודעות למנגנון היווצרותם תאפשר למנוע או להפחית את הנזקים להמשיך ולרכב בביטחון ובהנאה.  

ד"ר אילן ליבוביץ הוא מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית  

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש