חיפוש

dsdsdsd
אישה בוחנת בקבוקי תרופות בידיה

פיתוח חדש: גלולת כושר

גלולה חדשה משפרת את הכושר הגופני ומחטבת את הגוף - בינתיים בקרב עכברי מעבדה. השלב הבא: פיתוח הגלולה לצרכים אנושיים

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

חולמים על גוף חטוב ושרירי, אבל לא רוצים להזיע במכון כושר? מזיעים בחדר כושר, אבל לא מרוצים מהתוצאות? מדענים אמריקנים טוענים כי הם נמצאים בשלב מתקדם בפיתוחה של גלולה, שתאפשר לנו ליהנות מיתרונותיה של הפעילות הגופנית בלי להזיז אפילו אצבע אחת. 

בכתבה שפורסמה בעיתון המדעי החשוב Jornal Cell ביולי 2008 נמסר כי החוקרים האמריקנים פיתחו שתי גלולות, שמסוגלות לבנות שרירים, להגביר את הכושר ואפילו לשרוף שומנים.

איך הגלולות הללו עובדות?

שתי הגלולות, שבינתיים קיבלו את הקודים AICAR ו־GW1516, משפיעות כנראה על גן, שקשור בבניה ובוויסות של השרירים. הגן הראשי הזה, PPAR-delta, מסוגל לווסת את פעילותם של גנים רבים אחרים, כך שעדכון שלו עשוי לכאורה להשפיע משמעותית על פעילות הגוף. 

האם הגלולות הללו כבר בשימוש?

עדיין לא. כמקובל בניסויים בתרופות, שלב הניסויים הראשון התמקד בעכברי מעבדה. תחילה השתמשו החוקרים בהנדסה גנטית ובאמצעותה האצו את פעילותו של הגן המדובר והביאו לפיתוח שרירים, שנטו לשרוף שומן במקום סוכר. השינוי הגנטי הזה גם סלל את הדרך ליצירת עכברי מרתון, שיכלו לרוץ הרבה יותר על המסלול בהשוואה לעכברים רגילים.

בשלב השני של הניסויים נתנו לעכברים תרופות שנועדו להשיג את אותה השפעה שהיתה להנדסה הגנטית. הגירסה הראשונה של התרופה, שנקראה GW1516, השפיעה על שריפת שומנים, אבל לא שינתה את הסיבולת במהלך הפעילות הגופנית. שינוי זה הושג רק לאחר שהצוות החל לאמן את העכברים בפרקי זמן ממושכים על המסלול. לאחר שעברו סדרה של אימונים כאלה, העכברים שקיבלו את התרופה הגיעו להישגים הגבוהים יותר מאלה שלא נהנו מהיתרונות של התרופה.

לגירסה המשופרת של הגלולה, AICAR, היו תוצאות טובות יותר: העכברים לא היו זקוקים כלל לאימון. ארבעה שבועות בלבדלאחר שהחלו לקבל את התרופה, הם שיפרו את כושר הריצה שלהם בשיעור של 44 אחוזים, וזאת מבלי שנזקקו לאימונים. העכברים שעברו סדרת אימוני ריצה בנוסף לגלולה, שיפרו את כושרם ב־77 אחוזים.

מתי ניתן יהיה לתת את הגלולות הללו לבני־אדם?

לדברי החוקרים, ניתן להניח כי גם בני־אדם שישתמשו בגלולה ישפרו את הכושר הגופני שלהם בדרך דומה ולא יזדקקו לאימון מוקדם. "אם אתם אוהבים לבצע פעילות גופנית​, תאהבו בוודאי את הרעיון של קבלת תמורה גבוהה יותר בעבור אותו מאמץ", אמר פרופ' רונלד אוונס, מהמכון סאלק בקליפורניה. "אם אינכם אוהבים לבצע פעילות גופנית, תאהבו את הרעיון של קבלת תועלת מבלי להתאמץ". לדבריו, התרופה צפויה להיות יעילה במיוחד לאנשים שסובלים ממחלות כמו סוכרת, שבהן לפעילות הגופנית יש תועלת מוכחת. על־פי הערכות, יעברו מספר שנים עד לקבלת ההיתר לשימוש בתרופה בבני־אדם.

האם הגלולה מתאימה לשימוש של ספורטאים מקצוענים?

התשובה על כך עדיין אינה ברורה, ובכל מקרה פותחה כבר בדיקה שתוכל לזהות את המשתמשים בגלולה העתידית - אם אכן יתייחסו אליה כמו סם ממריץ האסור לשימוש.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש