פורסם בראשונה: 26.10.2005
עדכון אחרון: 26.04.2010
  • ד"ר דליה נבות ד"ר דליה נבות מינצר

עוד 10 דברים שכדאי (ואף חשוב) לדעת על מחלת גבהים

לקריאה נוחה
למשל: שגברים צעירים, חזקים, שנמצאים בכושר טוב, חוטפים מחלת גבהים יותר - ולא פחות. שאם אתם סובלים מתסמינים קלים, יש לרוב דרך להעביר אותם. אבל אם תתעלמו ותמשיכו לטפס - אתם עלולים למצוא את עצמכם חסרי אונים בסביבה אקלימית עוינת
מה אני צריך לדעת על מחלת גבהים?

1. לרוב אם תישארו באותו גובה כשאתם סובלים מתסמינים קלים של מחלת גבהים (או מחלת גובה), תסתגלו בתוך יום-יומיים ותוכלו להמשיך ללא קושי.

2. מהצד האחר, אם תבחרו להמשיך לעלות (ובעיקר אם תבחרו לישון בגובה גבוה יותר) ביום הבא, אתם מסתכנים בהחמרה של המצב ועלולים למצוא את עצמכם חסרי אונים בגובה רב ובסביבה אקלימית עוינת.

3. במקרה זה כדאי לזכור שלא תמיד יש בסביבה בוגר סיירת שיסחוב אתכם למטה בלילה.

4. בשלבי ההתאקלמות לגובה סביר שתחושו קושי בביצוע פעילות. בעליות שבאופן רגיל אתם מדלגים בהן כמו איילות שלוחות תמצאו את עצמכם "גוררים רגליים" ומתנשמים.

5. רצוי להתקדם לאט ולשמור על קצב נשימה ודופק סבירים. בפעם הבאה שתעלו תרגישו יותר טוב, ולאחר שתתאקלמו תחזרו ליכולת שתזכיר את זו שהכרתם.

6. שימו לב: גברים, צעירים, חזקים, שנמצאים בכושר טוב, חוטפים מחלת גבהים יותר - ולא פחות. בעיקר בגלל שהם עולים מהר יותר וכנראה גם בגלל שיש להם פחות סבלנות.

7. ילדים מועדים למחלת גבהים כמו מבוגרים, אבל ילדים צעירים לא תמיד יודעים (או יכולים) להתלונן כראוי ולכן דרוש משנה זהירות.

8. דלילות האוויר משתנה במקומות שונים בעולם. גובה של 4,000 מטר באלפים ובהימלאיה הוא לא בהכרח אותו דבר מבחינת דלילות האוויר. כך שאם פעם הרגשתם נהדר בסקי ב-3,500 מטר באירופה, זה לא מובן מאליו שתרגישו טוב בטרק בגובה זהה בדרום אמריקה.

9. לאחר שהסתגלתם לגובה רב וירדתם חזרה, גופכם משמר חלק מהשינויים שעבר בעת השהייה בגובה לתקופה שבין שבועיים לשישה שבועות, אך השפעת השינויים פוחתת והולכת.

10. אז אם בטרק הראשון הלכתם לאט והקפדתם על ההסתגלות, בטרק בשבוע הבא אתם כבר "מאוקלמים" טוב יותר, לא תצטרכו לחזור על התהליך מתחילתו ותרגישו הרבה יותר טוב.

ד"ר דליה נבות-מינצר היא מומחית ברפואת משפחה וברפואת ספורט בכללית ורופאת האקדמיה למצוינות בספורט במכון וינגייט

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

טסים לחו"ל?

​לקוחות פלטינום זכאים לעד 75% הנחה על חיסונים לפני הנסיעה

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל