חיפוש

dsdsdsd
במקרה של רעידת אדמה: מה עושים

במקרה של רעידת אדמה: מה עושים?

מה לעשות, מה לא לעשות, מה סדר הקדימויות הנכון, ועוד כמה טיפים שיעזרו לכם לחזור הביתה בחתיכה אחת שלמה. המדריך הנחוץ והלא לחוץ לרפואת מטיילים / פרק 6

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

כשבאים מישראל, זה נראה ממש רחוק. רחוווווווק רחווווק. אבל במדינות רבות שבהן את או אתה מתכוונים לטייל, רעידות אדמה חזקות, בעוצמה של 7 ויותר בסולם ריכטר, הן מציאות. פתאומית, בלתי צפויה, ואלימה. כפי שקרה באחרונה בחבל קשמיר שבהודו ובפאקיסטן.

מה עושים? יש כמה הנחיות שטובות בכל מקרה של רעידת אדמה. וחשוב כמובן גם לדעת לאלתר ברגע הנכון. כמו כל ישראלי וישראלית, דווקא בתחום הזה אני לא מודאגת.

• קודם כל, בדוק/בדקי את עצמך.

הרבה פעמים אנשים שמצויים באיזור שנפגע ברעידת אדמה ממהרים קודם כל לעזור לאחרים. אבל! את או אתה תוכלו לעזור טוב יותר לאחרים אם תוודאו שלא נפצעתם ואם תקבלו טיפול הולם במקרה שנפצעתם באורח קל.

• הגנו על עצמכם מפגיעה נוספת! לבשו (מייד, כן מייד) חולצה עם שרוולים ארוכים, מכנסיים ארוכים, נעליים כבדות ואם יש - כפפות עבות (גם כפפות טיפוס יעזרו במקרה כזה).

נקיטת אמצעים אלה, או חלקם, יגנו עליכם מפני פציעה חוזרת משברים והריסות, ויאפשרו לכם להושיט עזרה יעילה יותר למי שזקוק לה.

• הגנת על עצמך? עכשיו עזרי/עזור לפצועים וללכודים!

אם את או אתה יודעים את מספר החירום המקומי (במידה שהדבר רלוונטי באיזור שבו אתם נמצאים) - חייגו והזעיקו כוחות חילוץ. הגישו עזרה ראשונה לנפגעים וללכודים בין ההריסות. זה לא קל לדעת או לאבחן, אבל השתדלו לא להזיז את מי שנראה לכם שהם פצועים קשה, אלא אם כן נשקפת להם סכנה מיידית להיפגעות נוספת (כמו למשל: התמוטטות קיר שתחתיו הם שוכבים).

• כבו שריפות קטנות, מנעו סכנת התלקחות.

באמצעים העומדים לרשותכם (שמיכות למשל), כבו את השריפות הקטנות שלידכם, אם פרצו כאלה. אל תזלזלו - שריפות הן הסכנה הגדולה ביותר באזורים מוכי רעידות אדמה! רק לשם דוגמה: דליקות הענק שהתלקחו בסן-פרנסיסקו בעקבות הרעידה הגדולה של 1906 השתוללו במשך שלושה ימים וגרמו יותר נזקים מהרעידה עצמה!

• אם אינכם מריחים ריח של גז בישול, או חושדים שיש דליפה בצנרת, אל תסגרו את ברז הגז הראשי (במידה שיש).

מדוע? מכיוון שייתכן שיעברו עוד ימים רבים עד שטכנאי גז מומחים יגיעו לטפל בצנרת הגז. הניסיון הסטטיסטי מעלה, שאנשים שאינם מוסמכים עלולים לגרום ליותר אסונות והתפוצציות כאשר הם מנסים לחבר מחדש את אספקת הגז שניתקו קודם לכן בעצמם.

מהצד האחר - אם אתם מריחים ריח של גז בישול, שומעים את הצליל האופייני לגז משתחרר (מעין שריקה חלשה או צפצוף), או חושדים שיש דליפה בצנרת, פתחו מייד חלון, סגרו את ברז הגז הראשי (במידה שיש) וצאו החוצה במהירות.

• אספו תרופות שנשפכו, כדורים שהתפזרו, ונקו אזורים שבהן נשפכו חומצות, כלור או נוזלים דליקים.

וכך תתרמו למניעת מפגעים כימיים ודליקות.

• הארונות שלמים? פתחו אותם בזהירות!

גם מגירות! שלא יפלו לכם דברים על הראש. לא רק אתם זזתם ממקום למקום ברעידה, גם מה שבפנים.

• בדקו את המבנה שבו אתם שוהים. הוא לא בטוח? בטוח יותר בחוץ!

רעשי המשנה שמלווים כל רעידת אדמה גדולה ונמשכים אחריה (ראו בהמשך), עלולים לגרום נזק נוסף למבנים שנפגעו קשה ברעש - ואף למוטט אותם. אם המבנה שבו אתם שוהים נפגע קשה, אם נדמה לכם שהוא נפגע קשה, תהיו בטוחים יותר בחוץ!

• זה הזמן לבדוק מי מהשכנים צריך עזרה.

אם אתם בגדול בסדר, זה לא אומר שהשכנים שלכם (אם יש כאלה) בסדר. אנשים עם נכויות, אנשים המטפלים באנשים עם נכויות, וגם אנשים עם משפחות גדולות זקוקים, מניסיון, להכי הרבה סיוע במקרים כאלה. זה הזמן לממש את "ואהבת לרעך כמוך".

• התעדכנו.

בשלב הזה, טיפלתם בכל מה שדורש טיפול מיידי. עכשיו חשוב להתעדכן. אם יש חשמל, רדיו וטלוויזה הם אופציה טובה... אם אין חשמל, טרנזיסטור או טלוויזיה המופעלים על סוללות יעשו את העבודה. סביר להניח שבשעות ובימים הראשונים, זה יהיה מקור המידע העיקרי ואמצעי הקשר שלכם עם העולם. וכמובן - יש גם פלאפון. אתם שלמים ובריאים? תודיעו לאמא ואבא.

• צפו לרעשי משנה!

בכל פעם שאחד מהם מתחיל, השתטחו, הגנו על ראשכם ואחזו במשהו יציב. רעשי משנה

(Aftershocks) מכים דקות, ימים, שבועות ואף חודשים לאחר כל רעידת אדמה חזקה. אם רעידת האדמה היתה מעל 7 בסולם ריכטר, כפי שקרה באחרונה בקשמיר, רעשי המשנה יכולים (אך לא חייבים) להיות בדיוק באותה עוצמה!

• היזהרו מחוטי חשמל שנפלו ומצינורות גז דולפים!

בחלק מהנזקים שנגרמים על-ידי רעידות אדמה קשה לפעמים להבחין, וקל להיפגע מהם.

• השתמשו רק בפנסים עם בטריות.

מנורות לילה על בסיס חומרים דליקים, לפידים ונרות עלולים ליפול ולגרום לדליקה, או להצית חומרים דליקים שנשפכו או דולפים.

• נרגעת קצת ועכשיו את או אתה רוצים להדליק סיגריה?

לא בחלל סגור! אין לכם מושג מה דולף מסביבם ובאילו אדים רווי האוויר. וכמובן - העישון מזיק לבריאות. אבל לא בטוח שעל זה אתם חושבים עכשיו אחרי רעידת אדמה של 8 בסולם ריכטר.

• יוצאים ניצוצות מחוטי החשמל?

נתקו את אספקת החשמל למבנה שבו אתם נמצאים. לוח החשמל המרכזי נמצא בתוך איזור שהוצף מים? בודדו את עצמכם לפני שאתם נוגעים במפסק, ועדיף - תנו לחשמלאי מוסמך לטפל בבעיה. נכון, לא תמיד יש.

• לפני שאתם משתמשים בשירותים, כדאי לבדוק שהביוב במבנה שבוא אתם שוהים לא ניזוק.

מה לא ברור פה?

• באיזור שהוכה רעש אדמה, חשוב מאוד להקפיד על המים שבהם אתם משתמשים לשתייה ולרחצה.

זיהומי מים וכתוצאה מכך התפרצות של מחלות כמו כולרה הם אחת הסכנות הגדולות המלוות רעידות אדמה גדולות באזורי דרום מזרח אסיה ובארצות המתפתחות. וגם ככה לא תמיד המים שבסביבה בטוחים לשתייה. מה עושים? קוראים את הכתבה הבאה: ארבעה טיפים טובים לשתייה בטוחה

• יש לכם איתכם כלב? חתול?

היזהרו! התנהגותן של חיות בר ומחמד כאחת עלולה להשתנות באופן קיצוני לאחר רעידת אדמה. גם כלבים וחתולים ידידותיים למשתמש עלולים להפוך תוקפניים מאוד.

הערה:
החומר המופיע כאן מבוסס, בין השאר, על הנחיות של הצלב האדום האמריקני, של הרשות הפדרלית האמריקנית לטיפול במקרי חירום (FEMA) ושל השירות הגיאולוגי הפדרלי האמריקני - והוא מופיע ברשות.

להנחיות ממשלת ישראל למקרה של רעידת אדמה

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת כללית, רופאת הבית של מגזין "20 פלוס" ומנחת הפורום "עזוב אותך מרופא..."

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש