פורסם בראשונה: 23.11.2011
עדכון אחרון: 25.03.2012
  • ד"ר נועה נבות ד"ר נועה נבות

טיפוס צוקים בישראל, המדריך המלא למתחילים

לקריאה נוחה
בניגוד לדימוי הקשוח, כל אחד יכול לטפס (גם ילדים. אז אתם לא?). יש ציוד מיוחד (שעליו נרחיב כאן), יש תכונות שיכולות לעזור (וגם עליהן נרחיב כאן) ויש מבחר של צוקים בכל הארץ שעליהם כדאי לשים עין (וידיים)
טיפוס צוקים בישראל, המדריך המלא למתחילים

פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא... מטפס צוקים. טוב ויפה, אלא שיש כמה בעיות קטנות בדרך:

איך בכלל מתבצע ספורט טיפוס הצוקים?

איזה ציוד צריך בשביל להתחיל לטפס?

איפה יש צוקים בארצנו הקטנטונת ואיזה מהם מתאימים למתחילים?

כל אחד יכול או רק יחידי סגולה?

רגע, זה לא מסוכן?

הכתבה הזאת מנסה לתת תשובות.

כיצד הדברים מתנהלים בתכל'ס?

טיפוס מתבצע בדרך כלל בזוגות, כאשר אחד מבני הזוג מטפס והאחר מאבטח אותו. שני בני הזוג לובשים רתמות המאפשרות קשירה של החבל אליהן, הם מחוברים לאביזר חיכוך (אביזר המאפשר לשחרר או לעצור את החבל כשצריך ומשמש גם לסנפלינג) וציוד נוסף שדרוש במהלך הטיפוס, ושאותו נסקור בהמשך.

ישנן שלוש אפשרויות לטפס:

1. Top rope: המטפסים מחברים את החבל שלהם אל תחנה בראש המסלול שעליו הם מעוניינים לטפס (תחנה הקבועה בסלע או תחנה שאותה בנו בעצמם). בצורה כזו, החבל תלוי מעל המסלול כשאחד מבני הזוג מטפס – והאחר מאבטח אותו.

2. טיפוס ספורטיבי בהובלה: המטפסים מגיעים למצוק שעליו מסלולים ספורטיביים, שהם מסלולים שלאורכם יש עגינות קבועות בסלע הנקראות "בולטים" (Bolts). אחד מבני הזוג הוא המוביל. הוא נקשר לחבל ומתחיל לטפס. בכל פעם שהוא עובר ליד בולט, הוא מחבר אליו את החבל שלו באמצעות אביזר המיועד לכך הנקרא "רנר" או "קוויקדרו" (Runner, Quickdraw). בצורת טיפוס זו, אם המטפס נופל כאשר הוא נמצא מעל בולט אך עדיין לא חיבר את החבל שלו לבולט הבא, אורך הנפילה שלו יהיה פעמיים המרחק מהבולט שמתחתיו.

3. הובלה על אבני עיגון טבעיות: עקרון ההובלה הוא כמו בטיפוס ספורטיבי, אלא שבמקום "בולטים" קבועים בסלע, על המטפסים להכניס בעצמם את העגינות במהלך הטיפוס. זהו טיפוס למתקדמים יותר, כיוון שעל המטפסים לדעת מצד אחד לבחור מקומות מתאימים להכנסת עגינה, ומהצד האחר עליהם לבחור מקומות שבהם הם מסוגלים לשחרר לפחות יד אחת מהאחיזה בסלע לשם כך. הובלה בעזרת אבני עיגון אינה מתאימה למתחילים כיוון שהיא דורשת יכולת טכנית וניסיון רב.

אז איך מתחילים?

ראשית, חשוב להדגיש כי העקרונות שהוסברו הם כלליים בלבד. כל מי שרוצה להתחיל לטפס על צוקים חייב לעבור קודם הדרכה בסיסית שבו ילמד כיצד משתמשים כראוי בציוד, כיצד נקשרים לחבל, כיצד מאבטחים, כיצד בונים תחנת Top rope ובהמשך כיצד מובילים.

הגוף המאגד את המטפסים בישראל נקרא "המועדון האלפיני הישראלי" (www.israelalpine.org) ובשורותיו מדריכי טיפוס מוסמכים שהוכשרו על ידי "מכון וינגייט". במועדון ניתן לקבל קורסי טיפוס בסיסיים וקורסי טיפוס למתקדמים יותר.

דרך טובה נוספת לקבל קצת ניסיון היא להתחיל לטפס על קיר מלאכותי. באתרי הקירות המלאכותיים יש מדריכים שנותנים את ההדרכה הדרושה למתחילים ואפשר להתנסות בתנאים סטריליים יחסית בלהיות תלוי על חבל, בהובלה ובנפילות הובלה. אחד היתרונות באימון בקיר מלאכותי, בניגוד לטיפוס בשטח הדורש לפחות חצי יום, הוא שלא נדרש הרבה זמן. אפשר לקפוץ לשעה שעתיים כמו חדר כושר, ליהנות, להתאמץ ולהשתפר.

איזה ציוד דרוש?

כדי לטפס על קיר מלאכותי לא צריך למעשה כלום, כי ברוב הקירות ניתן לשכור ריתמה ובחלקם גם נעלי טיפוס. כדי לטפס בשטח ללא הובלה, כלומר ב-Top rope, צריך ריתמה, נעלי טיפוס, אביזר חיכוך, קסדה, כמה טבעות ורצועות וחבל המתאים ל-Top rope. כדי להוביל על מסלולי "בולטים" צריך גם חבל הובלה (חבל דינמי, שיש לו כושר הימתחות. בזמן נפילה, החבל הזה מעניק אפקט שקצת דומה לקפיצת בנג'י) וסט של "רנרים". בכדי הוביל על אבני עיגון צריך בנוסף לכך גם סט מלא של עגינות.

אז איפה משיגים את ציוד?

לא צריך למהר ולרכוש ציוד! בקירות הטיפוס ניתן לשכור ציוד, ואם תחליטו לקחת קורס בטיפוס תקבלו הדרכה לגבי איזה סוג ציוד בדיוק כדאי לרכוש בהתחלה. ברוב קירות הטיפוס פועלת גם חנות ציוד קטנה, בדרך כלל במחירים די משתלמים, וכמו כן ניתן להשיג ציוד בחנויות הטיולים המובילות.

טיפוס ורשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים

בישראל, מה לעשות, אין הרבה צוקים (התמונה המרהיבה שמופיעה כאן צולמה בוואדי ראם בירדן, אז זה כמעט אצלנו...). והצוקים שבכל זאת מצויים, נמצאים ברובם בתוך שמורות טבע. רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים, המופקדת עליהן, אסרה על הטיפוס ברוב הצוקים שבתחומי השמורות בנימוקים של שמירת הטבע וביטחון המטיילים למרגלות המצוק.

המטפסים הישראליים נאבקים כבר שנים בהחלטה זו של הרשות וטוענים כי הטיפוס אינו מהווה פגיעה משמעותית בטבע כאשר הוא שנעשה בעונות המתאימות (כך נמנעת פגיעה בקינון ציפורים למיניהן, למשל). כך גם ניתן לשמור בקלות על ביטחון המטיילים על ידי התאמת התוואי של השבילים למרגלות המצוקים.

כיוון שנכון להיום, כמעט בכל מקום אסור לטפס - הרי שרוב המטפסים פשוט מתעלמים מהאיסור. אלא שמי שבכל זאת בוחר לטפס במקומות אסורים בתוך מדינת ישראל צריך לקחת בחשבון את האפשרות שיקבל דו"ח מפקח מזדמן. בכתבה זו מוזכרים רק אתרי טיפוס חוקיים.

אז איפה מטפסים? לפניכם מבחר של כמה מצוקים באזורים שונים בארץ. רשימה מלאה של האתרים המותרים לטיפוס אפשר למצוא באתר המועדון האלפיני.

צוקים הם לפעמים: אתרי טיפוס בארץ

עין פארה - אתר הטיפוס הטוב בארץ:

עין פארה הוא המעין העליון בוואדי קלט, פינת חמד הנמצאת סמוך לישוב ענתות (מעבר לקו הירוק). זוהי שמורת טבע והכניסה אליה כרוכה בתשלום. מצוקים פזורים משני צדי הנחל. נכון להיום, הטיפוס מותר רק בצד הצפוני. במצוק זה מסלולים מבולטים בגובה של עד 30 מטר בדרגות קושי משתנות - ממסלולים קלים ועד קשים מאוד. רוב המסלולים מיועדים להובלה על בולטים וישנם גם מסלולים המשלבים הובלה על אבני עיגון.

Top rope ניתן לתלות רק על חלק מהמסלולים, כיוון שלחלקם יש קושי להגיע בהליכה מסביב אל ראש הצוק. האתר מתאים בעיקר לטיפוסי חורף, כיוון שבקיץ הקיר נמצא רוב שעות היום בשמש הקופחת ופשוט חם מדי.

גיתה – עשרות מסלולים בגליל:

גיתה הוא מצוק הנמצא סמוך לישוב גיתה שבגליל המערבי. במקום יותר מ-30 מסלולים מבולטים שבהם לא מעט מסלולים קלים וארוכים, המתאימים למי שנמצאים בתחילת דרכם בהובלה. בנוסף, על רוב המסלולים ניתן לתלות Top rope. בקיץ חם מאוד, אך ניתן לטפס בשעות אחר הצהריים כשהמצוק מוצל. בחורף ניתן לטפס בכל שעות היום.

שילת – רק 20 דקות מתל-אביב:

מצוק שילת נמצא סמוך למודיעין והוא אחד מאתרי הטיפוס הפופולריים ביותר. במצוק מבחר מסלולים מבולטים בדרגות קושי שונות ומקומות רבים המתאימים לתליית Top rope. בקיץ נעים מאוד בשעות אחר הצהריים, בחורף לעיתים קצת קר מדי, כיוון שהמצוק נמצא רוב שעות היום בצל.

צוק מנרה – טיפוס ולא רק טיפוס:

סמוך לקיבוץ מנרה שבאצבע הגליל נמצא מצוק שעליו מספר לא גדול של מסלולים מבולטים ומספר מקומות לתליית Top rope. בנוסף יש במקום אטרקציות נוספות כמו אומגה וקיר טיפוס מלאכותי.

מי יכול לטפס?

הרבה אנשים חושבים שטיפוס מיועד רק לאנשים עם הרבה כוח בידיים. אז ככה - אין ספק שכוח בידיים עוזר, אך בטיפוס יש צורך בהרבה יותר מזה: יכולת למקם נכון את הגוף על הסלע, יכולת לקרוא את המסלול ולבחור את האחיזות המתאימות, גמישות והרבה קור רוח.

כוח בשרירי האמות ובעיקר באצבעות הוא דבר שאינו קיים אצל רובנו באופן טבעי והוא מתפתח אצל כל מי שמתמידים בטיפוס. לכן כמעט כל אחד יכול לטפס: גברים ונשים, ילדים, צעירים ומבוגרים – כל אחד לפי יכולתו.

אז זה מסוכן או לא?

טיפוס בקיר, טיפוס ב-Top tope וטיפוס ספורטיבי בהובלה, כאשר הם נעשים תוך שמירה על כללי הבטיחות, אינם מסוכנים. הובלה על אבני עיגון טבעיות טומנת בחובה סכנות גם כאשר היא נעשית תוך שמירה על כללי הבטיחות ולכן אינה מתאימה למתחילים ודורשת יכולת, שיקול דעת וניסיון.

נועה נבות היא רופאה-סטאז'רית במרכז הרפואי "קפלן", מקבוצת הכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

טסים לחו"ל?

​לקוחות פלטינום זכאים לעד 75% הנחה על חיסונים לפני הנסיעה

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל