חיפוש

dsdsdsd
נוף של גאורגיה

טרקים בגאורגיה: לא מה שחשבתם

גאורגיה נמצאת בעיצומם של התפתחות ושל שינוי. רשמי ביקור במדינה שנמצאת בצמיחה: האירוח הלבבי, הנופים עוצרי הנשימה והעלות הזולה יחסית הופכים אותה ליעד אידיאלי

ד"ר דליה נבות מינצר, עומרי מינצר

בקיצור

01

מצבה של גאורגיה הולך ומשתפר בשנים האחרונות. כתוצאה מכך המחירים קצת עלו, אבל עדיין אפשר לצאת יחסית בזול, ולא צריך ויזה.

02

גאורגיה משופעת בטירות עתיקות, נופים ירוקים והרים. יש טיסות ישירות מישראל לבירה, טיביליסי. אפשר לטייל כל השנה, אבל טיול רגלי ברכס הקווקז מוטב להשאיר לקיץ.

03

יש אפשרות ליהנות מאירוח ביתי, בעלות נמוכה, בבתים כפריים שכולל ארוחת בוקר ואפשרות לחוות קצת מהכנסת האורחים הגאורגית.

בשנים האחרונות הפכה גאורגיה (גרוזיה, Georgia) ליעד מקובל מאוד בקרב ישראלים. הנופים המרהיבים, הכנסת האורחים החמה והקרבה לישראל הופכים אותה ליעד כמעט אידאלי.

גאורגיה חדשה, משוחררת מאמא רוסיה

רכס הקווקז, שפסגות ההרים הגבוהות שבו מתנשאות לגובה של יותר מ־5,500 מטרים מעל פני הים, הוא איזור הררי שמשתרע לאורך כמה מדינות וגאורגיה ביניהן. בשל הגובה הרב, הניתוק ותנאי הטבע הקשים נדחקו בעבר לאיזור הגיאוגרפי הזה מיעוטים שונים. כיום משופע הקווקז במתיחות אתנית ובסכסוכים בין מדינות.

 באזורים שונים בגיאורגיה פעלו חבורות של שודדים עד 2004. ב־2008 היא הייתה מעורבת במלחמה עם רוסיה והעוני והפשע הציפו אותה. עם זאת, בשלוש השנים האחרונות היא נהנית מיציבות ופיתוח, ומהווה אזור בטוח יחסית למטיילים ומבקרים.

בגאורגיה 4.7 מיליון תושבים וגודלה כ־70,000 קילומטרים רבועים. עד 1991 "נהנתה" גאורגיה מחיבוקו של הדוב הסובייטי שניהל את ענייני המדינה ביד רמה ובזרוע נטויה.

עזיבת השלטון הרוסי, עם התפרקות ברית־המועצות, פגעה במדינה מבחינה כלכלית. מפעלים נסגרו, תשתיות וכבישים לא טופלו, מחירי הדלק עלו ומתן שוחד למשטרה ולפקידי השלטון החדש כדי "לסדר" עניינים היה עניין שבשגרה.

כתוצאה מהעוני והמצב הקשה אזרחים רבים עזבו את גאורגיה והיגרו לארצות הברית, למערב אירופה ואף לישראל. עד היום גידול האוכלוסיה בגאורגיה שלילי.

התחזקות השלטון המרכזי ואימוץ הגישה המערבית הביאו להעמקת הקרע עם רוסיה, אך במקביל הביאו גם לשינויים דרמטיים במדינה. כיום אחוזי הפשיעה בגאורגיה נמוכים מאוד, יש עליה בתיירות וברמת החיים וסימני הפיתוח ניכרים היטב.

כיום, ניתן להיכנס לגאורגיה בלי להצטייד בוויזה מראש והכניסה ללא תשלום, בניגוד להליך שהיה מקובל בעבר.

לעירוניים שבינינו: הערים היפות של גאורגיה

יש טיסות ישירות מישראל לבירת גאורגיה טיבליסי (Tbillisi). ניתן להגיע בטיסה גם לבטומי (Batumi), ששוכנת על חוף הים השחור. ניתן לטוס גם דרך טורקיה או דרך אוקראינה.

טיביליסי היא עיר גדולה שבמרכזה זורם נהר. תוכלו לראות בה כנסיות מרשימות, טירה עתיקה ומבנים עתיקים נוספים, מבנים גדולים משרידי השלטון הרוסי וגם מבנים מודרניים בעיצובים מרתקים.

במרכז העיר נמצאת העיר העתיקה, ובסמוך אליה הרחוב המסחרי הראשי. בעיר מספר מוזאונים ואתרים הסטוריים רבים. ניתן לנוע בטביליסי בתחבורה ציבורית וגם בעזרת הרכבת התחתית (מטרו). חיי הלילה בטביליסי מפותחים, בתי קפה ומסעדות רבות פועלים באזור העיר העתיקה עד לשעות הקטנות של הלילה.

העיר בטומי נמצאת לחוף הים השחור על שפך נהר בעל אותו שם. בעבר היא הייתה נמל המוצא להובלת נפט רוסי, שהוזרם אליה בצינורות מהים הכספי. כיום בטומי היא גם עיר תיירותית עם מלונות חופי רחצה ומקומות בילוי רבים.

טוב, אבל באנו ללכת.

ניתן לטייל בגאורגיה לאורך השנה כולה. טיולים ברגל ברכס הקווקז עדיף לתכנן בחודשי הקיץ, אז יש פחות שלג והרבה יותר אפשרויות. עלות המחיה והטיול בגאורגיה עלתה עם העליה בהיקף התיירות בשנים האחרונות, ובדומה למצב בעולם כולו המחירים משתנים בהתאם לעונה.
מחירי אוגוסט באזורי ההרים ובטיביליסי אינם נמוכים. התחבורה הציבורית עדיין זולה, אבל על מוניות, ג'יפים להשכרה ונסיעות מיוחדות תאלצו לשלם עשרות ואף מאות דולרים.

באזורים הכפריים מקובלת מאוד שינה בבתי המקומיים (Home stay) שמוצעת לרוב בתוספת ארוחות בוקר וערב לפחות. האירוח חם ולבבי, האוכל ביתי וטעים בדרך כלל והמחיר נע בין 10 ל־25 יורו לאדם ליום בהתאם למקום, לעונה ולתנאים.

יש כמה אזורי טיולים וטרקים בגאורגיה. ניתן להשיג ספרי מטיילים, וספר אחד בפרט שמתאר טיולי יום (באנגלית). מפות טופוגרפיות טובות ניתן לקנות בחנות בשם Geoland בטביליסי, תיאורי מסלול רבים של ישראלים ומפות לא רעות ניתן להוריד מהאינטרנט.

ניתן לקבל הדרכה מסויימת גם בלשכות התיירות בעיירות המרכזיות בכל אזור. ניתן לשכור מדריכים, סוסים או ג'יפים להעברה של הציוד באופן ישיר או דרך משרדי המידע לתיירים. אם אתם מעדיפים ללכת בצורה מאורגנת יותר, ניתן להצטרף לטרקים שמארגנות סוכנויות מקומיות ומספר הולך וגדל של חברות ישראליות.

בגאורגיה מספר אזורים המתאימים לטיולי הליכה. שלושה מהעיקריים הם:

אזור קזבגי (Kezbegi):
נסיעה של כשלוש שעות מטיבליסי תביא אתכם לעיירה הציורית והשלווה קזבק, בלב הרי הקווקז. מעל העיירה, באופק, מבהיקה פסגתו המושלגת של הר קזבק (5,047 מטרים מעל פני הים). בעיירה יש כמה מסעדות קטנות ומכולות.

קזבק מהווה בסיס טוב ליציאה לטרקים של כמה ימים ולטיולי יום בהרים שמסביב.

אחד הטיולים המקובלים הוא לכנסיית סמבה (Sameba) שממוקמת על גבעה בגובה 2,600 מטרים מעל פני הים. בהמשך, לאחר עוד מספר שעות הליכה, ניתן להגיע לתצפית יפהפייה על קיר קרח בגובה של קרוב ל-1,000, מטר, על קרחון גרגטי (Gergati) הענקי שאורכו כשבעה קילומטרים.

מעל קיר הקרח, תלויה בין העננים, מבצבצת פסגתו המושלגת של הר ה"קזבק", שלו מיוחסים סיפורים מיתולוגיים רבים. המפורסם שבהם הוא על גניבת האש מהאלים שלדברי הגאורגים התרחשה כאן. בטיפוס של מספר ימים ועם ציוד והדרכה מתאימים ניתן להעפיל אל פסגת ההר.

טיולים ארוכים יותר, של מספר ימים, לרכס ההרים הגובל ברוסיה, מצריכים שינה בשטח. מספר המסלולים רב, המידע ותוואי הדרך לא תמיד ברורים, אך הנוף באזור מרהיב. תוכלו להלך בתוך יערות נישאים, לחצות נהרות שוצפים ולבקר במספר כפרים מבודדים שתושביהם עוסקים בחקלאות, בשיטות שהיו מקובלות בעולם לפני כ־80 שנה.

בנוסף ניתן לשתות בחינם, מים תוססים בצבעים מרהיבים של אדום וצהוב, ישירות ממעיינות שפורצים מהאדמה. המקומיים מיחסים למים אלה סגולות מרפא שונות.

אזור סוונטי (Svaneti)
ממוקם בצפון מערב גיאורגיה, מרחק של כ־8 שעות נסיעה מטביליסי או 5 שעות מבטומי.

העיירה המרכזית בסוונטי העליונה, מסטיה (Mestia), ממוקמת בעמק יפה מוקף פסגות, בינהן פסגתו הציורית הכפולה והמצוקית של הר האושבה (Ushba) שמתנשאת לגובה 4700 מטר ומהווה אתגר למטפסים מקצועיים, פסגתו המשולשת של הטטנולד (Tetnuld) ופסגת א-לילה (A-Lila) שהיא הגבוהה ברכס סוונטי.

ממסטיה יוצאים מספר מסלולי הליכה. ביניהם הדרך לקרחון צ'לדי (Cheledi), מסלול לצלב שממוקם על שלוחה מצפון מערב לעיירה וטרק של 3-4 ימים לכיוון אושגולי (Ushguli), ששוכן בעמק בגובה 2100 מטר מעל פני הים ונחשב לכפר הקבע הגבוה באירופה.

באושגולי, שהוכר כאתר שימור של אונסקו, מספר גסט האוסים (Gust House) ומספר בתי אירוח (Home Stay). נשקפת ממנו פסגת הר השחרה (Shkhara), שהיא הפסגה הגבוהה ביותר בגאורגיה שנישאת לגובה 5068 מטר.

אושגולי מהווה גם הוא בסיס יציאה לטיולים של יום אחד או יותר וניתן להמשיך ממנו, לחצות את רכס סוונטי לדרום ולהגיע לעמק סוונטי התחתונה.

 שמורת בורג'ומי (Borgomi):
נמצאת כשעתיים נסיעה מטביליסי. בכניסות הרשמיות לשמורה תוכלו לקבל מפה. על שהות של לילה באוהל או בבתי המקומיים תשלמו מחיר מוסדר. במשרדי הכניסה לשמורה תוכלו לארגן גם סוסים ומדריך לצורך טיול בשמורה.

הנופים בשמורה מגוונים: יערות, הרים ושטחי מרעה שבתוכם כפרי רועים קטנים ופרימיטיביים שחלקם עדיין לא חוברו לאספקת חשמל ומים זורמים, וחלקם מאוכלסים בקיץ בלבד.

ד"ר דליה נבות-מינצר היא מומחית ברפואת משפחה וברפואת ספורט. בעבר היתה שיאנית ישראל ב"קרב 7", ובשנים 1983-1988 החזיקה בתואר אלופת ישראל במספר לא קטן של ענפים באתלטיקה קלה

עומרי מינצר הוא טרקר ותיק

סייעה בהכנת הכתבה: פנין יצחק

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש