חיפוש

dsdsdsd
זוג מוצ'ילרים עם תיקי גב הולכים ביער

מתי לטייל איפה: אמריקה הדרומית לפי עונות, המדריך המלא

מתי תיתקעו שבועות שלמים בגשם, מתי נוח לטרק, מתי הטיול שלכם לא ייראה כמו כנס מחזורים מהבקו"ם ואיפה (ולמה) אפשר לטייל גם מחוץ לעונה

קרן לב

קרן לב

כשיוצאים לטייל, בדיוק כמו בארץ, חשוב לדעת מתי העונה הנוחה ביותר: שלא חם מדי ולא קר מידי, שלא יורד גשם וכמובן שהדרכים לא חסומות עקב שיטפונות, סופות שלגים ועוד מספר תופעות טבע נפוצות ודי שכיחות ברחבי העולם.

בארץ זה די פשוט, הכל מוכר ולמען האמת גם די קטן. אבל אמריקה הדרומית היא יבשת ענקית ומזג האוויר שם שונה משלנו. בניגוד אלינו, שיש לנו (בקושי) ארבע עונות, באמריקה הלטינית קיימות אך ורק שתי עונות: העונה היבשה שבה יבש וקר - והעונה הרטובה, שבה חם ורטוב (וכשאני אומרת רטוב אני לא מדברת על כמות משקעים שממלאת את הכנרת אלא על גזמי זעף בלתי־פוסקים במשך ימים ולעתים אף במשך שבועות).

בנוסף למזג האוויר השונה חשוב לזכור שאמריקה הלטינית משתרעת על פני שטח לא מבוטל וכוללת 21 מדינות שהקטנה מביניהן גדולה משטחה של ישראל.

מה שטוב באמריקה הלטינית זה שאפשר לטייל שם במשך כל השנה, השאלה היא רק באיזה חלק.

ככלל, מומלץ לטייל בעונה היבשה, אך יש לזכור שקר יותר בעונה הזו ובמקומות הגבוהים אפילו קפוא. לכן יש להצטייד בביגוד המתאים לכך. יחד עם זאת זה לא כלל ברזל - פעמים רבות נעים יותר לטייל מחוץ לעונה המומלצת (בעונה הגשומה עצמה או בתפר שבין העונות) מכיוון ש"עדר" המטיילים כבר עבר ואז המקומות לא הומי אדם ולא מדובר בכנס מחזורים מהבקו"ם, אפשר להכיר את המדינה לעומק ולהתחבר גם לפן התרבותי.

מספר נתונים כלליים על דרום אמריקה:

• קוראים לה אמנם אמריקה הדרומית, אבל חלקה הגדול שוכן בחצי הצפוני של כדור הארץ.

• אקוודור: כל-כך קרובה לקו המשווה, עד שהחליטו לקרוא לה על שם הקו. בסמוך לקו המשווה משך הימים והלילות כמעט שווה לחלוטין במשך כל השנה וכך גם הטמפרטורות: בקיץ ובחורף יש כ-20 מעלות ביום בממוצע (ההבדל טמון במשקעים).

• פרו ובוליביה: ממש קרובות לקו המשווה, כך שכל הימים הם פחות או יותר באותו אורך וכך גם הטמפרטורות (לא משתנות באופן קיצוני). הדבר שבאמת חשוב זה מתי יבש (אז אפשר לטרק ולטייל בכיף) ומתי יורד גשם ועל כך אני אפרט לפי מדינות ואזורים – מדרום לצפון. 

• צ'ילה וארגנטינה: העונה היא מנובמבר עד אפריל, יחד עם זאת במרכז ובצפון אין בעיה להסתובב גם מחוץ לעונה, אמנם קר למדי אך לא גרוע כמו החורף שלנו. כן כן, הישראלי.

האיזור הקריטי הוא פטגוניה (מקו הרוחב של ברילוצ'ה ומטה). העונה שם מצומצמת יותר ושיאה מדצמבר עד סוף פברואר. כאן באמת חשוב להיות בעונה, אחרת הדרכים חסומות עקב סופות שלגים וכך גם טרקים רבים (שלדעתי הם בעצם הסיבה העיקרית להגיע לאיזור). יחד עם זאת, ברילוצ'ה נחשבת לאתר הסקי הטוב ביותר בדרום אמריקה וזו גם סיבה מעולה להגיע לשם בחודשי החורף (יוני עד ספטמבר - בחלק הדרומי של כדור הארץ "העונות הפוכות").

• אורוגוואי ופרגוואי: נוחות לטיול במשך כל ימות השנה.

• ברזיל: מדינה טרופית לכן ברוב השנה חם ולח. ברזיל היא מדינה כל-כך עצומה, שיכולים להיות אזורים שבהם יורד גשם בעוד שבמקומות אחרים יבש. בברזיל אפשר לטייל במשך כל השנה לפי חלוקה של צפון ודרום: בחלקה הצפוני של המדינה העונה היבשה היא ממאי עד נובמבר ובדרום המדינה העונה היבשה היא מדצמבר ועד אפריל. האטרקציה המשמעותית בברזיל היא הקרנבל, שמתקיים בדרך כלל בסוף פברואר תחילת מארס. זו תקופה מאוד חמה ולחה, אבל זהו מחיר החוויה.

• "האנדיות" - אקוודור, פרו ובוליביה: העונה היבשה היא ממאי עד ספטמבר והגשומה מדצמבר עד אפריל. מדינות אלו גבוהות מאוד ויש בהן אזורים שבהם קר רוב השנה.

• שלוש הגינאות: בדומה לצפון ברזיל - העונה היבשה היא ממאי עד נובמבר.

• ונצואלה: אקלים טרופי. העונה היבשה היא מדצמבר עד אפריל. ניתן לטייל בה במשך כל ימות השנה.

• קולומביה: העונה היבשה היא מדצמבר ועד מארס והטמפרטורות די קבועות משך כל השנה בגלל הקרבה לקו המשווה.

• ומה עם ארצות מרכז אמריקה? מרכז אמריקה קטנה יחסית לדרום אמריקה וכמעט ולא קיימים הבדלים בין המדינות מבחינת מזג אוויר. גם היא בדומה לדרום אמריקה נחלקת לשתי עונות: יבשה ורטובה. העונה היבשה נמשכת מדצמבר עד אפריל והרטובה ממאי עד נובמבר, כשאוגוסט עד אוקטובר הם החודשים הגשומים ביותר.

המסלולים

בגדול יש שני מסלולים עיקריים ביבשת, בהתאם לחודשי הטיול: אם טסים בסביבות נובמבר מתחילים מהדרום ועולים צפונה לאנדיות דרך ברזיל.

אם מתחילים באיזור מאי־יוני, עדיף לנחות בפרו או באקוודור ומשם לרדת דרומה ולסיים בברזיל.

כמובן שיש עוד עשרות מסלולים אפשריים ולא קורה שום דבר אם מגיעים למדינה קצת אחרי העונה.

קרן לב מטיילת (המון) בעולם ואוהבת את זה. היא כותבת על נושאי תרמילאות באתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש