חיפוש

dsdsdsd
איש מבוגר בכסא גלגלים מחייך לאחר שהתאושש מאירוע מוחי

אירוע מוחי (שבץ מוחי, stroke) - אבחנה וטיפול

מהו אירוע מוחי? ממה הוא נגרם? מהם התסמינים? כיצד מאבחנים? כיצד מטפלים? מהם הסיבוכים האפשריים? כיצד חיים לאחר אירוע מוחי? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר יונתן שטרייפלר

שם האבחנה בעברית: אירוע מוחי, אוטם מוחי, שבץ מוחי
שם האבחנה באנגלית: Stroke
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Cerebrovascular Accident, s/p CVA, Cerebrovascular Event

תוכן עניינים:

מה זה?
ממה נגרם אירוע מוחי?
איך מונעים אירוע מוחי?
מהם התסמינים של אירוע מוחי?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים באירוע מוחי?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות לאחר אירוע מוחי?

מה זה?

אירוע מוחי (שנקרא גם שבץ מוחי) מתרחש כאשר ישנה הפרעה פתאומית בהספקת הדם לרקמת המוח. ההפרעה הזאת גורמת נזק נוירולוגי אשר יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ובהן הפרעה בדיבור, חולשה או שיתוק של הגפיים וקשיים בהליכה. לעיתים עלול אירוע מוחי לגרום למוות. 

ממה נגרם שבץ מוחי?

ישנם שני סוגים עיקריים של אירועים מוחיים: אירוע מוח איסכמי ואירוע מוח המורגי.

1. אירוע מוח איסכמי
נגרם בגלל קריש דם שחוסם עורק המוביל דם למוח. הקריש יכול להיווצר באזור החסימה או להגיע לאזור ממקום אחר בגוף (אז הוא מכונה תסחיף, כי הוא נסחף בזרם הדם).

קריש שנוצר באזור החסימה הוא בדרך כלל תוצאה של תהליך טרשתי בכלי הדם. זהו תהליך שמתחיל בשקיעה של כולסטרול בדופן כלי הדם. לעומת זאת, קריש דם שמגיע אל המוח - מקורו או בטרשת בכלי דם גדולים שמובילים דם למוח (כמו עורק התרדמה) או מהלב. בלב הוא נוצר עקב תהליכים שמעודדים היווצרות של קרישי דם שם כמו הפרעות בקצב הלב - ובעיקר פרפור פרוזדורים. האירועים המוחיים הם ברובם איסכמיים.

2. אירוע מוחי המורגי (דימומי)
אירוע מוחי המורגי נדיר יותר מאירוע מוח איסכמי ומתרחש בעקבות דליפה של דם מכלי דם במוח. דליפה כזאת היא בדרך כלל תוצאה של לחץ דם גבוה שלא טופל או של פגם בדופן של כלי הדם שגורם להחלשת הדופן ולנטייתה להתפוצץ ולדלוף. 
בחזרה למעלה

איך מונעים אירוע מוחי?

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם אירוע מוחי היא למנוע אותו באמצעות נטרול של כל גורמי הסיכון הידועים: לאזן לחץ דם גבוה, להפחית את רמות השומנים בדם (כולסטרול וטריגליצרידים), לאזן סוכרת, להימנע מעישון, לשמור על משקל גוף תקין ולהקפיד על פעילות גופנית סדירה. את האיזון של לחץ הדם, של הכולסטרול ושל רמות הסוכר בדם רצוי להשיג באמצעות אורח חיים בריא, אך אם לא מצליחים בכך יש להיעזר בתרופות.
בחזרה למעלה

מהם התסמינים של שבץ מוחי?

התסמינים של אירוע מוחי כוללים, בין היתר, חולשה או שיתוק בגפיים ובפנים, קשיי הליכה, קושי בדיבור והפרעות בראייה. בדרך כלל מופיעים התסמינים האלה רק בחלק מהגוף, כמו חולשת פלג גוף אחד (חולשת צד), הפרעה במחצית שדה הראייה (ימין או שמאל) וכדומה.

מקום הפגיעה במוח הוא שקובע את אופי התסמינים. כך, למשל, פגיעה במרכז הדיבור משבשת את יכולת הדיבור, פגיעה באזור המוטורי משבשת או משתקת את היכולת להניע את הגפיים, ופגיעה במרכז הראייה במוח פוגעת בשדה הראייה.

איך אני לעומת האחרים?

כ־15 אלף איש בישראל סובלים מדי שנה מאירוע מוחי.
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

התסמינים של אירוע מוחי מופיעים בדרך כלל באופן פתאומי, והם עלולים להחמיר בשעות שלאחר הופעתם. עם הופעת התסמינים יש להגיע מהר ככל האפשר לטיפול בבית חולים.

לאחר כמה ימים בבית חולים מתייצב בדרך כלל המצב. בהמשך הוא עשוי להשתפר הודות לטיפול התרופתי והתמיכתי, הודות לתהליך השיקום ובזכות הדינמיקה הטבעית של אירועים מוחיים (התארגנות האזור הפגוע במוח - בין היתר בעקבות נסיגה של הבצקות באזור).

עם זאת יש לדעת שאחרי אירוע מוחי נשאר בדרך כלל נזק נוירולוגי בלתי הפיך (כלומר נזק לכל החיים). הנזק שנגרם באירוע מוחי משתנה מאדם לאדם ונע בין נזק קל המאפשר חיים עצמאיים לנזק קשה ביותר שגורם לנכות קשה.

ישנם גם אירועים מוחיים קצרים שאינם מותירים אחריהם נזק קבוע. אלה אירועים שבהם מתרחשת הפרעה זמנית לזרימת הדם למוח. האירועים האלה מכונים Transient Ischemic Attack (בקיצור: TIA), והם נמשכים בין דקות בודדות לכמה עשרות דקות - אך בדרך כלל פחות משעה. הם מתאפיינים בפגיעות נוירולוגיות זמניות כמו הפרעה זמנית לראייה, קושי זמני בדיבור או חולשת גפיים שחולפת. גם במקרים האלה יש לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי, שכן הם סימן מקדים לאירוע מוחי של ממש. בירור וטיפול דחופים יכולים למנוע את הופעת האירוע המוחי הגדול.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?

אם הופיעו תסמינים המתאימים לשבץ מוחי, יש לפנות ישירות - ובמהירות - לחדר מיון. שם עוברים בדיקה נוירולוגית מהירה (בדרך כלל של נוירולוג) וכן בדיקת הדמיה של המוח (בדרך כלל בדיקת CT). אם מאבחנים אירוע מוחי, מתחילים מיד בטיפול רפואי.
בחזרה למעלה

איך מטפלים באירוע מוחי?

ברגע שנגרם אירוע מוחי, יש, כאמור, להגיע לחדר המיון מהר ככל האפשר. אם מדובר באירוע איסכמי, ישנם כמה טיפולים אפשריים שמיועדים למוסס את קריש הדם שמפריע לזרימת הדם למוח:

• מתן תרופה (TPA) דרך הווריד הממיסה קרישי דם (את הטיפול הזה יש לתת בתוך 4 שעות וחצי מרגע קרות האירוע.

• פרוצדורות שונות כמו צנתור לפתיחת כלי הדם החסום (את הטיפול הזה יש לתת בתוך 8 שעות מקרות האירוע).

לאחר הטיפולים הדחופים האלה, שניתנים במקרים של אירוע מוח איסכמי, יש לתת תרופות לדילול הדם כמו אספירין

אדם שאובחן אצלו אירוע מוחי מאושפז בבית חולים לצורך טיפול ומעקב עד להתייצבות מצבו. בהמשך הוא נשלח לשיקום בבית או במסגרת שיקומית מתאימה. מטרת השלב הזה היא להשיב את האדם למצב התפקודי הטוב ביותר האפשרי - בהתאם למצבו לאחר האירוע. מטרה נוספת היא ללמד את האדם לחיות עם המגבלות החדשות שעלולות להישאר לצמיתות לאחר האירוע.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

אירוע מוחי או אירוע מוחי חולף הם גורמי סיכון לאירוע מוחי נוסף. לכן לאחר אירוע מוחי יש לברר מהם גורמי הסיכון שאחראים לו ולטפל בהם באינטנסיביות רבה - כולל באמצעות מתן תרופות לדילול דם במקרה של אירוע איסכמי - כדי למנוע אירועים מוחיים נוספים שעלולים להיות מסכני חיים.
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

אירוע מוחי הוא מחלה קשה ביותר שעלולה להיות קטלנית. חוץ מאשר מוות עלול כל אירוע מוחי להשאיר אחריו נכות בגלל הנזק שנגרם לרקמת המוח. בין היתר עלול האדם שלקה בו לסבול ממגבלה בהליכה, בהנעת הגפיים, באכילה, בדיבור ובראייה. כמו כן עלול אירוע מוחי לפגוע בתפקודים המנטליים של החולה.

המגבלה יכולה להיות בדרגות חומרה שונות - החל מקלה ביותר, המאפשרת חיים רגילים לגמרי, ועד הפרעה קשה שמחייבת עזרה סיעודית מלאה.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

אם מופיעים תסמינים המעלים חשד שהאדם סובל מאירוע מוחי - למשל חולשה או שיתוק של הגפיים או של הפנים, קושי בדיבור או בהליכה שמופיעים באופן פתאומי - יש לפנות מיד לבדיקה רפואית.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

ההתאוששות תלויה בחומרת הפגיעה ובמידת ההצלחה של הטיפול הראשוני.

בדרך כלל אין החלמה מלאה משבץ מוחי, ובעקבותיו נותרת מגבלה כלשהי.
לכל אדם שלקה באירוע מוחי יש להתאים את הליך השיקום שמתאים לו. מטרת ההליך היא להביא את האדם לתפקוד המיטבי האפשרי ולהחזירו לחיים רגילים ככל האפשר. משך הזמן שמוקדש לשיקום נקבע לפי חומרת האירוע המוחי. הוא עשוי להיות קצר יחסית (שבועות אחדים) או ממושך (חודשים ארוכים).

לעיתים הנכות הנותרת היא מזערית ומאפשרת חזרה למצב התפקודי שהיה לפני האירוע, אולם לעיתים הפגיעה קשה, ויש להתאים את החיים לאחר האירוע למגבלה התפקודית שנוצרה.
בחזרה למעלה

איך לומדים לחיות לאחר אירוע מוחי?

חשוב מאוד למנוע אירוע מוחי נוסף שעלול להחמיר מאוד את המצב ואף לסכן את החיים. לשם כך יש לטפל בגורמי הסיכון: להימנע מעישון, להקפיד על הטיפול התרופתי הקבוע (למשל נגד לחץ דם גבוה ונגד רמה גבוהה של כולסטרול), להקפיד על איזון הסוכרת ועל נטילת תרופות לדילול הדם בהתאם לסיבת השבץ. כמו כן יש להקפיד על מעקב רפואי מסודר.

נוסף על כך מומלץ לשמור במידת האפשר על אורח חיים בריא שכולל, בין היתר, פעילות גופנית סדירה, שמירה על משקל גוף תקין והקפדה על תזונה בריאה.

אם ישנה מגבלה תפקודית משמעותית, מומלץ לפנות לקבלת עזרה: רופא המשפחה או האחיות או העובדת הסוציאלית במרפאה יפנו אתכם במקרה הצורך לקבלת השירותים המתאימים: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה ועזרה סיעודית במקרה הצורך.
בחזרה למעלה

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר יונתן שטרייפלר הוא מומחה בנוירולוגיה, לשעבר מנהל היחידה הנוירולוגית בבית החולים השרון ואחראי לשירות לטיפול בשבץ מוחי במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש