חיפוש

dsdsdsd
גבר עם שרירים מנופחים שותה מבקבוק אדום בחדר כושר

מר ישראל לשעבר: "פיתוח גוף זה חיידק שרק מי שנדבק בו מבין"

קל לחשוב עליהם כעל דוגמנים יותר מאשר כעל אנשים שעושים כושר. תחרויות של מפתחי גוף נראות לא פעם למתבונן מהצד כתחרות יופי, שמודדת קריטריונים של אסתטיקה. ובכל זאת, מדובר בהמון עבודה קשה. מר ישראל לשעבר מספר

אריק שרון

אריק שרון

בקיצור

01

מי שמתמיד בפיתוח גוף יכול להגיע לתחרויות בקנה מידה ארצי ואף עולמי, אבל אל תטעו: לפני כל תחרות יש המון עבודה קשה.

02

גם בימים רגילים מדובר בשגרת יום תובענית ולא פשוטה: אימונים ארבע או חמש פעמים בשבוע, שש ארוחות מיוחדות ביום ומעקב קפדני.

03

אי אפשר להכחיש: חלק ממפתחי הגוף משתמשים בסטרואידים, אבל השימוש בהם מסוכן מאוד. יש גורמים אחרים וחשובים הרבה יותר שעוזרים בפיתוח גוף.

בראייה רחבה כל מי שמתאמן הוא סוג של מפתח גוף. כולנו, או לפחות רובנו, שואפים גם לשיפור ושינוי גופני חזותי, בנוסף ליתרונות הבריאותיים שפעילות גופנית מספקת לנו. 

בין אלו שהולכים לחדר כושר ועובדים על השרירים, בולטים במיוחד מפתחי הגוף. הדבר הראשון שחלקנו חושבים עליו כשהמונח מוזכר הוא אדם עצום בגודלו, סילבסטר סטאלון שלא יכול ליישר את הידיים מרוב שהן מנופחות, אבל לא צריך ללכת עד כדי רחוק.

פיתוח גוף הוא לאו דווקא ניפוח שרירי ענק במטרה להיראות כמו קרנפים, אלא גם הבאת הגוף למראה הרצוי. כל אחד עושה זאת לפי שאיפותיו, סגנונו האישי, המאמץ והמשאבים שהוא מוכן להשקיע, יכולתו הגופנית וכמובן הגנטיקה שהתברך בה.

אך בכל זאת ועם כל הכבוד (ויש כבוד!) בין מפתח גוף תחרותי למתאמן היומיומי קיימים לא מעט הבדלים. השוני הוא גדול, ולא מתמצה בחלבונים ושמועות על שימוש מסוכן בחומרים אסורים.

אז מה כל כך מיוחד במפתחי גוף? שאלנו את מר ישראל לשעבר, שהחזיק בתואר שלוש פעמים בסך הכול, שתיים מתוכן ברצף, אלון צוקרמן, והוא ענה.

אחת ולתמיד, אנשים נוטים לחשוב שפיתוח גוף זה עסק שכולל שימוש בחומרים בלתי חוקיים, דוגמת סטרואידים, ושזו לא חוכמה לפתח שרירים ככה, זה נכון?

"חד משמעית לא. בשביל להיות מפתח גוף מקצועי נדרשים מספר כללי חובה, והם מתחילים בגנטיקה. לאחר מכן צריך להקפיד על תזונה נכונה ומותאמת, לא לסטות משגרת האימונים המפרכת, לישון כמו שצריך, להתמיד ולהתאזר בהמון סבלנות. שימוש בחומרים אסורים מתברג בסוף הרשימה".

כמה שרירנים אוכלים?

"מפתח גוף מקצועי אוכל בין שש לשמונה ארוחות ביום שמחולקות לחלבונים ופחמימות. סך הקלוריות והכמויות משתנה מאדם לאדם, בהתאם למסת השרירים ומשקל הגוף".

מה נכלל בתוכנית האימונים?

"במשך השנה ביום-יום מקפידים על אימונים ארבע או חמש פעמים בשבוע, כשכל אימון נמשך שעה עד שעה ורבע משקולות ללא אירובי. לפני תחרויות מוסיפים גם אימוני אירובי, להורדת אחוזי השומן בגוף".

הימים הקריטיים והמשמעותיים ביותר עבור מפתח גוף שמתייחס לשרירים שלו ברצינות, הם אלו שקודמים לתחרות. יש תחרויות בסדרי גודל שונים החל מתחרויות אזוריות בארץ וכלה בתחרויות גדולות עם משתתפים מכל העולם באירופה ובארצות הברית. ההכנות לקראתן כוללות שינוי במבנה האימונים ובתזונה.

מפתחי הגוף מנסים להוריד את אחוזי השומן בגוף, כדי להדגיש את השרירים עד כמה שניתן, מה שמלווה באופן הגיוני בירידה במשקל. לפעמים מדובר בהבדל של יותר מעשרה קילוגרמים בין תקופות של שגרה לבין תקופות שלפני ובמהלך תחרויות. התהליך מלווה באנשי מקצוע: מאמנים וגם רופאים בעת הצורך.

"כ־12 שבועות לפני התחרות מתחילים דיאטה להורדת אחוזי שומן, כאשר המטרה היא להיות חטוב בכל שרירי הגוף באותה רמה. בסך הכללי מגיעים למצב של שישה עד שבעה אחוזי שומן", מספר צוקרמן על התהליך, "בשבוע האחרון עוברים תהליך שנקרא 'משחק נוזלים', שאמור לגרום לנוזלים להיות בתוך השרירים ולא מתחת לעור. העור אמור להיות יבש כמו פלסטיק והשריר נפוח וקשה".

כשאתה עולה על הבמה ברגע השיא, נפוח משרירים, רזה ויבש מנוזלים, שחום ומשומן. איך זה מרגיש?

"כשאתה סוף סוף מגיע לבמה אתה בדרך כלל כל כך מותש, שאתה רק רוצה שזה ייגמר. כמובן שבתחרויות ראשונות יש תוספת התרגשות, אבל זה קשה מאוד, ואתה מחכה להגיע למטרה ולגמור עם זה כבר.

"העניין הוא, שעם כל הקושי, יום למחרת אתה כבר חושב על התחרות הבאה. פיתוח גוף זה חיידק שרק מי שנדבק בו יכול להבין".

ללא מומחים, כולכם נראים לנו פחות או יותר דומים. על מה השופטים מסתכלים?
"הם מסתכלים על מסת השרירים, הפרופורציות והסימטריה, על חיטוב ויובש, על היופי של הגוף וההופעה הכללית".

ובין תחרות לתחרות, איזה תגובות אתה מקבל מאנשים ברחוב, מפרגנים או נגעלים?

"מפרגנים!"​

אריק שרון הוא מאמן כושר מוסמך בוגר וינגייט

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש