חיפוש

dsdsdsd
ילדים שהולכים למכולת נפגעים יותר בתאונות דרכים

המלכודת בדרך למכולת

20 אחוזים מהילדים בגילאי שלוש עד שש, אשר נפגעו כהולכי רגל בתאונות דרכים, היו בדרכם למכולת. הסיבה: הם עדיין לא מסוגלים לחשוב בו בזמן על שני דברים: כיצד להיזהר ממכונית קרבה ומה לקנות בכסף שבידם

האם לעודד את הילדים לצאת מהבית לשחק בחוץ? האם לשלוח את הילד המשתעמם  והמציק לקנות משהו במכולת ליד הבית? באיזה גיל ניתן לסמוך על הילד, שיידע  להפנים את חוקי הזהירות בדרכים? האם הוא בטוח יותר כאשר הוא נמצא עם חברים  או להפך?

כ־20 אחוזים מהילדים בגילאי טרום בית הספר, בגילאי שלוש עד שש, אשר הופנו לבית לוינשטיין להערכה וטיפול בעקבות תאונת דרכים, נפגעו כאשר היו בדרכם לקנות ממתק במכולת מעבר לכביש. לעתים קרובות ניתן לראות ילדים קטנים האוחזים במטבע של שקל או מספר שקלים  בידם, בדרכם למסע קניות קסום ומרגש במכולת או בפיצוציה, הנמצאת מעבר לכביש. שפע המשחקים, הצעצועים הזולים, והממתקים הצבעוניים מעוררים את דמיונם  וייצרם של הילדים. ההתרגשות משכיחה מליבם את כללי הזהירות, אותם למדו  מהוריהם. במקרים רבים אותו מסע קסום למכולת הופך למלכודת מוות.

הפיתוי והחשיבה השקולה   

ההתפתחות המוחית והשכלית של הילדים בגיל זה, עדיין אינה מאפשרת להם לחשוב בו בזמן  על  שני דברים:

• כיצד להיזהר ממכונית קרבה.
• מה לקנות בכסף שבידם. 

הפיתוי והיצר מתגברים בדרך כלל אצל הילדים בגיל זה על החשיבה השקולה והזהירה ועל יכולת השיפוט. תופעה זו נפוצה יותר באזורים עם משפחות מרובות ילדים, תשתית תחבורתית דלה ומצוקה כלכלית.

תאונות בדרך למכולת שכיחות בעיקר ביישובים הערביים, שבהם המכולת נחשבת כאזור בילוי  של ילדים, המקבלים מהוריהם מטבע או שניים כדי לקנות משהו במכולת. הורים רבים מהמגזר הערבי אשר מופנים עם ילדיהם לטיפול בעקבות בעיות שהתעוררו אחרי תאונת דרכים, נדהמים כאשר הם נשאלים על ידי המטפל הנפגש עמם לראשונה,  האם זה קרה בדרך למכולת ושואלים כיצד  נודע לו על כך.

אז מה עושים?

להביא לתודעת ההורים בכלל ובאזורים שמועדים לסכנה זו בפרט, כי ילדים מתחת  לגיל שש נמצאים בסיכון כאשר עליהם לחצות לבד כביש, בעיקר כאשר בצד השני  מצפה להם ריגוש ופיתוי.  אם ההורה מעוניין לתגמל את ילדו ולתת לו מתנה, עדיף לרכוש אותה עבורו ולא  להעניק לו כסף אשר עלול לפגום ביכולת השיפוט והערכת הסיכונים.

להזהיר את הנהגים על ידי מעברי חצייה ותמרורים מתאימים כי באזור זה עלולים  להתפרץ ילדים לכביש, כפי שנהוג לעשות ליד בתי הספר.  

ד"ר משה ורדי הוא מומחה לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר ומנהל התחנה לילדים שנפגעו בתאונות בבית החולים לוינשטיין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש