חיפוש

dsdsdsd
דלקת של דרכי הנשימה העליונות

דלקת של דרכי הנשימה העליונות

מהי דלקת של דרכי הנשימה העליונות? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר אסי סיקורל, ד"ר דן נכטיגל

שם האבחנה בעברית: דלקת של דרכי הנשימה העליונות
שם האבחנה באנגלית: Upper Respiratory Tract Infection
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
 Upper Respiratory Tract Infection

תוכן העניינים 
מה זה?
ממה נגרמת דלקת בדרכי הנשימה העליונות?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם דלקת בדרכי הנשימה העליונות?   

זוהי מחלה שבשפת היום־יום נוהגים לכנותה בשם "הצטננות". דרכי הנשימה כוללות את האיברים הבאים: האף, הלוע, הגרון, קנה הנשימה והסימפונות בריאות.

מקובל לחלק את דרכי הנשימה לשני חלקים: דרכי הנשימה העליונות - כל דרכי הנשימה מהאף ועד גובה מיתרי הקול, ודרכי הנשימה התחתונות - ממיתרי הקול ומטה, כלומר קנה הנשימה, הסימפונות ורקמת הריאות עצמה.

דלקת של דרכי הנשימה העליונות נפוצה מאוד, ובעצם זו אחת הסיבות הנפוצות ביותר לביקור אצל הרופא בכל הגילים.
בחזרה למעלה

ברוב המקרים מדובר בזיהום שנגרם מנגיפים (וירוסים) ושבא לידי ביטוי בתסמינים שאנו נוהגים לכנות "הצטננות": גודש באף, הפרשת יתר של ריריות דרכי הנשימה (למשל נזלת וליחה), עיטוש, שיעול וכאב גרון. עם זאת, דלקת בדרכי הנשימה העליונות יכולה להיות תגובה אלרגית ולא לנבוע בהכרח מזיהום.
בחזרה למעלה

התסמין הנפוץ ביותר הוא נזלת. תסמינים נוספים הם גודש באף, אף סתום ועיטושים. בהתחלה ההפרשה מהאף היא צלולה ונוזלית, אך בתוך־יומיים שלושה, כשמערכת החיסון שלנו מתחילה להילחם בנגיף, ההפרשה הופכת להיות סמיכה ועכורה ולעיתים צהובה או ירוקה. נזלת עכורה, סמיכה וצבעונית אינה סימן לזיהום חיידקי ובעצם היא חלק מהמהלך הטבעי של המחלה.

אל הגודש בדרכי הנשימה עלולים להתלוות אודם או דלקת בלחמיות של העיניים, כאב גרון, צרידות ושיעול.

מאחר שהאוזניים והסינוסים מתנקזים אל האף, עלול הגודש באף לגרום להצטברות נוזלים באוזניים או בסינוסים ולהתבטא בתחושות כמו אוזניים סתומות, כאבי פנים, תחושת גודש באזור המצח או הלחיים ולעיתים כאבי ראש.

ההרגשה הכללית יכולה להיות לא טובה, תחושה של חולי, מלוּוה בחום גוף מוגבר, אך לא גבוה (לרוב נמוך מ־38 מעלות).

במקרה של שפעת, שהיא מחלה ייחודית של דרכי הנשימה העליונות, מופיעים בדרך כלל לא רק התסמינים הרגילים - כמו נזלת, כאב גרון ושיעול - אלא גם חום גבוה, הרגשה כללית רעה וכאבי שרירים בכל הגוף.
בחזרה למעלה

מדי שנה רושמים רופאי כללית כ־600 אלף אבחנות של דלקת בדרכי הנשימה העליונות. אולם זהו נתון שאינו אומר הרבה על ההיקף האמיתי של התחלואה שכן רבים מהחולים בה אינם הולכים בשל כך לרופא אלא מתמודדים עם המחלה בכוחות עצמם.

בכל מקרה מדובר במחלה נפוצה מאוד שיכולה להופיע אצל אותו אדם כמה פעמים בשנה. הסיבה: ישנו מגוון גדול מאוד של וירוסים שיכולים לגרום לדלקת בדרכי הנשימה העליונות. לכן אדם שהחלים מהמחלה הזאת מחוסן לכל היותר מפני הזן הספציפי שתקף אותו ולא מפני הזנים הרבים האחרים.

אין זה נדיר שבני אדם בוגרים לוקים פעמיים־שלוש בשנה בדלקת של דרכי הנשימה העליונות. ילדים קטנים עלולים לחלות במחלה אפילו 10 פעמים בשנה.
בחזרה למעלה

אמרה עממית ידועה קובעת שללא טיפול נמשכת המחלה שבוע שלם ועם טיפול - שבעה ימים בלבד. במקרה הזה האמת היא עם האמרה העממית. מסלול ההתפתחות של המחלה הוא קבוע למדי עם טיפול או בלעדיו: המחלה מחריפה במשך יומיים־שלושה ולאחר מכן חולפת בהדרגה. בתום שבוע מושגת בדרך כלל החלמה מלאה.

עם זאת יש לציין שלעיתים נמשכת המחלה זמן רב יותר - אפילו שלושה שבועות - במיוחד אם אחד התסמינים שלה הוא שיעול.

אצל מעשנים ואצל אנשים שחיים עם מעשנים נוטה המחלה להיות ממושכת יותר ומלוּוה בשיעול כבד יותר וממושך יותר מאשר אצל לא מעשנים ואצל מי שלא נחשפים לעישון פסיבי.
בחזרה למעלה

האבחנה לרוב פשוטה ונקבעת על פי התסמינים. במקרים שבהם החום הוא מעל 38 מעלות, השיעול חמור מאוד או שהמחלה נראית חמורה יותר (למשל, בגלל קושי לאכול ולשתות או בגלל קוצר נשימה משמעותי), כדאי להתייעץ עם הרופא כדי לשלול בעיות אחרות שמתבטאות בתסמינים דומים - כמו דלקת ריאות. הרופא ישמע את סיפור המחלה, יעשה בדיקה גופנית בסיסית, ואם יחשוד שמדובר בדלקת ריאות או במחלה חיידקית אחרת, ייתן הפניה לצילום חזה, או לבדיקות דם או לשתי הבדיקות גם יחד.
בחזרה למעלה

שאלה טובה! אין כיום טיפול מקובל להחשת הריפוי של דלקת בדרכי הנשימה העליונות. ניתן להקל על התסמינים באמצעות תרופות להורדת חום ולהרגעת כאבים (כמו אקמול), את הגודש באף ניתן להפחית באמצעות טיפות אף, (חשוב לא להשתמש בטיפות האף יותר משלושה ימים ברציפות שכן שימוש ממושך בהן יחמיר את הנזלת). כמו כן ניתן לטפל בגודש באמצעות נוגדי גודש כמו סינופד. עם זאת כדאי להתייעץ עם הרוקח או עם הרופא לפני שמשתמשים בתרופה בשל תופעות הלוואי שלה. כך, למשל, אסורה התרופה למי שסובלים מלחץ דם גבוה, ממחלת לב איסכמית או מגלאוקומה.

אין הוכחות שטיפול נגד שיעול יעיל, ועל פי רוב הוא אינו מומלץ. כמה מחקרים הראו שדבש (שאותו לא מומלץ לתת לתינוקות בני פחות משנה!) יכול להקל על הסימפטומים של שיעול לילי יותר טוב מאשר טיפול תרופתי נגד שיעול.

מאחר שאין טיפול יעיל נגד מחולל המחלה, נעשים כל הזמן מחקרים על צמחי מרפא (כמו אכיניצאה וגרניום), על ויטמינים (כמו ויטמין C) ועל מינרלים (כמו אבץ וסלניום) שיכולים להחיש החלמה מזיהום של דרכי הנשימה העליונות. נכון להיום התוצאות אינן חד־משמעיות, ולעת עתה אי־אפשר להמליץ על איזשהו תוסף - צמח, ויטמין, מינרל או שילוב שלהם.

מאחר שהמידע בתחום הזה משתנה כל הזמן, רצוי להתייעץ עם רופא לפני שמטפלים בדלקת של דרכי הנשימה העליונות באמצעות תוספי מזון כלשהם.

ראוי לציין שאין עדות לכך שאנטיביוטיקה עוזרת לרפא זיהומים נפוצים בדרכי הנשימה העליונות. אנטיביוטיקה מיועדת לטיפול במחלות חיידקיות ולא במחלות נגיפיות. דלקת בדרכי הנשימה העליונות היא לרוב מחלה נגיפית.
בחזרה למעלה

סביר להניח שזה יחזור...
בחזרה למעלה

ברוב המקרים דלקות בדרכי הנשימה העליונות חולפות מאליהן בלי התערבות רפואית. למרות זאת יש כמה סיבוכים שאינם נפוצים ואשר מחייבים פנייה לרופא:

סינוסיטיס - הגודש באף מונע ניקוז של הסינוסים ויכול לגרום לדלקת במערות הפנים. הדלקת הזאת היא ברוב המקרים ויראלית ולא חיידקית ואינה דורשת טיפול כשלעצמה. כאמור, נזלת עכורה, סמיכה וצבעונית אינה סימן לזיהום חיידקי ובעצם היא חלק מהמהלך הטבעי של המחלה.

• זיהום בדרכי הנשימה התחתונות - זיהום נגיפי של דרכי הנשימה העליונות יכול להביא לזיהום של רקמת הריאות עצמה ולהתבטא בדלקת של צינוריות הנשימה (ברונכיטיס) ואפילו בדלקת ריאות. הסימן לכך שהמחלה התפשטה מדרכי הנשימה העליונות לדרכי הנשימה התחתונות היא לרוב החמרה מתמשכת במצב: עלייה ברמת החום והחמרה בשיעול במקום שיפור הדרגתי.

• דלקת אוזניים - האוזן התיכונה, שמתנקזת לרוב לאף, נחסמת גם היא ולעיתים, במיוחד בילדים, הגודש באוזן התיכונה מוביל לזיהום ולדלקת של האוזן התיכונה.

• כאבי שרירים, חום גבוה והרגשה כללית רעה מתלווים לשפעת נוסף על התסמינים הרגילים של דלקת בדרכי הנשימה העליונות כמו שיעול ונזלת.

• אצל אנשים שסובלים מאסתמה או ממחלת ריאות חסימתית כרונית עלולה דלקת של דרכי הנשימה העליונות לעורר התקף אסתמה.
בחזרה למעלה

דלקת בדרכי הנשימה העליונות היא לרוב מחלה קלה שאינה מחייבת לפנות לרופא. במקרים הבאים מומלץ בכל זאת להתייעץ עם רופא:

• חום מעל ל־38 מעלות.

• קוצר נשימה.

• שיעול שהולך ומחמיר.

כאב ראש עז שאינו מגיב לטיפול רגיל נגד כאב ראש (כמו אקמול).

• שינוי במצב ההכרה, במיוחד אצל תינוקות - ישנוניות יתר או אי־שקט (שיכולים לנבוע מקוצר נשימה ומירידה בחמצון של הדם).

• דלקת בדרכי הנשימה העליונות שאינה מחלימה בתוך שבוע עד עשרה ימים.
בחזרה למעלה

בתוך שבוע עד עשרה ימים צפויה החלמה מלאה.
בחזרה למעלה

ברוב המקרים מאפשרת ההרגשה הכללית תפקוד מלא או כמעט מלא. אולם בימים הראשונים של המחלה רמת ההדבקה של החולים היא בשיאה, ולכן ראוי שהם יימנעו אז מלשהות במקומות צפופים שבהם הם עלולים להדביק בני אדם רבים באמצעות העברת הנגיפים במגע ישיר (למשל לחיצת יד) או באמצעות פיזורם בחלל האוויר (בשיעול או בעיטוש).
בחזרה למעלה

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

  
ד"ר אסי סיקורל הוא מומחה ברפואת המשפחה בכללית

ד"ר דן נכטיגל הוא מומחה למחלות אף־אוזן־גרון ולכירורגיה של הראש ושל הצוואר. הוא רופא בכיר במחלקת אף־אוזן־גרון ומנהל השירות לניתוחי אף וסינוסים בבית החולים העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש