חיפוש

dsdsdsd
רשימת ציוד: מה צריך להיות בתרמיל שלך

רשימת ציוד: מה צריך להיות בתרמיל שלך

איזה תרמיל - "מזוודה" או "שק"? כמה זוגות תחתונים? מה עם הג'ינס שיושבים לך כל-כך יפה על התחת? למה צריך כיסוי לתרמיל (ועוד מלא עצות חיוניות). מדריך לב לטיול הגדול, כתבה שלישית

קרן לב

קרן לב

ציוד - כמה מילים כלליות

ככלל, כל המעט הרי זה משובח. אמנם יש ציוד רב שלא ניתן לקמץ בו, אך עשו עמכם חסד ונסו לצמצם עד כמה שאפשר!

תיק שמשקלו יותר מ־12־13 קילוגרם בעת היציאה מהארץ נחשב לכבד מאוד (זכרו, התיק זה הוא ביתכם לכל תקופת הטיול. פעמים רבות תאלצו לסחוב אותו זמן רב כל הגב במעברים ובעת חיפוש מקומות לינה).

ומה אם הבגדים ייקרעו?

הכל ניתן לרכוש בחו"ל. תאמינו או לא –שמעו שם על בגדים.

עם זאת, קחו לתשומת לבכם שקיימת בעיה ברכישת ביגוד ונעליים במידות גדולות (42 כבר נחשב לגדול בחלק מהארצות בעולם), וכמובן - איכות המוצרים עלולה להיות לא גבוהה במיוחד.

אין חשיבות לסדר הפרטים ברשימה:

רשימת ביגוד

חשוב לקחת בגדים קלים, רב-תכליתיים (והכי טוב כאלה שיכולים לשמש למספר דברים בו זמנית, כמו פיג'מה, בגדים להליכה יומיומית ובגדי יציאה) וכאלה שמתייבשים מהר!

2 זוגות מכנסיים (עדיפות גבוהה למכנסי דגמ"ח קלים ומתפרקים, עדיפות נמוכה מאוד לג'ינס! גם כבד וגם מתייבש הכי לאט בעולם).

2 חולצות טריקו קצרות.

חולצה ארוכה דקה (עדיפות לחולצה תרמית מבודדת).

מעיל או ז'קט פליס. גם אם אתם נוסעים לתקופה קצרה בשיא הקיץ, פליס הוא לבוש הכרחי ושימושי: נסיעות באוטובוסים מקפיאים, לילות צוננים, טיפוס ושהייה במקומות גבוהים והרריים.

3־4 זוגות תחתונים.

3־4 זוגות גרביים.

3־4 חזיות (אם אתן בנות, אבל היי, אם אתה גבר ורוצה לקחת חזיות אני לא אגיד מילה).

מעיל גשם (ארצות אמריקה הלטינית ידועות בכמות הגשמים הגבוהה גם בעונה היבשה. ומעיל הגשם שימושי גם אם אתם רוצים להיות בחוץ ואתם לא יודעים אם יירד גשם או לא. אישית, היה לי מעיל עד שהוא נקרע, ואחרי זה הסתדרתי יופי בלי כלום.)

זוג סנדלים/כפכפים. בדרך כלל חם ולכן רוב הזמן תהיו עם כפכפים או סנדלים. בנוסף להליכה היומיומית, כפכפים מאוד שימושיים למניעת הידבקות בפטריות ויצורים נוספים המתרבים להנאתם במקלחות ובשירותים (אני מדגישה זאת גם למטיילים המשתמשים בשירותים ובמקלחות פרטיים בחדר).

זוג נעליי הליכה טובות. טובות לימי טיול, למעברים וגם כאשר סוחבים את התיק הגדול (למניעת נזק לגב ולברכיים). אם אתם יוצאים לתקופה קצרה שלא כוללת טיולים רבים מדי ניתן להסתפק בנעלי ספורט או סוג כלשהו של נעלי הליכה. אבל אם אתם חובבי טבע וטרקים, ספורט אתגרי - וכמובן ג'ונגלים למיניהם - תזדקקו לנעלי הליכה טובות, עמידות למים ובעלות סוליה חזקה (ראו פירוט בהמשך הכתבה).

התרמיל

כדאי למדוד את התיקים ולבחור את הנוח ביותר. קחו תיק התואם את גודל גופכם (לדוגמה, בחורה בגובה של מטר שישים לא תוכל לסחוב תיק שגדול מ־60־65 קילוגרם).

קיימים סוגים רבים של תרמילים אך הם נחלקים לשניים:

תיק מזוודה:
יתרון - בדרך כלל בעל שני חלקים ונפתח כמזוודה. מאוד נוח לפתיחה בחדרים, משכיבים את התיק וכל תכולתו פרוסה לפניכם.
חסרון - מאוד בעייתי לטרקים.

תיק שק:
מחולק לשני חלקים עיקריים, אף פתוח מלמעלה ויוצר שק.

יתרון - מאוד נוח לטרקים, שטח פנים קטן מונח על פני השטח.

חסרון - אך בטיול מתורבת (כלומר, שינה בחדרים) קצת מעצבן כי צריך להוציא את רוב התכולה כדי להגיע למטה...

יש לזכור שתרמילי שק לרוב חזקים ועמידים יותר ומערכות הגב שלהם מותאמות לנשיאת משאות כבדים. בסיכומו של עניין - הם המומלצים לקנייה.

תרמיל קטן. לנשיאת החפצים המשמשים אותנו ביומיום: מצלמה, מסנן הגנה, ספר טיולים/מפה, מים ועוד. במעברים כדאי מאוד להוסיף לתכולת התיק בגד חם, מעט אוכל, נייר טואלט (!) וספר לקריאה.

תיק בנפח של 25-30 ליטרים הוא אידיאלי, אבל אם אתם חובבי טיולי טבע יומיים כדאי שנפח התיק יהיה כ-40 ליטרים, כדי שיכיל את כל הנדרש ליום טיול.

כיסוי תיק. אל תצחקו, לכיסוי יש מספר מטרות.

הגנה על התרמיל

התיק ייזרק פעמים רבות על גגות אוטובוסים ומהם לרצפה, לאדמות בוציות או חוליות מאוד, שלא לדבר על תרנגולות וחזירים שיעדיפו לעשות קקי על התיק החדש שלכם או כרטיסן שיחליט לכתוב את שם היעד אליו אתם נוסעים על התיק בטוש שלא יירד לעולם.

הגנה בפני מים – אם התיק שלכם יהיה על הגג של אוטובוס תחת מבול בנסיעה של 15 שעות אל תצפו שהבגדים יישארו יבשים, אבל הגנה כזו יעילה מאוד בממטרים קלים.

הגדלת נפח התיק – כיסוי התיק יוצר חלל בין התיק לכיסוי, מטיילים רבים מצליחים להשחיל לחלל הזה כמות ציוד הגדולה מחלל התיק עצמו. יופי של רעיון, אם כי עשוי לגרום לבעיית איזון בעת נשיאת התיק.

אמצעי הגנה בפני גניבות – הכיסוי אוטם את התיק ומונע מגע יד אדם בצורה ישירה עם רוכסנים והבד עצמו.

עזרים נלווים

פנס – במקומות רבים בדרך תתקלו בהפסקות חשמל. בהרבה יותר מקומות תוכלו לחוות חוסר חשמל טוטלי. כדאי שיהיה לכם פנס נגיש (עדיף שיהיה בתיק הקטן או במקום מאוד נגיש אחר). ניתן להשתמש כמובן גם בנרות, אך מקומות רבים לחים ופרוצים כך שהנר לא יידלק או שיכבה מהר. פנס שימושי מאוד גם בשהייה תחת כיפת השמים וכדאי לחבר אותו לרצועת ראש כך שהידיים יישארו פנויות לבניית אוהל, הכנת ארוחה או כל פעילות אחרת.

חבילת טבליות לטיהור מים – אתם לא שותים מים מהברז בכל המדינות (פרט לארגנטינה, אם מדובר במי קרחונים טהורים, וגם בארגנטינה עדיף לא לשתות מי ברז בערים הגדולות).

ככלל, ניתן לקנות מים מטוהרים או מים מינרליים בכל מקום, אך לעתים קרובות מחירי המים מופקעים וזול יותר לטהר. את הטבליות תצטרכו בעיקר למקומות מבודדים שבהם לא ניתן לקנות מים או בטרקים. ייתכן שמספר ימים לא תעברו בכפר שבו תוכלו להצטייד במים נקיים לשתייה.

חבילה שקיות אטומות למים –שימושיות ביותר לאחסון מסמכים, ספרים וניירות שונים בטרקים (סיפורי דרך, אישורי שהייה בשמורות טבע ועוד).

מסנן הגנה טוב - רוב שעות היום תשהו מחוץ לחדר ובנוסף לכך השמש קופחת בצורה מאוד חזקה. גם אם מעונן זה לא אומר שלא חשופים לקרינה. כדאי ומומלץ להתמרח במסנן הגנה עם מקדם הגנה גבוה מאוד (מומלץ על לפחות 40).

מיכל חומר דוחה יתושים – לא משנה לאן תסעו, רוב הסיכויים שיש שם מלא יתושים, עם דגש על מלא. הבעיה היא שיתושים אלה מעבירי מחלות בצורה רדיקאלית מהרגיל: מלריה, קדחת דנגי - ועוד. הפתרון המומלץ הוא להימרח בחומר דוחה יתושים ובמקביל ללבוש בגדים ארוכים ולכסות את מירב חלקי הגוף. ניתן להצטייד בחומר דוחה יתושים גם בארצות היעד. למחמירים - מומלץ להצטייד בכילה (טוב לימים לחים שבהם תשהו תחת כיפת השמיים).

וכמובן

• מגבת, כלי רחצה ודברים שנחוצים אחרי רחצה (מראה, קוצץ ציפורניים).

• שעון מעורר.

• משקפי שמש.

• סוללות.

• פותחן קופסאות.

• סיכות ביטחון.

• שק כביסה, אבקת כביסה וחבל כביסה.

• ערכת כלי תפירה.

קרן לב מטיילת (המון) בעולם ואוהבת את זה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש