חיפוש

dsdsdsd
בחור שסובל מתסמונת התעלה הקרפלית מחזיק את שורש כף היד מעל לאפטופ

תסמונת התעלה הקרפלית

מהי תסמונת התעלה הקרפלית? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים המאפיינים אותה? מהם הסיבוכים האפשריים? כיצד מאבחנים? איך מטפלים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר בני ברנפלד

מה זה?

התעלה הקרפלית ממוקמת באזור שורש כף היד, ובה עוברים עצבים וגידים של כף היד, ובהם העצב המדיאני האחראי לתחושה ולתנועה בכף היד.

העצב הזה עובר בזרוע ומגיע לכף היד דרך התעלה הקרפלית. תסמונת התעלה הקרפלית (באנגלית: Carpal Tunnel Syndrome) נגרמת עקב לחץ על העצב המדיאני. הלחץ הזה נוצר כאשר יש היצרות של התעלה הקרפלית.

ממה נגרמת תסמונת התעלה הקרפלית?

ברוב המקרים לא ניתן להצביע על גורם מסוים שאחראי להתפתחותה של תסמונת התעלה הקרפלית. עם זאת נראה שיש קשר בין התסמונת לבין מצבים כמו הריון, תת־פעילות של בלוטת התריס, שבר של עצם באזור, דלקת מפרקים והשמנה.

התופעה מופיעה בשכיחות גבוהה יותר אצל אנשים שעוסקים בעבודת כפיים מאומצת או אצל מי שבעבודתם יש תנועות חוזרות של שורש כף היד. לכן אחת מקבוצות הסיכון לתסמונת התעלה הקרפלית היא עובדי מחשב, ובהם קלדנים, הייטקיסטים, עורכי תוכן וגרפיקאים.

מהם התסמינים?

נימול - תחושה של נימול באצבעות כף היד: באגודל, באצבע ובאמה. תחילה מופיע הנימול מדי פעם, אך בהמשך הוא עלול להיות קבוע.

כאבים - תחושת כאב בכף היד ובזרוע. הכאב עלול להקרין עד הכתף.

חולשה - אם התסמונת אינה מטופלת בזמן, עלולה להופיע חולשה של כף היד עד כדי קושי לאחוז בדברים.

כמה זמן זה נמשך?

התסמונת יכולה להימשך שבועות, חודשים ולעיתים אף שנים. טיפול מתאים יביא להקלה בתסמינים ואף להחלמה. אם התסמונת נובעת ממצב רפואי כמו השמנה או תת־פעילות של בלוטת התריס, הרי שטיפול מוצלח בגורם לתסמונת יביא להעלמתה או לפחות להקלה בכאבים. 

איך מאבחנים?

האבחנה היא על סמך הסיפור שמספר המטופל (האנמנזה) ועל סמך בדיקה גופנית של רופא המשפחה. נוסף על כך עומדות לרשות הרופא עוד שתי בדיקות נפוצות:

1. מבחן טינל (Tinel) - הקשה על אזור התעלה הקרפלית ובדיקה האם בעקבות ההקשה מופיעים התסמינים.

2. מבחן פאלן (Phalen) - כיפוף שתי כפות הידיים זו נגד זו במשך כחצי דקה ובדיקה האם מופיעים התסמינים.

נוסף על כך עשוי הרופא להפנות את המטופל לבדיקת Electromyography) EMG) - בדיקת הפעילות החשמלית של השריר - שמאפשרת לבדוק האם חלה פגיעה בהולכה העצבית בעצב המדיאני.

בהמשך עשוי הרופא להפנות את המטופל לבדיקה של אורתופד (לרוב אורתופד מומחה לכף היד) כדי לבחון את חומרת התסמונת ולהתאים את הטיפול המיטבי, וכלל זה ניתוח.

איך מטפלים?

טיפול קל
במקרים הקלים ניתן לטפל בעזרת קומפרסים קרים, הפסקות בעבודה (אם התסמינים מופיעים במהלך העבודה) וסד לתמיכה בשורש כף היד. אם התסמינים מופעים בלילה, ניתן להשתמש בסד גם בשעות הלילה.

במכונים לריפוי בעיסוק מתאימים סדי מנוחה שאותם מקבלים ללא תשלום. כמו כן נותנים הנחיות לטיפול שמרני שכולל מריחת שמן פרפין, חימום וכללי עבודה נכונה. 

במכוני הפיזיותרפיה של כללית נותנים נוסף על הטיפול הפיזיותרפי גם הדרכה לשימוש נכון בכף היד ולעבודה נכונה עם עכבר של מחשב. כדאי גם לבדוק את האפשרות לקבל טיפולים משלימים.

טיפול תרופתי
טיפול נוסף הוא באמצעות כדורים נוגדי דלקת ממשפחת NSAIDS (נורופן, אטופן וכו'). הם מסייעים בהפחתת הדלקת והכאב באזור התעלה הקרפלית.

עוד אפשרות טיפולית היא הזרקה מקומית של סטרואידים לתוך התעלה הקרפלית. ההזרקה מסייעת להפחית את הדלקת באזור - מה שמביא גם להפחתת התסמינים.

טיפול פולשני 
האמצעי האחרון לטיפול בתסמונת הוא ניתוח. הוא מומלץ במקרים שבהם התסמינים קשים יותר או שהופיעה חולשה בשרירים של כף היד. במהלך הניתוח משחררים את הלחץ על העצב המדיאני ועל הגידים בתעלה הקרפלית.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

אם התסמונת התפתחה עקב מצב רפואי, כמו הריון או תת־פעילות של בלוטת התריס, הרי בחלוף המצב תחלוף בדרך כלל גם התסמונת.

אולם בהיעדר מצב רפואי ברקע התסמונת היא בדרך כלל כרונית, והתסמינים עלולים להופיע מעת לעת. ויש עוד חדשות רעות: אם התפתחה תסמונת ביד אחת, היא עלולה להופיע גם ביד האחרת.

עלולים להיות סיבוכים?

כן. הסיבוך המרכזי של התסמונת הוא חולשה בלתי הפיכה של שרירים בכף היד. הסיבוך עלול להופיע אם התסמונת אינה מאובחנת ואינה מטופלת בזמן. לכן אם הופיעו תסמינים, יש לגשת לרופא המשפחה וכן מומלץ להיבדק אצל אורתופד מומחה לכף יד. חשוב מאוד לגשת לטיפול כאשר התסמינים עדיין קלים ולא לחכות להחמרתם.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

תסמונת התעלה הקרפלית בצורתה הקלה אינה משבשת את מהלך החיים הרגיל, וניתן להמשיך בפעילות ללא מגבלות. בצורותיה הקשות יותר נדרשים טיפול אינטנסיבי יותר ואף ניתוח. כמה שבועות לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות רגילה.

איך לומדים לחיות עם תסמונת התעלה הקרפלית?

חשוב להקפיד על התאמת סביבת העבודה למניעת לחץ נוסף באזור התעלה הקרפלית, וכן יש להקפיד על הנחיות הרופא המטפל כמו: חבישת סד ונטילת כדורים.

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר בני ברנפלד הוא מנהל המחלקה האורתופדית במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש