חיפוש

dsdsdsd
קייטסרפינג

קייטסרפינג - עופו על החיים שלכם

אם בא לך לרחף שם למעלה עם עפיפון כוח, זה לא בשמיים. בניגוד למה שחושבים, לא צריך להיות קודם גולש גלים! ודרך אגב, ממש לא צריך להיות גבר. כל מה שצריך לדעת על גלישת עפיפון (ולא היה לך את מי לשאול)

ד"ר דליה נבות

ד"ר דליה נבות מינצר

​​מה זה בכלל גלישת עפיפון (ואם כבר אנחנו בעניין הזה, מה זה עפיפון?)

כל מי שנוסעים לאורך כביש החוף או לחופי הכנרת מכירים את התצוגה המרהיבה של המצנחים הצבעוניים הגדולים בשמיים, בעיקר בסופי השבוע. מרבית ה"מצנחים" האלה הם עפיפוני כוח המשמשים לגלישה. אם בא לך לרחף שם למעלה ביחד איתם, זה בסך הכל לא בשמיים.

למה זה לא מצנח אלא עפיפון?

כי בעפיפון החופה (הבד) מחוברת למספר מוגבל של חוטים: אחד, שניים, ארבעה או חמישה, ואילו במצנח החופה מחוברת למספר רב של חוטים, המתכנסים לשניים עד ארבעה חוטי היגוי. עפיפוני כוח הם עפיפונים היוצרים משיכה תוך כדי תעופה, והנעתם באוויר תורמת לכוח שהם מייצרים. עובדה זו מאפשרת גרירה או נשיאה של משאות גם ברוח חלשה יחסית.

בגלישת עפיפון מנוצל כוחו של העפיפון להסעת הגולשים על פני כל סוג של מדיום: אדמה, חול, שלג, ובעיקר מים. העפיפון מחובר לגוף הגולשים בטרפז (ריתמה)  וכך הם יכולים להתנגד לכוחו הרב של העפיפון בעזרת משקל הגוף.

את העפיפון נוהגים ומכוונים בעזרת מוט קצר ("בר"), שאליו מחוברים חוטי העפיפון. לרגלי הגולשים מחובר גלשן, שבעזרתו הם "עומדים" על המים, או ליתר דיוק - עליו הם נשענים וכך יוצרים התנגדות לכוחו של העפיפון. מאזן הכוחות שנוצר מאפשר התקדמות מהירה. בנהיגה נכונה, המאזן הזה גם מאפשר התנתקות מהמים וריחוף לגבהים של מספר מטרים. מה רע?

איפה עושים את זה?

גלישת עפיפון, בדומה לגלישת רוח, מתאימה מאוד לתנאים בישראל. החופים החוליים הפתוחים אמנם הולכים ומתמעטים אך עדיין יש לנו רצועת חוף מכובדת. מזג האוויר החם מספיק כדי לגלוש רוב ימי השנה ויש לנו אפילו אגם אחד לא רע בכלל, ששמו הכנרת. כאשר הוא לא מלא מאוד במים (בעיקר בקיץ), הוא מתאים מאוד לגלישה. ולא רחוק מאיתנו, חופי סיני ומצרים מציעים תנאי גלישה שהם מהטובים בעולם. גם קפריסין, איי יוון וחופי ספרד מפורסמים מאוד בתנאי הרוח ומזג האוויר המעולים. ככה שהכל בסביבה.

 אז רגע, על מה מדובר?

עפיפונים המשמשים לגלישה מעוצבים לרוב בצורה דומה: שלד הבנוי מבלונים מתנפחים (בדומה לפנימית של אופניים, אך מחומר עדין בהרבה) ומחופת בד בצורה של קשת רחבה. גודלו של העפיפון משתנה והוא מותאם למשקל הגולשים, רמתם, גודל הגלשן שבו הם משתמש ובעיקר לעוצמת הרוח.

בארץ מקובל להשתמש בעפיפונים בגדלים שבין שמונה מטרים רבועים ל ־20 מטרים רבועים. מרבית הגולשים מחזיקים יותר מעפיפון אחד, על מנת לנצל טווח רוחות גדול ככל שניתן וכמה שיותר ימי רוח.

גלשני העפיפון, החלק שעליו ניצבים, קטנים בהרבה מגלשני הרוח. הם דקים, גמישים וקלים. לגלשן גם שתי רגליות, המאפשרות הכנסה והוצאה קלה של הרגליים, מקובל כיום לגלוש על גלשנים שאורכם מ־180 סנטימטרים ועד 90 סנטימטרים. הבחירה בגלשן תלויה ברמת הגולשים ובסגנון הגלישה שאותו הם מעדיפים. לגולשים מתחילים, ובמקרה הזה לך, כן לך- מתאימים, לרוב, גלשנים גדולים יותר המאפשרים התייצבות קלה ומהירה.

גם כאן עוצמת הרוח היא גורם משמעותי וגם במקרה זה, רבים מהגולשים מחזיקים יותר מגלשן אחד.

וחוץ מעפיפון, צריך עוד משהו?

כן. לא ניתן להעיף את העפיפון ללא חוטים וללא "בר" שהוא מוט באורך של כ־50 סנטימטרים שאליו מתחברים חוטי העפיפון. בנוסף נחוץ טרפז, שהוא הריתמה המחברת את העפיפון לגולש ומשאבה לניפוח העפיפון, אלא אם כן יש לכם ריאות ממש ממש חזקות. ותאמינו לי, אין לכם.

קיימים סוגים רבים של טרפזים, משני סוגים עיקריים: "טרפז מותניים", שהוא למעשה חגורת גב רחבה; ו"טרפז אגן", המקיף את המותניים ואת הרגליים. חיבור ה"בר" וחוטי העפיפון לטרפז נעשה באביזר המאפשר שחרור מהיר של העפיפון, נקודה חשובה מאוד לבטיחות הגלישה, להתחמקות ממצבים מסוכנים או למקרה שמאבדים שליטה בעפיפון וחייבים להשתחרר ממנו בצ'יק.

למה בכלל צריך לגלוש על עפיפון?

מי ששואל כנראה באמת לא צריך לגלוש.

ובכל זאת?

כי זה כיף לא נורמלי לגלוש על הרוח ולהתעופף קצת כמו ציפור. גלישת העפיפון היא ספורט מהנה מאוד, כבר משלבי הלימוד הראשונים, שאורכים בין מספר שבועות למספר חודשים, תלוי בכל אחת ואחד, וכמובן - בזמן המוקדש ובתנאי הרוח.

מרגע שרכשתם את היסודות החיוניים, ההתקדמות ברמת הגלישה מהירה יחסית. גם "גולשים בתולים" (שעוסקים בגלישה רק מספר חודשים) יכולים לבצע תרגילים כמו קפיצות של מספר מטרים וגלישה בים גלי. לשם השוואה, בגלישת רוח פעולות אלה דורשות מיומנות גבוהה וניסיון של שנים.

מה צריך כדי להתחיל?

1. בניגוד למה שחושבים, לא צריך להיות קודם גולש רוח!

2. אה, כן. ממש לא צריך להיות גבר. נשים גולשות לא פחות טוב ובטח שנהנות לא פחות.

3. כן צריך להשקיע זמן וגם כסף. אם אין לכם שום ציוד, או חברים עם ציוד, תאלצו להיפרד מכמה מאות עד אלפים בודדים של שקלים בשלב הראשון.

זה מסוכן?

זה יכול להיות, אם מנסים להיות חוכמולוגים. וזה גם חלק מהריגוש, לפחות לחלק מהגולשים. הנפת עפיפון, העפת עפיפון וגלישה בעזרת עפיפון יכולים להיות מסוכנים ואפילו מסוכנים מאוד.

מתי זה מסוכן מאוד?

כשלא לומדים באופן מסודר איך לגלוש ולא יודעים את הכללים הבסיסיים להעפת העפיפון. זה לא עובד בשיטת ה"סמוך". נקודה. חשוב לזכור שהעפיפון (גם אם הוא קטן יחסית) מייצר כוח רב. זה חלק מההנאה הגדולה שקשורה בו. שימוש לא נכון בו, ובמקומות לא מתאימים, עלול לפגוע לא רק בך, אלא גם בסובבים. בעולם וגם בארץ כבר היו מספר תאונות לא קלות עם פגיעות גוף, שבהן נפגעו גם עוברי אורח תמימים, שעליהם נפל פתאום עפיפון-כוח עם גולש.

יש דברים שחייבים לדעת?

כן. קיימים מספר אביזרי והתקני בטיחות ויש לשים לב אליהם, לדעת לתפעל אותם ולזכור להשתמש בהם עוד לפני שמנסים להרים את העפיפון מהאדמה, אפילו בפעם הראשונה.

1. במקומות רבים בעולם מוגבלת גלישת העפיפון לחופים ולאתרים מסוימים. בארץ אין תקנות מחייבות, אבל השכל הישר אומר (ואם הוא לא אומר הוא צריך לומר לך) שלא מניפים עפיפון-כוח ולא גולשים בחופי רחצה.

2. רצוי מאוד להניף את העפיפון בחופים פתוחים ושטוחים, ולא במקומות עם רצועת חוף צרה או עם עצים. אלא אם כן זה מה שעושה לך את זה כשאת מתרסקת ליפול לתוך עץ או סתם להיגרר במהירות לסלע סמוך

3. ניתן לבטח את העפיפון, גם כנגד פגיעה בצד שלישי. בישראל אין חובה לעשות זאת, אבל אם יש לכם קצת חומר אפור בקופסה, ברור ומובן מאליו שצריך ומומלץ מאוד לעשות זאת. תאונות קרו גם בארץ, ותאונות קורות גם לגולשים מקצועיים ומיומנים מאוד.

איך מתחילים?

חובה לעבור קורס בסיסי בגלישת עפיפון לפני שקונים ציוד ומתחילים לנסות. הקורס חשוב גם כדי להתנסות ולנסות - וגם כדי ללמוד את הבסיס להעפה נכונה ולתפעול נכון של העפיפון. יש בארץ מספר רב של בתי ספר ומועדונים שמלמדים גלישה וניתן למצוא אותם כמעט בכל חוף. מחירי הקורסים נעים בין 700 ל־1,400 שקלים. והמחיר תלוי בעיקר במספר השיעורים, באורכם ולעיתים גם באיכות ההדרכה.

יש ציוד זול איפשהו?

היצע הציוד המשומש והחדש הולך ועולה, חברות רבות מייצרות ציוד לגלישת עפיפונים - ועם העלייה בפופולריות של הספורט, הולכים המחירים ויורדים. בארץ יש היום שוק לא קטן של ציוד משומש באינטרנט, בחנויות ובמועדונים. מחירי הציוד נעים בין כמה מאות שקלים לציוד משומש המתאים לגולש בשלבי הלימוד הראשונים, ועד כעשרת אלפים שקלים לציוד ברמות הגבוהות ביותר.

ד"ר דליה נבות-מינצר היא רופאת משפחה בקבוצת שירותי בריאות כללית. בעבר היתה שיאנית ישראל ב"קרב 7", ובשנים 1983-1988 החזיקה בתואר אלופת ישראל במספר לא קטן של ענפים באתלטיקה קלה. היא גם מטפסת הרים וטרקרית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש