חיפוש

dsdsdsd
בחור שמנמן מניף משקולות על רצפת חדר כושר

9 מיתוסים על כושר גופני

יותר מידי אנשים נוטים להאמין ליותר מידי "עובדות" על כושר גופני. לעתים יותר מידי קרובות הם גם מעבירים את המידע השגוי לחבריהם במכון הכושר

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​אתם חושבים שאתם יודעים כמעט כל מה שצריך לדעת על כושר גופני? זה הזמן להיפטר מדעות קדומות, ולבדוק בזהירות כל מה שאמר לי השכן, החבר לעבודה או האחיינית של אשתי.

"חלק מהמיתוסים הם חצאי אמיתות שאינם מזיקים, אבל רבים עלולים אכן להזיק", אומר המאמן האישי והספורטאי המקצועי אריק הר, מחבר הספר "המאמן האישי הנייד". אחת הסיבות שמיתוס מתחיל", אומר הר, "הוא שכל אחד מאתנו מגיב קצת אחרת לפעילות גופנית, כך שמה שנכון לאדם אחד, לא בהכרח נכון לאחר. בהיבט הזה, על כל אחד לזהות את האמת הספורטיבית" שלו - הפעילויות שמתאימות לו".

להלן כמה עצות שקובצו כדי לעזור לקוראים לעלות על מסלול בריא יותר, בטוח יותר ומהנה יותר בדרך לכושר גופני:

 מיתוס מספר 1

ריצה על מסלול חשמלי פוגעת פחות בברכיים בהשוואה לריצה על אספלט או מדרכה

"ריצה היא פעילות נהדרת, אבל היא יכולה לפגוע בברכיים. הכוח שמשקל הגוף מפעיל על המפרקים הוא זה שגורם ללחץ עליהן. הלחץ זהה בין אם רצים על מסלול בחדר כושר ובין אם רצים בחוץ", אומר המומחה טוד שליפשטיין, מדריך קליני באוניברסיטת ניו-יורק.

לדבריו, השיטה הטובה ביותר להפחית את העומס על הברכיים, היא לשנות את הפעילויות. "אם משלבים ריצה עם פעילויות אחרות שמפעילות את הלב, כמו מכונה אליפטית או רכיבה על אופניים עומדות, מפחיתים את העומס על הברכיים וזה מוסיף שנים ליכולת לרוץ" .​

מיתוס מספר 2

כפיפות בטן מפחיתות את השומן בבטן

אל תאמינו לכל דבר שאתם שומעים בתוכניות לילה בטלוויזיה" אומר אריק הר. "מכשיר כיפוף בטן אמנם עשוי "לחזק את השרירים במרכז הגוף ולשפר את היציבה, אבל האפשרות להציג קוביות שריריות בבטן קשורה לסך השומן שיש בגוף. אם לא מורידים את השומן הבטני, לא יראו את שרירי הבטן".

"אי אפשר לבחור את האזורים המועדפים לשריפת השומן" אומר פיל טיין, מנהל מכון כושר בדלאס. "לכן, כפיפות בטן לא יגרמו לאבדן משקל באזור הזה".

כדי לשרוף שומן, צריך לעסוק בפעילות שכוללת תרגילים שמשפיעים על הלב וכלי הדם וגם תרגילי כוח. פעילות משולבת כזאת, תפחית את סך השומן בגוף, כולל האזור סביב המותניים.

מיתוס מספר 3

פעילות אירובית תאיץ את חילוף החומרים (מטבוליזם) שעות אחרי הפסקת התרגול

המיתוס הזה אמנם נכון, אבל צריך לשים אותו בפרופורציות הנכונות:  אמנם חילוף החומרים ימשיך לפעול בקצב מעט גבוה יותר אחרי פעילות אירובית, אך אין פירושו של דבר שאפשר לאכול בחלון ההזדמניות כל מה שרוצים.  ​

מיתוס מספר 4

שחייה היא פעילות נהדרת להורדת משקל

שחייה נהדרת להגדלת נפח הריאות, לתרגול השרירים ואפילו להפחתת מתח, אבל האמת המפתיעה היא שהיא לא עוזרת להפחתת משקל, אלא אם שוחים מספר שעות ביום.

"בגלל הציפה של המים שתומכת בגוף, לא עובדים כל כך קשה כמו בריצה, למשל", אומר אריק הר ."בנוסף לכך, זה לא נדיר לחוש רעב כשיוצאים מהמים. שחייה עלול למעשה להגביר את התיאבון ואת האכילה מעבר לכמות הרגילה, כך שזה אפילו מקשה על תוכנית הרזיה".​

 מיתוס מספר 5

יוגה היא תרופת פלא לבעיות גב

האמת היא שיוגה עשויה לסייע להקל על כאבי גב, אבל ההשפעה שלה לא זהה בכל סוגי הכאבים.

אם כאבי הגב קשורים לשרירים, יוגה מותחת וחלק מהתנוחות יכולות לעזור. יוגה יכולה לעזור גם בחיזוק השרירים. אבל אם בעיות הגב קשורות לסיבות אחרות, כמו פריצת דיסק,, סביר שיוגה לא תעזור. יתרה מכך, יוגה אף עלולה להחמיר את הכאבים. אם יש לך כאבי גב, פנה/י לרופא כדי לקבל אישור לפני התחלת תוכנית אימונים כלשהי.​

מיתוס מספר 6

אם לא מזיעים, הפעילות הגופנית לא מספיק חזקה

הזעה אינה בהכרח סמן של מאמץ.באמצעות הזיעה הגוף מצנן את עצמו. לכן, אפשר לשרוף כמות משמעותית של קלוריות בלי להזיע.  ​

מיתוס מספר 7

כל עוד חשים טוב בזמן הפעילות, סביר להניח שלא מגזימים

אחת הטעויות החמורות ביותר שאנשים נוטים לעשות כשהם מתחילים בפעילות או חוזרים לפעילות היא לעשות יותר מידי ומוקדם מדי. הסיבה לכך היא שהם מרגישים טוב בזמן הפעילות.​

"האמת היא שלא ממש מרגישים שהגזמנו אלא רק יום או יומיים לאחר מכן", אומר המומחה הניו-יורקי, טוד שליפשטיין. "לא חשוב עד כמה מרגישים טוב כשחוזרים לפעילות אחרי הפסקה, שאסור לשכפל ישר את מידת הקושי או את משך הזמן בו נהגנו לעשות פעילות בעבר. אפילו אם לא מרגישים את זה באותו הרגע, נרגיש את זה בהמשך, וזה עלול להוציא אותנו כליל מהמשחק".

מיתוס מספר 8

מכונות בטוחות יותר לתרגול משום שעושים את זה נכון 

למרות שזה יכול להיראות כאילו מכונת תרגול שמה את הגוף באופן אוטומאטי במצב הנכון ועוזרת לעשות את כל התנועות בצורה נכונה, המיתוס הזה זה נכון רק אם המכונה מתואמת היטב למשקל ולגובה שלך. 

"אתה עלול לעשות את אותן השגיאות באופן ובתפקוד ולסבול מאותו הסיכון הגבוה לחבלה ולנזק כשאתה מרגל במכשיר ולא בחוץ, אלא אם יש לך מאמן או מישהו שיקבע את המיצוב של מכשיר התרגול עבורך", אומר שליפשטיין.

 מיתוס מספר 9

צריך לחוש מעט כאב, אם רוצים להשיג תועלת מפעילות גופנית בחוץ

הטענה ש"בלי כאב אין רווח", נושאת בחובןהאת הסיכון הגבוה ביותר להזיק. נכון, אפשר לצפות למידה מסוימת של אי נוחות יום או יומיים אחרי פעילות גופנית, אך היא מאוד שונה מתחושת כאב תוך כדי הפעילות.

"פעילות לשיפור הכושר לא צריכה להכאיב תוך כדי ביצועה, ואם היא אכן מכאיבה, זה אומר שאו שעושים אותה לא נכון או שכבר יש נזק", אומר טוד שליפשטיין.

באשר ל"פעילות תוך כדי כאב", מומחים לא ממליצים על כך. הם אומרים שאם זה כואב, יש להפסיק, לנוח ולראות אם הכאב חלף. אם הוא לא חלף או שהוא חוזר או גובר כשחוזרים לפעילות, יש לפנות לרופא.

המודעות לפעילות גופנית הולכת וגוברת, בעיקר בקרב הדור הצעיר יותר והמשכיל יותר. התועלת הכרוכה בכך ברורה. עם זאת, חשוב להפריך את המיתוסים שתוארו לעיל ולזכור שהפעילות לא אמורה להזיק לגוף אלא להועיל לו ולכן, גם כאן, כמו בתחומים רבים אחרים, תקפים דברי הרמב"ם: הכל במידה.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש