חיפוש

dsdsdsd
דלקת מפרקים שגרונית

דלקת מפרקים שגרונית

מהי דלקת מפרקים שגרונית? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר בני ברנפלד

מה זה?

דלקת מפרקים שגרונית (באנגלית: Rheumatoid Arthritis, RA) היא מחלה אוטואימונית, כלומר מחלה שבה המערכת החיסונית, שאמורה להגן על גופנו מפני זיהומים, תוקפת בטעות את הגוף עצמו.

בדלקת מפרקים שגרונית הפגיעה המרכזית היא במפרקים הקטנים של אצבעות כפות הידיים והרגליים, אולם יכולים להיפגע גם מפרקים נוספים וכן מערכות נוספות בגוף כמו הריאות והלב.

ממה נגרמת דלקת מפרקים שגרונית?

דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה אוטואימונית שהגורם לה אינו ידוע. המחלה נובעת משיבוש בפעילות של המערכת החיסונית, וזו תוקפת בטעות איברים שונים בגוף. הפגיעה המרכזית היא במפרקים שונים של הגוף וכן במערכות נוספות כמו הריאות והלב.

מהם התסמינים?

המהלך האופייני למחלה הוא תקופות של שקט יחסי ותקופות של התפרצות הדלקת. בעת התפרצות יופיעו לרוב כאב, אודם ונפיחות של מפרקים, בעיקר בכפות הידיים והרגליים. המחלה היא בדרך כלל "סימטרית", כלומר: אם מעורב מפרק מסוים בכף יד ימין, כמעט תמיד יהיה מעורב אותו המפרק גם בכף יד שמאל.
 
מאפיין נוסף של המחלה הוא קשיון בוקר, כלומר: המפרקים המעורבים נוקשים וכואבים במיוחד בשעות הבוקר, עם היקיצה מהשינה. בהמשך היום, לאחר הפעלת המפרקים, הם כואבים פחות.
למחלה מתלווים תסמינים גופניים נוספים ובהם עייפות, חום וחולשה.

במהלך השנים מתפשטת המחלה באופן הדרגתי: בהתחלה נתקפים המפרקים בכפות הידיים והרגליים, ובהמשך מתפשטת הדלקת למפרקים נוספים כמו שורשי כפות הידיים, הקרסוליים, המרפקים והברכיים. לאחר שנים רבות עלולה המחלה לגרום לעיוותים של מפרקים שונים בגוף ואף להרס של מפרקים.

כמה זמן זה נמשך?

דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה כרונית שמרגע פריצתה נמשכת כל החיים.

איך מאבחנים?

אם מופיעים תסמינים המחשידים שמדובר בדלקת מפרקים שגרונית, דרושה בדיקה של רופא המשפחה. הרופא ישאל כמה שאלות, יערוך בדיקה גופנית - ובמיוחד בדיקה של מפרקי הגוף - ולאחר מכן יפנה לבדיקות דם ולצילומי רנטגן של מפרקים שונים. בהמשך יפנה רופא המשפחה את הנבדק לרופא ריאומטולוג (מומחה למחלות מפרקים) כדי לאבחן את המחלה באופן מדויק וכן כדי להתאים את הטיפול.

איך מטפלים?

הנדבך המרכזי בטיפול הוא תרופות. מטרתן היא להפחית את הדלקת במפרקים וכן לנסות לעכב את התקדמות המחלה. אלה הן התרופות שבשימוש:

1. NSAIDS. תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים כמו נקסין ואיבופן.

2. סטרואידים. אלה תרופות נוגדות דלקת רבות עוצמה, אך שימוש בהן לזמן ממושך עלול לגרום לתופעות לוואי קשות, ולכן לרוב אינו מומלץ.

3. תרופות שמדכאות את מערכת החיסון. מאחר שהמחלה היא אוטואימונית, כלומר, מערכת החיסון תוקפת בטעות את הגוף, הרי דיכוי של מערכת החיסון עשוי לסייע. התרופות המרכזיות בקבוצה זו הן מטוטרקסט, אימורן וציטוקסן. עם זאת יש לדעת שבגלל הדיכוי של מערכת החיסון עלולות להתפתח תופעות לוואי, ונדרש מעקב רפואי צמוד ומסודר.

4. תרופות המשפיעות על מהלך המחלה (Disease-modifying antirheumatic drugs ובקיצור: DMARD). אלה תרופות שמאיטות את התקדמות המחלה. לדוגמה: פלקוויניל וערבה.

5. מעכבי TNF.TNF הוא חומר שיש לו תפקיד חשוב במערכת החיסון. עיכוב הפעילות של החומר הזה משפיע על פעילותה של מערכת החיסון וכך מסייע בטיפול. דוגמאות למעכבי TNF: יומירה, רמיקד, אנברל.

עלולים להיות סיבוכים?

קיימים סיבוכים של המחלה וכן סיבוכים של הטיפולים השונים.

סיבוכים של המחלה
1. הרס של מפרקים.

2. אוסטאופורוזיס.

3. פגיעה בריאות.

4. אנמיה. כל מחלה דלקתית כרונית עלולה לגרום לאנמיה.

סיבוכים של הטיפול
1. סיבוכים בעקבות טיפול ממושך בסטרואידים: לחץ דם גבוה, סוכרת, השמנה, אוסטאופורוזיס.

2. דיכוי חיסוני בעקבות שימוש בתרופות מדכאות חיסון והתפרצות של זיהומים שונים.

3. כמה מהתרופות נגד דלקת מפרקים שגרונית עלולות לפגוע בכבד.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

כאבים, אודם ונפיחות של מפרק מחייבים פנייה לבדיקה רפואית. בדרך כלל התסמינים של דלקת מפרקים שגרונית אינם מסכני חיים, אולם הם עלולים לגרום לסבל ניכר. לכן חשוב לטפל בהם בהקדם האפשרי.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה כרונית שאין לה ריפוי מוחלט. אולם מעקב וטיפול מקצועי של ריאומטולוגים מומחים ומנוסים יכולים לחסוך סבל רב.

איך לומדים לחיות עם דלקת מפרקים שגרונית?

יש להשתדל לשמור על שגרת החיים במידת האפשר. מומלץ לשמור על אורח חיים בריא, כולל תזונה מאוזנת, הימנעות מעישון, שמירה על משקל תקין ופעילות גופנית סדירה חרף המגבלות בתקופות שבהן מתפרצת המחלה.

חשוב מאוד להיות במעקב רפואי מסודר הן של רופא המשפחה והן של ריאומטולוג מומחה. זאת כדי לאפשר אבחנה מוקדמת, התאמת טיפול נאות, מעקב אחרי תסמינים שונים וכן אחר תופעות לוואי אפשריות של הטיפול. נוסף על כך מומלץ מאוד לעשות פיזיותרפיה וטיפולי ריפוי בעיסוק.

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב

ד"ר בני ברנפלד הוא מנהל המחלקה האורתופדית במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש