חיפוש

dsdsdsd
תת פעילות של בלוטת התריס

תת־פעילות של בלוטת התריס

מהי תת־פעילות של בלוטת התריס? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר אברהם ישי

שם האבחנה בעברית: תת־פעילות של בלוטת התריס
שם האבחנה באנגלית: Hypothyroidism
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Hypothyroidism  

בלוטת התריס (המכונה גם בלוטת התירואיד או בלוטת המגן) היא בלוטה אנדוקרינית (שמפרישה הורמונים) בעלת צורת פרפר הנמצאת בבסיס קדמת הצוואר. תפקידה הוא לייצר הורמונים, ואלה מועברים באמצעות הדם לכל הרקמות בגוף. הורמוני התריס מסייעים, בין היתר, לתפקוד התקין של המוח, של הלב ושל השרירים. הורמוני התריס גם מאפשרים לגוף לנצל אנרגיה ולשמור על חום הגוף. 

תת־פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם) היא מצב שבו הבלוטה לא מייצרת כמות מספקת של הורמוני תריס. כתוצאה מכך ישנה האטה בחילוף החומרים במערכות שונות של הגוף. ההפרעה הזאת שכיחה יותר בקרב נשים וקשישים.

תור לאנדוקרינולוג קובעים באינטרנט

1. היכנסו לאזור זימון תורים בכללית און־ליין.

2. בחרו ב"רופאים יועצים".

3. בשדה "תחום ייעוץ" בחרו "אנדוקרינולוג".

4. בחרו את שם היישוב שבו תרצו לקבוע תור. ניתן גם לחפש את שם הרופא או הרופאה אליהם תרצו לפנות.

5. לחצו על "חיפוש".

6. מתחת לשם הרופא או הרופאה שבחרתם לחצו על "לכל התורים".

7. קבעו את המועד שנוח לכם.

שימו לב: חובה שתהיה לכם הפניה בתוקף כדי שתוכלו לקבוע תור באתר.

לתת־פעילות של בלוטת התריס יכולות להיות סיבות רבות. אלה הן העיקריות שבהן:

1. מחלת השימוטו - זוהי מחלה אוטואימונית שבה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את הבלוטה והורסת אותה. זוהי הסיבה השכיחה ביותר לתת־פעילות של בלוטת התריס.

2. לאחר לידה - כ־5% מהנשים יפתחו תת־פעילות של בלוטת התריס בחודשים שלאחר הלידה. התסמינים מופיעים שלושה־ארבעה חודשים לאחר הלידה וחולפים מעצמם לאחר כחודשיים־שלושה.

3. קרינה לאזור הצוואר - בלוטת התריס רגישה מאוד לקרינה. הקרנות לאזור הצוואר בעקבות מחלה ממארת או קרינה עקב שימוש ביוד רדיואקטיבי (טיפול שכיח כאשר יש עודף פעילות של בלוטת התריס) גורמות להרס הבלוטה.

4. תירואידיטיס תת־חריפה - דלקת של הבלוטה בעקבות מחלה ויראלית.

5. ניתוחים - שבהם נאלצים לכרות חלק מבלוטת התריס או את כולה (למשל, אם מגלים בה גידול).

6. תרופות מסוימות כמו ליתיום או אמיודרון (procor) או אינטרפרון עלולות לפגוע בפעילות הבלוטה.

7. מחסור או עודף ביוד - הורמון התירוקסין מכיל יוד שמקורו במזון שאנו אוכלים. כאשר יש חוסר או עודף של יוד בתזונה, עלולה להיפגע הפעילות של בלוטת התריס.

8. סיבות נוספות כוללות פגיעה באזורים במוח שאחראים להפעלתה של בלוטת התריס (יותרת המוח וההיפותלמוס). אלה סיבות נדירות ביותר, והן מכונות היפותירואידיזם שניוני, משום שלא מדובר בפגיעה ישירה (ראשונית) בבלוטה.

9. תת־פעילות של בלוטת התריס יכולה להיות מולדת: לעיתים אנשים נולדים ללא בלוטת התריס, או שהם נולדים עם בלוטת תריס שאינה נמצאת במקומה הרגיל - מה שפוגע בתפקודה.

לתת־פעילות של בלוטת התריס יש תסמינים רבים בגלל ההשפעה שיש לה על מערכות רבות בגוף. התסמינים מתפתחים בדרך כלל בהדרגה, ולכן לעיתים קשה מאוד להבחין בהם.

תחילה מופיעים חולשה, עייפות, עצירות, יובש בעור, שיבוש המחזור החודשי, עלייה במשקל ואי־סבילות לקור. בהמשך יכולים להופיע צרידות, שינויים בשיער, דיכאון וירידה בקוגניטיביות: הפרעה בזיכרון וחשיבה איטית.

תת־פעילות של בלוטת התריס עלולה לפגוע בפוריות האישה. כמו כן יש לאזן את רמת ההורמון בדם בעת ההריון, משום שחוסר האיזון עלול לפגוע בהתפתחות העובר.

במקרים נדירים שבהם ישנה תת־פעילות של בלוטת התריס, אך זו אינה מאובחנת, עלולים להופיע תסמינים קשים (כמו פגיעה בלב ובעצבים) הדורשים טיפול באשפוז.

תת־פעילות של בלוטת התריס היא בדרך כלל בעיה כרונית הנמשכת כל החיים. אולם ישנם מקרים שבהם היא זמנית בלבד. למשל, אם היא נגרמת בעקבות לידה, היא חולפת בתוך כמה חודשים.

האבחנה נעשית על סמך בדיקת דם. לעיתים תת־הפעילות מתגלה באופן מקרי בבדיקת דם שגרתית, בלי שהמטופל הבחין בתסמינים כלשהם. במקרים אחרים נעשה האבחון על סמך בדיקת דם שנלקחה במסגרת בירור של תסמינים מתאימים כמו עייפות, חולשה ודיכאון.

הטיפול הוא באמצעות לבותירוקסין (Levothyroxine) שהוא תירוקסין סינתטי. בארץ קיימות כיום שתי תרופות שמכילות לבותירוקסין: אלטרוקסין ויוטירוקס.

לאחר האבחנה מתחילים בדרך כלל במינון שנע בין 50 ל־100 מיקרוגרם ביום. לאחר 6-4 שבועות חוזרים על בדיקת הדם ומחליטים על המינון המתאים. חשוב מאוד ליטול את התרופה באופן סדיר - רצוי בבוקר לאחר צום הלילה, שכן אסור לשתות קפה או לאכול בחצי השעה שלפני נטילת התרופה ולאחריה.

חשוב - במיוחד אצל חולים מבוגרים - להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולהעלות אותו בהדרגה כדי למנוע תופעות לוואי בלתי רצויות כמו דפיקות לב, עצבנות ורעד. בדרך כלל מושג איזון בתוך כשלושה חודשים. קשישים זקוקים בדרך כלל למינונים נמוכים יותר של ההורמון.

לאחר השגת האיזון יש להמשיך במעקב הרפואי. מומלץ לעשות בדיקת דם אחת לחצי שנה עד שנה כדי לוודא שהאיזון נשמר.

אצל נשים שסובלות מתת־פעילות של בלוטת התריס ורוצות להיכנס להריון חשוב לאזן רמת ההורמון בדם לפני הכניסה להריון. עם הכניסה להריון צריך בדרך כלל להעלות את מינון הטיפול. לכן אם את סובלת מתת־פעילות של בלוטת התריס, ואת מתכננת הריון בקרוב, חשוב שתגשי לרופא המטפל עוד לפני הכניסה להריון. אם גילית שאת בהריון - כדאי לפנות מיד לרופא לייעוץ.

הכירו את הטיפולים המשלימים לתת־פעילות של בלוטת התריס

תת־פעילות של בלוטת התריס היא בדרך כלל בעיה כרונית שנמשכת כל החיים. אולם ישנם מקרים שבהם הבעיה הזאת היא בת חלוף - למשל כאשר תת־הפעילות נגרמת בעקבות לידה. במקרה כזה היא חולפת לאחר כמה חודשים, אולם חוזרת בלידות שלאחר מכן.

סיבוכים כתוצאה מתת־פעילות של בלוטת התריס הם נדירים ביותר ונובעים בדרך כלל מהפרעה ממושכת בפעילות הבלוטה שלא טופלה באמצעות התרופות המתאימות. במקרה של סיבוך קשה יש לעיתים צורך באשפוז. הסיבוכים האפשריים הם:

1. פגיעה בלב.

2. קושי בנשימה ובבליעה בעקבות לחץ של בלוטת התריס על הקנה או על הוושט הסמוכים אליה (במקרים שבהם בלוטת התריס מוגדלת).

3. פגיעה נפשית - לרוב דיכאון עמוק.

4. פגיעה עצבית הגורמת לכאבים או לתחושת נימול.

חולשה, עייפות, כאבי שרירים, תחושת נימול, עצירות, אי־סבילות לקור או דיכאון מחייבים פנייה לבדיקה רפואית.

קושי לנשום, קושי לבלוע ושינויים במצב ההכרה - שאופייניים לסיבוכים הנדירים של המחלה - מחייבים פנייה דחופה לקבלת עזרה רפואית.

ברגע שמאובחנת תת־פעילות של בלוטת התריס, מתחילים מיד בטיפול. האיזון ברמת ההורמון מושג בדרך כלל בתוך פרק זמן שנע בין שבועות בודדים לשלושה חודשים.

חשוב להתמיד בנטילת הטיפול באופן מסודר. מומלץ להיות במעקב רפואי ולעשות בדיקת דם אחת לשישה חודשים עד שנה. כמו כן חשוב להכיר את התסמינים, ואם הם מופיעים - לפנות לרופא המשפחה ולעשות בדיקת דם כדי לבדוק אם הייתה יציאה מהאיזון.

לנשים שסובלות מתת־פעילות של בלוטת התריס ומתכננות הריון מומלץ לפנות לביקור אצל רופא המשפחה או אצל אנדוקרינולוג כדי לקבל ייעוץ וליווי לפני ההריון ובמהלכו.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה 

ד"ר אברהם ישי הוא רופא בכיר במכון האנדוקרינולוגי של המרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית ומרצה בפקולטה לרפואה בטכניון בחיפה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש