חיפוש

dsdsdsd
אבנים בכליות

אבנים בכליות ובדרכי השתן

מדוע נוצרות אבנים בכליות? מהם התסמינים של התופעה הזאת? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר יורם דקל

שם האבחנה בעברית: אבנים בכליות ובדרכי השתן
שם האבחנה באנגלית: Kidney Stones 
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Calculus Renal

מה זה?

זוהי מחלה שבה מלחים שונים שמופרשים בשתן מתגבשים בכליות ויוצרים אבנים. הימצאות האבנים עשויה להיות ללא תסמינים, אך גם עלולה לגרום לתסמינים שונים כמו כאבים עזים (עווית כלייתית) ואי־ספיקת כליות.

בין 10% ל־15% מהאנשים במערב צפויים לסבול לפחות פעם אחת בחייהם מאבנים בכליות. במזרח התיכון שיעור הסובלים מאבנים בכליות הוא גבוה יותר בגלל שילוב של שני גורמים: שתייה לא מספקת של מים באקלים חם וצריכה מוגברת של ירקות שעשירים באוקסלטים.

מדוע נוצרות אבנים בכליות ובדרכי השתן?

כ־70% מהאבנים בקרב תושבים במדינות המפותחות מכילות מלחי סידן, ואילו האחרות מכילות חומצה אורית (חומצת שתן), סטרוביט (תרכובת שנקראת גם מגנזיום־אמוניום־פוספט) ומרכיבים נוספים.

הגורמים שמסייעים להיווצרות אבני סידן כוללים, בין היתר, הפרשה מוגברת של סידן, של חומצה אורית או של מלחי אוקסלט בשתן (אוקסלטים הם מלחים אורגניים שנמצאים במזונות רבים כמו תרד, עגבניות, תות שדה ותה). אבני סטרוביט נוצרות לרוב בעקבות זיהום חיידקי כרוני.

נוסף על כך יש תסמונות מולדות שגורמות להיווצרות של אבנים בדרכי השתן, למשל היווצרות אבני ציסטין במחלת ציסטונוריה.

לעיתים נדירות האבנים הן תופעת לוואי של טיפול תרופתי, למשל של תרופות מסוימות נגד נגיף האיידס.

קיימת רשימה ארוכה של מצבים רפואיים שבהם ישנה נטייה מוגברת של הגוף ליצור אבנים בדרכי השתן:

• סרקואידוזיס (מחלה שמקורה אינו ידוע ושעלולה לגרום לדלקות לא זיהומיות במערכות שונות בגוף).

פעילות־יתר של בלוטת יותרת התריס (היפרפראתירואידיזם).

• עודף ויטמין D ונטילת תוספי סידן.

מחלות ממאירות.

• מחלות של המעי הדק.

גאוט (מחלת מפרקים שנגרמת משקיעה של גבישי חומצה אורית).

• תרופות שונות שמשפיעות על ההרכב או על החומציות של השתן, למשל פוסיד ודיאמוקס.

מהם התסמינים?

האבנים עלולות לגרום לתסמונות קליניות שונות:

דימום בשתן. הדימום יכול להיות מקרוסקופי (רואים את הדם בשתן) או מיקרוסקופי (בשתן יש כמות מוגברת של כדוריות דם אדומות, אך אין לכך השפעה על צבע השתן).

• עווית כלייתית - כאב חמור שנגרם מחסימה שגורמת האבן בדרכי השתן. לרוב מדובר בכאב חד באזור המותן, לעיתים עם הקרנה לאזור המפשעה. החסימות יכולות לחלוף באופן עצמוני, אך לעיתים נוצרת חסימה ממושכת שעלולה לגרום לפגיעה בכליה.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

• כאבים בלתי נשלטים.

• הקאות חוזרות ונשנות עד כדי סכנת התייבשות.

• עווית כלייתית שלא חולפת לאחר שלושה־ארבעה ימים.

• כאשר העווית הכלייתית מלוּוה בחום ובצמרמורת. מצב כזה מעורר את החשד שקיימת חסימה בדרכי השתן שמלוּוה בזיהום, ובמקרה כזה יש צורך בהתערבות מיידית לשחרור החסימה ומתן טיפול אנטיביוטי בהקדם.

אבנים בכליות

* הסרטון הופק על ידי היחידה לטיפול באבני כליה בבית חולים השרון (מרכז רפואי רבין), שבניהולו של פרופסור דוד ליפשיץ 

איך מאבחנים?

האבחנה נעשית על סמך תלונות הנבדק (הסיפור הקליני - בלשון הרופאים) ועל סמך בדיקות הדמיה. רצוי לנסות ללכוד את האבן כדי שיהיה אפשר לקבוע את סוגה.

נוסף על כך עושים בדרך כלל בדיקות דם ובדיקות שתן - כולל תרבית ואיסוף במשך 24 שעות - לבדיקת הפרשות של סידן, של נתרן, של חומצה אורית ושל אוקסלט.

מטרתן של בדיקות ההדמיה היא לאתר את האבנים. אלה הן בדיקות ההדמיה המקובלות לאיתור אבנים בדרכי השתן:

• צילום בטן "ריק" - צילום רנטגן רגיל של הבטן ללא שימוש בחומר ניגוד. כיום לא מרבים להשתמש בבדיקה הזאת בשל מגבלותיה, אך למרות זאת ניתן לגלות בעזרתה חלק מהאבנים.

• בדיקת אולטרסאונד בטן מאפשרת בדרך כלל להתרשם מהמבנה של דרכי השתן ולאתר חסימות. יתרון הבדיקה הוא בכך שהיא אינה כרוכה בחשיפה לקרני רנטגן.

CT בטן מיוחד לאיתור אבנים נעשה ללא שימוש בחומר ניגוד ומציג היטב את האבנים בדרכי השתן ואת דרכי השתן עצמן.

איך מטפלים?

טיפול באבן חוסמת
• כאשר האבנים גורמות לחסימה או לכאבים ואינן נפלטות באופן עצמוני, יש לשקול טיפול פולשני. ניתן לרסק את האבנים בעזרת גלי הדף - לשם כך משתמשים במכשיר מיוחד שמייצר את הגלים ומכוון אותם אל האבן בעזרת קרני רנטגן. הפעולה נעשית בטשטוש או בהרדמה כללית והיא אינה חודרנית.

השיטה יעילה בעיקר כשמדובר באבנים קטנות יחסית (עד 2 סנטימטרים) ובמיקום מתאים.

מטרת הטיפול היא לפורר את האבן לפירורים קטנים כדי שאלה ייפלטו באופן עצמוני. ניתן לרסק גם אבנים גדולות יותר, אך במקרה כזה תידרש לעיתים התערבות נוספת, וקיים החשש שהפירורים הגדולים עלולים לגרום לחסימה.

• כאשר טיפול בגלי הדף אינו מתאים או נכשל, יש מקום לטיפול פולשני - אורטרוסקופיה או ריסוק מלעורי.

באורטרוסקופיה מכניסים דרך השופכה צינורית שבקצה שלה יש מצלמה ומכשיר לייזר. לאחר שמתגלית האבן בכליה מרסקים אותה באמצעות קרן לייזר.

ריסוק מלעורי דומה לאורטרוסקופיה, אלא שהחדרת המכשור לא נעשית דרך השופכה אלא דרך העור: עושים חתך קטן באזור המותן ודרכו מחדירים לכליה מצלמה וציוד לריסוק האבנים שמתגלות.

פעולת הריסוק נעשית באמצעות קרן לייזר או באמצעות גלי אולטרסאונד או באמצעות מכות מכניות. יש לציין שריסוק מלעורי ואורטרוסקופיה נעשים בהרדמה מלאה.

• במקרים מיוחדים ניתן להוציא את האבנים גם בעזרת ניתוח פתוח. היות שהגישה הזעיר פולשנית התפתחה והשתכללה בשנים האחרונות, הולך ופוחת הצורך בניתוחים פתוחים לצורך טיפול באבנים בדרכי שתן.

מניעת היווצרות חוזרת של אבנים
• שתייה מרובה חשובה בכל המצבים הרפואיים הקשורים לאבנים בדרכי השתן. יש לשאוף להפרשת שתן בכמות של שניים־שלושה ליטרים ביום. חשוב לשתות גם בלילה. דילול השתן מאפשר להפחית בכ־40% את הסיכון לחזרת האבנים.

• שינוי בתזונה כמו הפחתה בצריכת החלבון - ובעיקר חלבון מהחי - ובצריכת המלח. נוסף על כך, כאשר יש הפרשה מוגברת של מלחי אוקסלט, מומלץ להימנע ממאכלים שעשירים בתרכובת הזאת (כמו תרד, עגבניות, תות שדה ותה).

באופן מפתיע אין צורך להפחית את צריכת הסידן, היות שצריכת מוצרי מזון (ולא תוספים) עשירים בסידן אינה מגבירה את הסיכון להיווצרות אבנים.

• יש להימנע מצריכת תרופות שעלולות לסייע להיווצרות האבנים.

• אם למרות השינוי באורח החיים ממשיך הגוף לייצר אבני סידן, ניתן להציע תרופות כמו פוטסיום ציטרט ותיאזידים. התרופות האלה מפחיתות את הסיכון להיווצרות אבנים חדשות.

• כאשר הבדיקות מראות שישנה הפרשה מוגברת של חומצה אורית, ניתן לטפל בכך באמצעות התרופה אלופורינול שמעכבת ייצור של חומצה אורית וכך מפחיתה את הפרשתה בשתן.

• כאשר מדובר באבני סטרוביט, שהיווצרותן נובעת לרוב מהימצאות של זיהום חיידקי כרוני בדרכי השתן, יש לטפל באנטיביוטיקה לפרק זמן ממושך יחסית. נוסף על כך ניתן למנוע את היווצרותן החוזרת של האבנים באמצעות הפיכת השתן לחומצי יותר - למשל בעזרת נטילה של ויטמין סי (חומצה אסקורבית).

בתוך כמה זמן אחלים?

קצב היווצרות האבנים שונה אצל אנשים שונים, וכך גם משך הזמן שבו סובלים מהתופעה. ייתכנו תקופות שבהן אין היווצרות של אבנים חדשות ולאחר מכן תקופות שבהן חוזר הגוף לייצר את האבנים.

היווצרות של אבנים בכליות עלולה להיות מלוּוה בדימום מיקרוסקופי ממושך בשתן.

עווית כלייתית חולפת לרוב בתוך ימים ספורים, אם כי לעיתים קרובות נזקק המטופל לסיוע רפואי כדי להתגבר על הכאבים.

כאשר ישנה אבן חוסמת, עלולה הבעיה להפוך לכרונית (עד לסילוק האבן החוסמת), ובמקביל צפויה החמרה הדרגתית בתפקודי הכליה.

עלולים להיות סיבוכים?

האבנים עלולות לגרום לתופעות כמו דימום, חסימה, כאבים קשים ופגיעה בתפקוד הכליות. פגיעה בתפקוד של כליה נגרמת כאשר ניקוז השתן מאותה הכליה נחסם בגלל אבן. חסימה מתמשכת עלולה לגרום לפגיעה קבועה בתפקוד הכליה - פגיעה שלא תשתפר גם לאחר הסרת החסימה.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

אבנים בדרכי השתן נוטות להיווצר שוב. קצב ההיווצרות מחדש של האבנים שונה מאדם לאדם, ותיתכן הפוגה ממושכת בין פעם לפעם.

איך לומדים לחיות עם אבנים בכליות (אם מדובר במצב כרוני)?

חשוב להקפיד על תזונה שמונעת היווצרות אבני כליה (למשל, להמעיט בצריכת חלבון מהחי ומלח וכן להמעיט בצריכת מזון שעשיר באוקסלט כמו תרד ותה).

נוסף על כך יש להקפיד על שתייה מספקת ועל מעקב רפואי אצל רופא אורולוג. המעקב עשוי לכלול בדיקות דם, בדיקות שתן ובדיקות אולטרסאונד. שינוי אורח החיים ומעקב קבוע עשויים להפחית את הסיכון לחזרת האבנים ולהיווצרות סיבוכים כמו זיהום ופגיעה בכליות.

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה

ד"ר יורם דקל הוא מומחה בכירורגיה אורולוגית ומנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי כרמל בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש