חיפוש

dsdsdsd
איך יוצאים לטרק וחוזרים בשלום

איך יוצאים לטרק וחוזרים בלי משלחת חילוץ?

ברוב המקרים, אם הלכתם לאיבוד - לא התכוננתם כמו שצריך. כן כן, פשוט ככה (ותפסיקו לגלגל עיניים לשמיים). אבל זה לא סוף העולם. 10 צעדים פשוטים שיבטיחו שגם אם נעלמתם באנדים, תחזרו לליל הסדר אצל אמא בטבריה

קרן לב

קרן לב

לכמה שעות, במוצאי שבת, 14 באפריל 2007, שוב חזרו על עצמן הכותרות: תרמילאים ישראליים הלכו לאיבוד בצ'ילה. למרבה המזל, זה נגמר מהר מאוד. רק מה - זה קורה די הרבה בזמן האחרון, וזאת חוויה שבהחלט כדאי לוותר עליה.

10 טיפים למטייל המטרק

כשיוצאים לטיול ההורים בבית די לחוצים, הם מבקשים שנעדכן אותם איפה אנחנו ומה התוכניות להמשך הדרך וזה יכול להיות די מעיק, בייחוד שרצינו להשתחרר קצת מהמציאות הישראלית. רק מה, מסתבר שיש סיבה טובה לדאגה. בכל טיול שטיילתי שמעתי על מטיילים שנפלו, נפצעו, איבדו את דרכם ואפילו נהרגו במהלך הטיול, ולא רק בטרקים.

אז נכון, יש מקרים לא צפויים, שלא ניתנים למניעה, אבל ברוב המקרים חוסר ידיעה הוא הגורם המרכזי לתקלות. ועל זה – את ואתה בשליטה מלאה. אז מה כן אפשר לעשות כדי לצאת לטיול, ליהנות ולחזור בשלום בלי להקפיץ את משרד החוץ ולגרום לאמא להתקף לב?

1. קודם כול, לפני היציאה מהארץ, הכי חשוב לקנות ביטוח שמותאם לסגנון הטיול שלכם: אם אתם חובבי ספורט אתגרי, טרקים וכל מיני דברים פרועים, צריך לקנות ביטוח מקיף הכולל איתור, חילוץ, הטסה וכל הפריטים הנלווים.

2. את חברת הביטוח יש לעדכן כל שבועיים־שלושה על מיקומכם ועל המסלול העתידי לחודש הקרוב (לא ברמת היומיום אלא ברמת התוכנית הגדולה, שכמובן נתונה לשינויים. למה? כדי שלחברת הביטוח יהיה קצה חוט היכן להתחיל בחיפושים, אם צריך).

3. לפני שיוצאים לפעילות אתגרית מכל סוג שהוא צריך לעדכן את ההורים או איש קשר בארץ. אם זה טרק של כמה ימים, תודיעו על אורך הטרק וקחו לכם תוספת זמן. כלומר: אם הטרק מתוכנן לחמישה ימים, תנו לעצמכם שבעה ימים.

למה? כדי שתהיו מכוסים אם יש מזג האוויר יהיה גשום ולא תוכלו ללכת יום־יומיים או שלחילופין תתאהבו במקום ותרצו להאריך את הטרק ביום נוסף. ככה לא תהיו לחוצים לסיים ואף אחד לא יוציא הליקופטרים סתם לחפש אתכם.

4. כשחוזרים מהטרק, תודיעו שהגעתם בשלום, אפילו אם אתם גמורים וממש לא בא לכם להאריך בפרטים איך היה. לפחות תשאירו הודעה שחזרתם, שאתם שפוכים, שהלכתם לישון ושתצרו קשר בהמשך.

5. כדאי מאוד להשאיר פרטים באכסניה שבה ישנתם לפני היציאה לטרק. אילו פרטים? המסלול שבו אתם עתידים ללכת, אורך הטרק וכמובן פרטים של מישהו בארץ. ככה יהיה עוד מישהו עם אצבע על הדופק.

6. לפני היציאה לטרק צריך לבדוק האם ניתן לטרק באזור לבד או שצריך מורה דרך.

אם צריך מדריך, אל תנסו לטייל לבד אפילו אם זכיתם במקום הראשון בתחרות הניווט הארצית. למה? כי הדרכים מאוד מסוכנות, ותוואי השטח מבלבלים מאוד ובעיקר - כי אתם פשוט לא מכירים את האזור.

אם מדובר בשמורת טבע מסודרת ומסומנת, שבה מומלץ גם לטייל לבד, זה משהו אחר, אבל גם כאן חשוב מאוד לקחת מפה ו"סיפור דרך" של המסלול, וכמובן ללכת רק על פי הסימונים ולא לצאת מהקווים.

בשמורות טבע צריך להירשם בנקודת היציאה לטרק, ואם קיימות נקודות רישום נוספות בדרך, גם בהן. זו לא המלצה. עושים את זה!

7. לוקחים אוכל למספר הימים במתוכנן ועוד שליש. כלומר: אם הטיול מתוכנן לשישה ימים, לוקחים אוכל לפחות לשמונה ימים, הכול לפי מה שאפשר לסחוב - ולא מצטמצמים בעניין הזה.

8. הלכתם לאיבוד – מה אז?

קודם כול לעצור באותו הרגע, לא לנסות ללכת עוד קצת כי אולי אז תגלו את הדרך וגם לא לנסות לשחזר את הדרך בחזרה.

כמו שכבר ציינתי, הרבה פעמים תוואי הדרך מבלבלים, והדרכים נראות זהות לחלוטין. מה שיקרה, קרוב לוודאי, הוא שתלכו עוד יותר לאיבוד ותקשו על צוותי החילוץ לאתר אתכם.

אז שוב, אני חוזרת, ברגע שגיליתם שדרככם אבדה, עוצרים.

ומה הלאה?

אם כבר החשיך, תקימו אוהל, תאכלו משהו ולכו לישון. גם ככה שום דבר מעניין לא יקרה הלילה, אז לפחות תישנו טוב ותצברו אנרגיות לקראת מחר.

בבוקר נסו לאתר מקום גבוה. קודם כול כדי לראות האם באמת איבדתם את הדרך או שזה היה בלבול קל וניתן לחזור למסלול המסומן.

9. מה עכשיו?

אם באמת הלכתם לאיבוד - נסו לסמן את המיקום שלכם כדי שצוותי החילוץ יאתרו אתכם בקלות.

איך?

• כתובת קריאה לעזרה מאבנים (כמו בסרטים...);

• הדלקת מדורה;

• הקמת האוהל במקום גבוה ופתוח (את זה ניתן לעשות רק כשמזג האוויר טוב, אחרת האוהל שלכם יתעופף במהלך הלילה - ואז יהיה גם קר נוסף על כל הצרות).

מה חשוב עכשיו?

• מאוד חשוב לאתר מקור מים זורמים, עצי פרי ולנסות לחסוך באוכל.

• חשוב לנסות לקושש עצים לבערה ולכסותם מפני רטיבות.

• וכמובן - לא לאבד תקווה (אני, אישית, מכירה מישהו שהיה 60 ימים בשטח עד שמצאו אותו - אבל מצאו אותו בחיים).

10. והכי חשוב: להיות חזקים ולחשוב על דברים טובים. ואם שמרתם על כל הכללים שרשומים כאן, והלכתם לאיבוד, יהיה לכם אחלה סיפור לספר לנכדים.


הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש