חיפוש

dsdsdsd
סרטן הערמונית, בחור נתלה על עמוד

ערמונית: הבלוטה הגברית שגדלה עם הגיל

כל גבר, בשלב זה או אחר של חייו, יסבול מתסמינים הקשורים לערמונית. בניגוד למה שמקובל לחשוב, הגודל לאו דווקא קובע, אלא חומרת התסמינים הנובעים מהערמונית המוגדלת. עם הזמן הם גם עלולים להסתבך

ד"ר עמוס נאמן

ד"ר עמוס נאמן

בקיצור

01

עד כמה נפוצה הגדלת הערמונית? כל גבר, בשלב זה או אחר של חייו, יסבול מתסמינים הקשורים לערמונית. בגיל 50, כ־30% מהגברים יסבלו מערמונית מוגדלת; בגיל 70, כ־60%.

02

הגודל של הערמונית קובע? לא תמיד. מה שקובע זה חומרת התסמינים הנגרמים עקב הגדלת הערמונית.

03

3. איך מטפלים? יש שלוש אפשרויות של טיפול: טיפול התנהגותי, טיפול תרופתי וטיפול ניתוחי.

​בסביבות גיל 35 מתחילה הערמונית לשנות את המבנה התאי שלה ולצמוח בהדרגה. קצב צמיחתה שונה בין גבר לגבר ומושפע מתנאים סביבתיים והורמונליים.

מהי הגדלה שפירה של הערמונית?

בלוטת הערמונית (פרוסטטה) נמצאת באזור צוואר שלפוחית השתן והיא חובקת את השופכה (הצינור שמוביל את השתן משלפוחית השתן).

ישנן הגדרות המתייחסות למבנה התאים של בלוטת הערמונית, יש הגדרות המתייחסות לגודל הערמונית עצמה, וישנן הגדרות המתייחסות לתסמינים שלהם גורמת הגדלת הערמונית. האורולוג נוטה להתייחס בעיקר לחומרת התסמינים הנגרמים עקב הגדלת הערמונית.

האם הגודל של הערמונית קובע?

אחת השאלות הנפוצות של גברים הפוקדים את האורולוג מתייחסת לממדי הערמונית לפי בדיקת אולטרסאונד. לא אחת נתקלים בגבר עם ערמונית קטנה, אך עם תסמינים רבים כמו קושי רב במתן שתן עד כדי עצירת שתן. הגברים האלה זקוקים לטיפול. לעומת זאת, ישנם גברים עם ערמונית גדולה מאוד ללא תסמינים כלל. בגברים האלה אין צורך לטפל. בשורה התחתונה: אין טבלאות המציגות ערכי נורמה לגודל ערמונית תקין לפי גיל, ולכן הגודל של הערמונית אכן לא תמיד קובע.

לאילו תסמינים יכולה לגרום ערמונית מוגדלת?

ניתן לחלק את התסמינים לשתי קבוצות עיקריות:

• תלונות הקשורות לחסימת מוצא שלפוחית השתן: התלונות האלה נובעות מעצם החסימה המכנית של השופכה. הן מתבטאות בתחושת קושי במתן שתן, בזרם שתן חלש, מקוטע עד כדי עצירת שתן מוחלטת, בתחושת חוסר התרוקנות, בהיסוס התחלתי (לוקח זמן בין הופעת הרצון הראשוני להטיל שתן עד שבעצם השתן יוצא) ובטפטוף סופי (השארות מספר טיפות לאחר סיום ההשתנה).

• תלונות איריטטיביות: התלונות האלה נגרמות עקב שינויים בשריר שלפוחית השתן. השינויים האלה בשריר השלפוחית יכולים להיווצר כתוצאה עקיפה עקב חסימה של מוצא שלפוחית השתן או ללא קשר לערמונית מוגדלת. הן נגרמות עקב בעיות עצביות, תרופות או מחלות רקע כמו סוכרת, אי־ספיקת כליות ומחלת לב.
התופעות מתבטאות בדחיפות ובתכיפות במתן שתן, בנוקטוריה (קימה בלילה להטיל שתן), בנפח קטן של השלפוחית.

האם הגדלה שפירה של הערמונית היא תופעה נפוצה?

כל גבר, בשלב זה או אחר של חייו, יסבול מתסמינים הקשורים לערמונית. בגיל 50, כ־30% מהגברים יסבלו מערמונית מוגדלת; בגיל 70, כ־60% יסבלו, ובגיל 90 - כמעט כל הגברים יסבלו מערמונית מוגדלת.

אומנם רוב הגברים יסבלו, אך לא כולם יפנו לטיפול. בגיל 60, כ־15% מהגברים יטופלו בתרופות או בניתוח, בגיל 70, כרבע מהגברים יקבלו טיפול ובגיל 80 - כ־40% יטופלו.

על פי מחקרים שונים, התסמינים הנגרמים מערמונית מוגדלת הולכים ומחמירים עם הגיל. שיעור הסיבוכים הנגרמים עקב החסימה הכרונית עולה גם הוא עם השנים.

איך מטפלים בהגדלה שפירה של הערמונית?

בעבר נועד הטיפול המסורתי בעיקר להפחית את התסמינים. היום, בזכות קבוצות תרופות חדשות והודות לניתוחים זעיר־פולשניים, שמים דגש לא רק על הפחתת התסמינים אלא גם על בלימת קצב גדילת הערמונית ושיפור איכות החיים.

האפשרויות הטיפוליות המרובות הקיימות כיום מצריכות התאמה פרטנית של טיפול לכל מטופל.

מהם הסיבוכים היכולים להיגרם מהגדלה של הערמונית?

בתחילה מופיעים התסמינים האופייניים. עם הזמן יכולים להופיע סיבוכים המצריכים לעיתים התערבות דחופה. חלק מהסיבוכים יכולים לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בתפקוד הכליה ושלפוחית השתן. הסיבוכים הם:

• עצירת שתן חריפה או כרונית - מחייבת ניקוז של שלפוחית השתן בקתטר.

• אי־ספיקה כלייתית - מחייבת ניקוז של שלפוחית השתן. לעיתים המצב הזה אינו הפיך.

• זיהומים חוזרים בדרכי השתן.

• הופעת דם בשתן (המטוריה).

• היווצרות אבנים בדרכי השתן.

• אי־שליטה במתן שתן ודליפת שתן.

הטיפול היעיל ביותר באותם הסיבוכים הוא מניעתם מלכתחילה.

אני סובל מהתסמינים. מהי הבדיקה שצריך לעבור?

הבירור נועד לאתר את הסיבה הגורמת לתסמינים, להעריך את חומרתם ולהתאים את הטיפול. הערכה ראשונית והיסטוריה רפואית מפורטת על ידי רופא מטפל או אורולוג הן אבן היסוד בבירור. בהמשך צפויה בדיקה גופנית, כולל בדיקה רקטלית להערכת גודל הערמונית ולגילוי מוקדם של סרטן ערמונית. לאחר מכן תיעשה בדיקת שתן ובדיקת דם לרמות PSA.

נוסף על כך, המטופל ישיב על שאלון להערכת חומרתם של התסמינים. במקרים מסוימים מומלץ למלא יומן השתנה במשך יומיים או שלושה. ביומן הזה מדווחים על פרטים כמו: מספר הפעמים שבהם הגבר מטיל שתן ביממה, נפח השתן ב־24 שעות, נפח שתן בלילה.

במקרים מסוימים יש צורך בבדיקות נוספות כגון: מדידת עוצמת זרימת שתן (Uroflow), בדיקת אולטרסאונד ומדידת שארית שתן, ביצוע בדיקה אורודינמית המודדת לחצים בשלפוחית ורושמת בצורה אובייקטיבית את נפח השלפוחית, חוסר יציבות של שריר שלפוחית השתן וחסימה של מוצא שלפוחית השתן.

מה הטיפול המומלץ?

צורת הטיפול צריכה להיות מותאמת לכל מטופל לפי אופי התסמינים, חומרת התסמינים, התחשבות במחלות רקע ותרופות קבועות והתחשבות בהעדפות המטופל. האפשריות הטיפוליות המקובלות מחולקות לשלוש קבוצות עיקריות:

• טיפול התנהגותי, מעקב וטיפולים משלימים.
• טיפול תרופתי.
• טיפול ניתוחי.

טיפול התנהגותי ומשלים:

טיפול התנהגותי, מעקב וטיפולים אלטרנטיביים - מתאימים לגברים עם תסמינים קלים. לגברים עם ריבוי שתן לילי (כמות שתן בלילה הגדולה מ־33 אחוז מכמות השתן ביממה), מומלץ לשנות הרגלי אכילה ושתייה ולעיתים טיפול תרופתי ספציפי. במקרים שבהם מדובר בתסמינים קלים בלבד ניתן לשקול טיפולים אלטרנטיביים שונים או להמשיך מעקב פעם בשנה.

מהן התרופות הניתנות לטיפול בהגדלה של הערמונית?

• תרופות המבוססות על צמחים ותרופות טבעוניות.

• תרופות מקבוצת חוסמי אלפא כמו קסטרל, אומניק, קרדורל. תרופות אלו פועלות על קולטנים של שריר חלק הנמצאים בצוואר שלפוחית השתן ובסיבי שריר בערמונית המוגדלת.

• תרופה מקבוצת חוסמי אלפא רדוקטאז: בקבוצה זו נכללת תרופה בשם אבודארט הפועלת על ההורמון טסטוסטרון. ירידה ברמות טסטוסטרון פועלת על הערמונית ויכולה להקטין את הערמונית ברבע מהנפח שלה, וזאת לאחר טיפול של שלושה עד שישה חודשים.

• תרופות אנטיכולינרגיות: בקבוצה זו נכללות תרופות כמו נווטרופאן, דטרוזיטול, טוביאס, ספסמקס וויזיקייר. תרופות אלו פועלות על שריר שלפוחית השתן וההשפעה שלהן הינה הרפיית השלפוחית ובכך מפחיתה את התסמינים האיריטטיביים.

מהן השיטות המועדפות לניתוח להסרת ערמונית?

הניתוח הטוב ביותר להסרת ערמונית הוא כריתה אנדוסקופית של הערמונית (TURP). במקרים שהערמונית מאוד גדולה או שישנם מצבים אחרים המחייבים טיפול - אבנים בשלפוחית או סעיף בשלפוחית - בוחרים בניתוח פתוח לכריתת הערמונית.

בשנים האחרות פותחו כמה אפשרויות נוספות ובהן: כריתת ערמונית בלייזר ואידוי ערמונית באנרגיה של גלי קול.

ד"ר עמוס נאמן הוא מומחה באורולוגיה ובאורולוגיית ילדים ומשמש רופא בכיר במחלקה האורולוגית במרכז רפואי מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש