חיפוש

dsdsdsd
מעי רגיז

תסמונת המעי הרגיש (הרגיז)

מהי תסמונת המעי הרגיש? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם תסמונת המעי הרגיש? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר עזמי שחברי

שם האבחנה בעברית: תסמונת המעי הרגיש (הרגיז)

שם האבחנה באנגלית: Irritable Bowel Syndrome - IBS

שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Irritable Bowel Syndrome - IBS

מה זה?

תסמונת המעי הרגיש באה לידי ביטוי בתסמינים הבאים: כאבי בטןעצירות או שלשולים או עצירות ושלשולים לסירוגין, הפרשת ריר בצואה, גזים ונפיחות של הבטן.

התסמונת אינה מסוכנת, אינה משפיעה על תוחלת החיים, אך פוגעת באיכות החיים. ברוב המקרים ניתן לטפל בה בעזרת דיאטה מתאימה, הפחתת סטרס וטיפול תרופתי לשליטה בתסמינים.

ממה נגרמת תסמונת המעי הרגיש?

לא ידוע מה גורם לתסמונת, אך יש כמה השערות בנוגע לסיבותיה, ובהן שינויים בפעילות השרירים בדופן המעי הגס ושינויים במערכת העצבים המרכזית - שינויים שמשפיעים על תפקוד המעיים.

סיבה אפשרית נוספת היא שימוש יתר באנטיביוטיקה - מה שפוגע באוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים.

גם ייתכן שהתסמונת נובעת מהפרעה הורמונלית, מכיוון שנשים סובלות ממנה יותר מאשר גברים.

אנחנו גם יודעים כי מי שיש להם קרובי משפחה שסובלים מתסמונת המעי הרגיש נוטים בעצמם לסבול ממנה בשיעורים גבוהים - מה שמצביע על כך שיש לה רקע גנטי.

כמו כן ידוע שהתקף חריף של שלשול זיהומי עלול לגרום להופעתה של תסמונת המעי הרגיש.

מהם התסמינים?

שלשולים, עצירות או שלשולים או עצירות ושלשולים לסירוגין, הפרשת ריר בצואה, נפיחות של הבטן, כאבי בטן וגזים.

איך אני לעומת האחרים?

ההערכה היא שבין 5% ל־25% מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם סובלים מתסמונת המעי הרגיש. נשים סובלות מהתסמונת הזאת פי שלושה מאשר גברים.

פרט מעניין: מי שסובלים מתסמונת המעי הרגיש מפסידים ימי עבודה בשיעור הגדול פי שלושה מאשר אנשים בריאים.

כמה זמן זה נמשך?

תסמונת המעי הרגיש היא מצב כרוני שניתן לטפל בו באמצעות הקלת התסמינים. בדרך כלל היא נמשכת כל החיים ומתאפיינת בתקופות שקטות ובתקופות של החמרה לסירוגין.

איך מאבחנים?

את תסמונת המעי הרגיש מאבחנים על פי אנמנזה (תיאור הסימפטומים מפי המטופל) ועל סמך בדיקה גופנית. מאחר שלתסמונת הזאת אין סימנים פיזיים ייחודיים, נעשית האבחנה בעיקר בדרך השלילה.

האבחנה מתבססת על קריטריוני רומא - קריטריונים שפותחו כדי לאבחן את תסמונת המעי הרגיש ומחלות מעיים תפקודיות אחרות שבהן נראה המעי תקין, אבל אינו מתפקד באופן תקין.

על פי הקריטריונים האלה ניתן לאבחן את התסמונת במקרים שבהם מתלונן המטופל על כאבי בטן וכן על שלשול או על עצירות במשך שלושה חודשים לפחות ובנוכחות שניים מארבעת התסמינים הבאים במשך שלושה שבועות או יותר:

• שינוי בתדירות היציאות או במרקם הצואה.

• הצורך להתאמץ בעת הפרשת הצואה, תחושת דחיפות או תחושה של היעדר התרוקנות מלאה.

• הפרשת ריר בצואה.

• תחושת נפיחות או התנפחות של הבטן.

הרופא עשוי להמליץ על בדיקות שונות ובהן בדיקות דם כלליות, בדיקת מרקרים (סַמָנִים) דלקתיים ובדיקת צואה כדי לברר נוכחות של זיהום או קיומן של הפרעות בספיגת המזון במעי.

כמו כן עשוי הרופא להמליץ על בדיקה אנדוסקופית של מערכת העיכול התחתונה והעליונה (קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה). הבדיקות האלה מסייעות לשלול את קיומן של מחלות קשות כמו צליאקקרוהן, קוליטיס כיבית וסרטן המעי הגס.

במקרים מסוימים ימליץ הרופא לעשות בדיקת רגישות לגלוטן, בדיקת סבילות ללקטוז ובדיקה של תפקוד בלוטת התריס. באחרונה נכנסה לשימוש רחב בדיקת קלפרוטקטין בצואה. קלפרוטקטין הוא חלבון עמיד שמופרש מאזורים דלקתיים במעיים. ניתן למדוד את כמותו בצואה - מה שמסייע להבחין בין מעיים מודלקים למעיים לא מודלקים.  

כל מה שצריך לדעת על קולונוסקופיה - צפו עכשיו

איך מטפלים?

הגורם לתסמונת המעי הרגיש אינו ידוע, ולכן הטיפול שניתן נועד בעיקר להקל על התסמינים. מומלץ להקפיד על ארוחות מסודרות בזמנים קבועים במהלך היום, לשמור על אורח חיים בריא, הכולל פעילות גופנית, ירידה במשקל (אם סובלים מעודף משקל), הקפדה על תזונה בריאה ועל שתייה מרובה של מים והפחתת סטרס במידת האפשר. ניתן להיעזר בטכניקות שונות להפחתת סטרס כמו יוגה, מדיטציה או טיפול פסיכותרפי. כמו כן ניתן להיעזר בטיפולים מהרפואה המשלימה​.

אם יש צורך בטיפול תרופתי, צריך להתאים את הטיפול לכל אדם באופן אישי. מי שסובלים משלשולים יכולים להיעזר בתרופות נוגדות שלשול (כמו אימודיום). מי שסובלים מעצירות, יכולים להסתייע בהעשרת הדיאטה בסיבים תזונתיים. מי שסובלים מגזים, מומלץ להם להימנע מסוגי מזון שמגבירים גזים כמו מיצים מוגזים, ירקות ירוקים וקטניות.

טיפול נוסף, שהתברר כי הוא מסייע מאוד למי שסובלים מתסמונת המעי הרגיש, הוא באמצעות תרופות נוגדות דיכאון וחרדה (כמו ציפרלקס וציפרמיל).

זה חד־פעמי? זה יחזור?

תסמונת המעי הרגיש היא בדרך כלל מחלה כרונית המתאפיינת בתקופות של החמרה ובתקופות שקטות.

עלולים להיות סיבוכים?

תסמונת המעי הרגיש היא מחלה תפקודית, כלומר יש בה שינוי בתפקוד של דופן המעי הגס. אין בה דלקת או זיהום של המעי, ולכן לכן אין לה סיבוכים. יש להדגיש שהיא אינה מעלה את השכיחות של סרטן.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

תסמונת המעי הרגיש עלולה לגרום אי־נוחות ניכרת, אך בדרך כלל אינה יכולה להפוך למצב חירום.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

תסמונת המעי הרגיש היא מחלה כרונית שמלווה את הלוקה בה במשך כל חייו. עם זאת, בתקופות של הפוגה כמעט שאין חשים בה.

איך לומדים לחיות עם תסמונת המעי הרגיש?

חשוב מאוד לשמור על אורח חיים בריא: על פעילות גופנית סדירה, על משקל גוף תקין, על תזונה בריאה ועל אכילת ארוחות מסודרות בשעות קבועות במהלך היום. חשוב לא פחות להפחית סטרס בכל דרך אפשרית: ספורט, יוגה, פסיכותרפיה, רפואה משלימה ועוד. במקרה הצורך ניתן להיעזר בטיפול תרופתי כדי להפחית את חומרת התסמינים.

 

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרפאת עומר בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון. בעבר היה סגן המנהל של המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק בעפולה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש