חיפוש

dsdsdsd
צניחת רחם

צניחת רחם

מהי צניחת רחם? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם צניחת רחם? מדריך

ד"ר רות גופן, פרופ' יורם אברהמוב

mשם האבחנה בעברית: צניחת רחם
שם האבחנה באנגלית: Uterine Prolapse
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Prolapse Uterus, Prolapse Uterovaginal Incomplete, Prolapse Uterovaginal complete

מה זה?

צניחת רחם היא מצב שבו הרחם יורד אל תוך חלל הנרתיק. במקרים חמורים הוא אף עלול לבלוט מחוץ לנרתיק.

זה קורה בגלל היחלשותן והתארכותן של רצועות התמיכה (ליגמנטים) שמקבעות את הרחם לדופנות האגן. התהליך הזה נמשך שנים רבות, אך צובר תאוצה בעיקר לאחר הפסקת הווסת.

RECHEMCHADASH.jpg 

ממה נגרמת צניחת רחם?

ישנם כמה גורמים עיקריים לצניחת רחם:

1. לידה טראומטית - למשל, כאשר היילוד גדול במיוחד או כאשר שלב הלחיצות (השלב השני של הלידה) מתארך או עקב שימוש במכשיר ואקום או במלקחיים בעת הלידה ("לידה מכשירנית"). כל אלה גורמים לפגיעה ברצועות התומכות של הרחם ולהיחלשותן וכתוצאה מכך לצניחת הרחם.

2. נטייה תורשתית/גנטית - חולשה מולדת של רקמת החיבור בגוף הנובעת בעיקר ממוטציות בגנים האחראים לייצור הקולגן והאלסטין. בשל כך מצויות נשים מסוימות בסיכון־יתר להיחלשות הרצועות התומכות של הרחם ובעקבות זאת - לצניחת הרחם.

3. שינויים הקשורים לגיל - כמו ירידה בהפרשה של ההורמון אסטרוגן לאחר גיל המעבר - המובילים להיחלשותה של רקמת החיבור בגוף.

מהם התסמינים?

צניחת רחם יכולה להיות בדרגות חומרה שונות: קלה, בינונית או קשה. כאשר הצניחה קלה, התסמינים קלים אף הם. אולם כאשר הצניחה בינונית עד קשה, גם התסמינים קשים יותר. להלן פירוט של התסמינים האפשריים:

1. התבלטות רקמה אל מחוץ לפתח הנרתיק.

2. תחושת מלאות בנרתיק.

3. כאבים או אי־נוחות בנרתיק.

4. קושי במתן שתן וקושי ביציאות.

5. קושי בקיום יחסי מין.

איך אני לעומת האחרים?

כ־16% מהנשים מעל גיל 40 מדווחות על צניחה של איברי אגן שונים (כמו רחם ושלפוחית השתן).

כמה זמן זה נמשך?

צניחת רחם היא מצב כרוני (קבוע), אולם טיפול מתאים יכול למנוע מצב שבו הבעיה הזאת פוגעת באיכות החיים של המטופלת.

איך מאבחנים?

האבחון נעשה באמצעות בדיקה גינקולוגית פשוטה. ייתכן שבעת הבדיקה יבקש ממך הגינקולוג להשתעל או לעשות תנועות שונות כדי להפעיל לחץ על איברי האגן.

איך מטפלים?

אם מידת הצניחה היא קלה, אין בדרך כלל צורך בטיפול. אולם אם הצניחה היא בדרגה בינונית או קשה, יש לרוב צורך בטיפול, משום שהתסמינים עלולים לגרום לאי־נוחות רבה ולהפריע בחיי היום־יום. אלה הם הטיפולים האפשריים:

1. שינוי באורח החיים: שמירה על משקל גוף תקין, חיזוק השרירים של רצפת האגן והפסקת עישון (אם מעשנים), שכן עישון גורם לפרצי שיעול, ואלה מחמירים את התסמינים של צניחת הרחם.

2. תומך נרתיק המוחדר לנרתיק ומסייע להרים את הרחם. את התומך מתאים רופא נשים. ההליך הזה מומלץ בעיקר לנשים שאינן מתאימות לטיפול באמצעות ניתוח בשל גיל מתקדם או בשל בריאות לקויה.

3. ניתוח לתיקון הצניחה: ישנן שתי אפשרויות ניתוח: כריתת הרחם או הרמתו. את הניתוח ניתן לעשות בגישה נרתיקית או בגישה לפרוסקופית (באמצעות סיב אופטי שמוכנס דרך חתכים קטנים שנעשים בדופן הבטן). בניתוח להרמת הרחם נעשה שימוש ברשת כדי לייצב את הרחם במקומו. לניתוחים האלה יש שיעורי הצלחה גבוהים ושיעור נמוך של סיבוכים, וההחלמה מהם היא מהירה, כך שניתן לחזור בהקדם לשגרת היום־יום.

​5 תרגילים לחיזוק רצפת האגן

ממש כאן - בליווי תמונות להדגמה
תרגילים לחיזוק רצפת האגן

זה חד־פעמי? זה יחזור?

צניחת רחם היא מצב כרוני, והוא מורגש יותר בעת שעושים פעילויות שונות כמו מתן שתן, שיעול והרמת משקל כבד. עם זאת, הניתוחים שנסקרו לעיל מטפלים בבעיה ביעילות, ושיעורי ההצלחה שלהם גבוהים מאוד.

עלולים להיות סיבוכים?

1. בעקבות בלט הרחם דרך הנרתיק והתחככותו עם רירית הנרתיק עלול להיווצר פצע בנרתיק.

2. פעמים רבות מתלווה לצניחת הרחם גם צניחה של איברים נוספים אל הנרתיק כמו שלפוחית השתן והמעיים.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

צניחת רחם היא רק לעיתים נדירות ביותר מצב חירום רפואי. אולם אם את מרגישה תסמינים שמתאימים לצניחת רחם, מומלץ לפנות לרופא הנשים לבדיקה ולשקול את אפשרויות הטיפול השונות. יש להביא בחשבון שהמצב עלול להחמיר עם הזמן, וטיפול מוקדם, כמו פיזיותרפיה לחיזוק השרירים של רצפת האגן, עשוי לסייע כדי להאט את התקדמות התהליך.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

אם מידת הצניחה קלה, היא אינה מפריעה בדרך כלל לפעילות היום־יומית של האישה. אולם אם חומרת הצניחה היא בינונית עד קשה, עלולה להיגרם הפרעה של ממש לפעילויות השונות בחיי היום־יום, ומומלץ לפנות לבדיקה ולשקול את אפשרויות הטיפול השונות. הטיפול עשוי להשיב את המצב לקדמותו ולאפשר חזרה לפעילות רגילה ללא כל הפרעה.

איך לומדים לחיות עם צניחת רחם?

שמירה על משקל גוף תקין, תרגילים לחיזוק השרירים ברצפת האגן, הימנעות מעישון ומהרמת משאות כבדים ותזונה עשירה בסיבים למניעת עצירויות יכולים לסייע מאוד להפחתת התסמינים של צניחת רחם ולשמירה על רצפת אגן חזקה. אם כל אלה אינם עוזרים, מומלץ לקבל טיפול רפואי ולא להזניח את הבעיה, שכן היא עלולה לגרום אי־נוחות של ממש בחיי היום־יום.

 

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

פרופ' יורם אברהמוב הוא רופא מומחה בגינקולוגיה, מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ולכירורגיה אגנית משקמת במחוז חיפה והגליל המערבי ובמרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית ופרופ' חבר קליני בבית הספר לרפואה של הטכניון בחיפה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש