פורסם בראשונה: 15.06.2009
עדכון אחרון: 26.04.2010
  • ד"ר בת־שבע גוטסמן ד"ר בת־שבע גוטסמן

נשך אותי קוף בתאילנד, מה אני עושה עכשיו?

לקריאה נוחה
אם את או אתה בדרום־מזרח אסיה, באפריקה, בשטחי הפרא רחבי־הידיים של ארצות־הברית, ובכל מקום, בעצם, וננשכת על־ידי חיה, חשוב קודם כל למנוע את הסכנה שבהידבקות בכלבת. למה? כי אין למחלה תרופה. המדריך הנחוץ והלא לחוץ לרפואת מטיילים, פרק 24
מה אני עושה אם ננשכתי?

בקיצור

1.

כלבת היא מחלה מסוכנת - כי היא מתפארת ב־100% תמותה.

2.

ההידבקות נעשית על ידי נשיכה, או שריטה/ליקוק על פצע בעור.

3.

אם ננשכתם: שיטפו את האזור במים וסבון במשך רבע שעה, ופנו מיד לשירותי הבריאות לקבלת חיסון.

מה זה?

כלבת (Rabies) היא מחלה נגיפית הפוגעת במערכת העצבים המרכזית, וגורמת למוות מזיהום המתפתח ברקמת המוח. מחולל המחלה הוא נגיף הכלבת Rabies Virus) השייך לקבוצת נגיפים הקרויה נגיפי ראבדו (Rhabdoviruses).

איך נדבקים?

נגיף הכלבת מצוי ברוק וברקמת־מוח של בעלי־חיים נגועים. מרבית מקרי ההדבקה בבני־אדם הם בעקבות נשיכה של בעל־חיים נגוע (99% ממקרי הכלבת בבני אדם מקורם בנשיכת כלב). מיעוט ההדבקות הוא בעקבות שריטה או ליקוק של חיה נגועה, אם יש אצלך פגיעה בשלמות העור, כמו שריטה או פצע פתוח.

מגע בהפרשות של בעלי־חיים חולים (דם, צואה ושתן) - אינו מקור להדבקה.

מה קורה אחרי הנשיכה או הליקוק המסוכנים?

לאחר ההדבקה בכלבת, נמצאים מי שנדבקו ב"תקופת הדגירה" של המחלה, שרק אחריה מופיעים סימני המחלה, המתבטאים בפרכוסים ובשקיעה במצב הכרה.

אף כי משך הדגירה הממוצע של כלבת אצל מי שנדבקו הוא כחודשיים, תוארו בספרות הרפואית גם תקופות דגירה שבין חמישה ימים ועד יותר משנה.

משנה איפה ננשכתי?

כן.

נשיכה בראש או בידיים נחשבת מסוכנת יותר מאשר באזורים אחרים ומשך הדגירה של הכלבת במצב זה עלול להיות קצר יותר.

למה משנה מיקום הנשיכה?

תקופת הדגירה משתנה לפי מרחק הנשיכה מהמוח. נגיף הכלבת עובר ממקום הנשיכה אל השריר, ומשם הוא מתקדם באיטיות דרך עצב השריר במעלה מערכת העצבים עד למוח. קצב ההתקדמות של הנגיף במערכת העצבים הוא כסנטימטר ליום.

כל עוד לא הגיע למוח, בעל־החיים או האדם הנגוע נקרא "נשא". זוהי תקופת הדגירה של המחלה, ובמהלכה לא מופיעים תסמינים אצל הננשכים או הנדבקים.

כאשר נגיף הכלבת מגיע אל המוח, הוא מזריק את החומר הגנטי שלו לתאי המוח, ובכך כופה עליהם לייצר נגיפים נוספים. הנגיפים פורצים החוצה ומדביקים תאים נוספים תוך הרס התאים שבהם נוצרו.

תהליך זה גורם להתמוססות של אזורים שלמים במוח ולמה שקרוי "נמק גבינתי" (למעשה, הנגיף יוצר "חורים" במוח, בדומה לחורים המוכרים בגבינה שוויצרית). התוצאה היא שיטיון (דמנציה), ואז מתחילים להופיע סימני המחלה. המוות מגיע, בדרך כלל בתוך כעשרה ימים מרגע התפרצות המחלה.

מה באמת הסימנים שבעל־חיים חולה בכלבת?

הסימנים העיקריים במהלך ימי המחלה הפעילה הם שינויים בהתנהגות, ואלה יכולים להשתנות מבעל־חיים אחד לאחר.

כלומר אפשר לזהות בעל־חיים נגוע לפי ההתנהגות?

לפעמים.

בעל־חיים יכול להפוך לידידותי במיוחד (כמו שועל או קוף, הנכנסים לחצר או לבית), או לפחדן במיוחד (כלב החביב בדרך כלל, נמלט לפתע למראה בעליו). בסוף המחלה מופיעים לעתים סימנים של שיתוק, יציאת קצף מהפה, רתיעה ממים (מאוד כואב לבעל־החיים לבלוע, ולכן הוא נמנע משתיית מים למרות הצמא). כמו כן מופיעים שינויים בקול. בסוף המחלה מופיעים גם שיתוק בשרירי הנשימה, ואז מוות.

רופאים וטרינריים יכולים בדרך כלל לחשוד כי בעל־החיים חולה בכלבת על־סמך שינויי ההתנהגות, אולם בחלק מהמקרים לא נצפים כלל שינויי התנהגות לפני המוות.

כלבת מדבקת?

כן, אבל לא בכל שלב.

אדם או בעל־חיים מדבק בכלבת רק לאחר שהנגיף הגיע לבלוטות הרוק. לבלוטות הרוק מגיע הנגיף רק לאחר שהתרבה במוח והגיע מהמוח דרך עצב הפנים אל בלוטות הרוק.

בשלב זה בעל־החיים (וגם האדם החולה) מדבק. ההדבקה יכולה להתרחש בנשיכה של בעל־החיים, אבל גם ליקוק, או מגע של רוק נגוע עם העין, האף, הפה או עם פצע פתוח יכולים לגרום להדבקה.

בתקופת הדגירה, האדם או בעל־החיים הנגועים בכלבת אינם מדבקים.

איפה המחלה נפוצה?

כלבת נפוצה באפריקה ובדרום־מזרח אסיה, שבהן אין מערכת מסודרת לחיסון חיות הבית והמשק.

כאמור, רוב מקרי ההדבקה הם מנשיכה של כלבים – אך אך גם שועלים, תנים, חתולים ויונקים אחרים, כמו קופים למשל, יכולים להיות מקור להדבקה.

במקרים נדירים יותר, גם מכרסמים, דוגמת חולדות ועכברים, עלולים להעביר כלבת, וכל מקרה של נשיכת מכרסם יש לשקול לגופו.

אגב, אם אתם מטיילים בארצות־הברית, כדאי לדעת ששם המקור העיקרי להדבקה הוא עטלפים.

כלומר אפשר למות מכלבת וזה לא צחוק?...

לצערי, כן.

מדי שנה מתים כ-50,000 בני־אדם מכלבת, כ-20,000 מתוכם בהודו וכ-24,000 מהם באפריקה.

את בטוחה שכלבת מסוכנת למטיילים?

למי שננשך, כלבת מסוכנת מאוד, אך חשוב לדעת שרוב המטיילים אינם ננשכים. וזה בהחלט לא מומלץ להינשך.

כי?

כי כלבת היא אחת המחלות הזיהומיות היחידות המתפארת ב-100% תמותה במי שנדבקו בה.

יש טיפול נגד כלבת?

לא.

מרגע הופעת סימני מחלה, לרפואה אין כבר מה להציע.

איך נמנעים?

קודם כל, מתרחקים מבעלי־חיים!

• לא מגישים בננות לקופים חמודים.

• לא מצטלמים עם חתולים מקסימים.

• לא מלטפים כלבים ידידותיים.

ואם נשכו אותי?

אם נוּשכת – פועלים כך:

• רוחצים היטב היטב במים וסבון למשך 15 דקות את איזור הנשיכה - כן, זה עוזר!

• מחטאים ביוד את איזור הנשיכה (ושמחים שלפחות החיסון נגד טטנוס בתוקף, ואני מקווה שהוא בתוקף - כך שלפחות הצרה של הטטנוס מטופלת).

• בנוסף, פונים מייד לשירותי הבריאות הקיימים במדינה שבה את או אתה נמצאים - לקבלת חיסון הניתן לאחר החשיפה. יש לקבל את החיסון הזה בהקדם האפשרי, רצוי תוך מספר ימים.

• גם במקרי עיכוב שלא תלויים בכם, עדיף חיסון מאוחר, מאשר בכלל לא.

מה זה החיסון לאחר חשיפה/נשיכה?

מדובר בסדרה של זריקות הניתנות לאורך כחודש.

הסדרה מורכבת מחמש זריקות של חיסון פעיל (המעורר את הגוף ליצור נוגדנים כנגד כלבת) ביחד עם זריקות של חיסון סביל שכבר מכיל בתוכו נוגדנים כנגד הכלבת. אלה הן זריקות תוך־שריריות, הניתנות בימים 1, 3, 7, 14 ו-21 מיום תחילת הטיפול.

הבעיה בחיסון סביל זה, שהוא אינו זמין במקומות רבים בעולם, ודרכי הפקתו בעולם השלישי לא עומדות בסטנדרטים הרפואיים המקובלים (הוא מופק מדם של תורמים מרובים, ומקורותיו בארצות מתפתחות עלולים להיות בעייתיים).

יש חיסון הניתן לפני חשיפה?

כן. מדובר בחיסון הפעיל בלבד שתואר לעיל, והוא מיועד לווטרינרים, למי שעומדים לבוא במגע מתוכנן עם בעלי־חיים (למשל, מתנדבים להצלת שימפנזים וחיות בר אחרות) ולנוסעים לתקופות ארוכות, שמתכננים לשהות זמן רב בטבע ובאזורים כפריים, ואשר עלולים להינשך במקומות ובמצבים שבהם לא זמין שירות רפואי מיידי.

החיסון המונע הזה מגן עלי?

הוא בהחלט מגן יותר, אבל: גם מי שקיבלו חיסון מונע לפני הנסיעה, ונוּשכו או נחשפו לכלבת, עדיין זקוקים לסדרת חיסונים חלקית לאחר הנשיכה. עם זאת, הם יהיו פטורים מהחיסון הסביל ומידת הדחיפות שבמתן החיסון הפעיל תפחת.

בת-שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות ובמרכז האיידס של המרכז הרפואי "מאיר" בכפר-סבא, נמנית עם צוות מרפאת המטיילים של המרכז ומנהלת-משותפת של פורום רפואת המטיילים של "20 פלוס"

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

טסים לחו"ל?

​לקוחות פלטינום זכאים לעד 75% הנחה על חיסונים לפני הנסיעה

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל