חיפוש

dsdsdsd
תרופות שפוגעות בשמיעה

משככי כאבים ופגיעה בשמיעה

חוקרים: מי שנוטל באופן קבוע פרצטמול, איבופרופן ואספרין נגד כאבים, עלול לסבול בעתיד מאובדן שמיעה, כיוון שהתרופות הללו מכילות חומרים רעילים לאוזן. שימוש לא קבוע אינו מזיק

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

​גברים שנוטלים באופן קבוע תרופות משככות כאבים עלולים לסבול מאובדן שמיעה. כך עולה ממחקר​ שנערך בארצות הברית בקרב כ־26 אלף גברים בגילאי 40 עד 70. המחקר נמשך יותר מ־20 שנה.

אילו תרופות, על־פי המחקר, קשורות לאובדן שמיעה?

המחקר שהתפרסם בכתב העת הרפואי The American Journal Of Medicine מצא כי התרופות הקשורות לאובדן שמיעה הן התרופה הגנרית פרצטמול ושמותיה המסחריים אקמול ודקסמול) התרופה הגנרית איבופרופן ושמותיה המסחריים אדוויל ונורופן) והתרופה הגנרית אספירין.

המחקר בוצע באמצעות שאלונים שבהם דיווחו יותר מ־26 אלף גברים על מצב בריאותם ואורח חייהם אחת לשנתיים, במשך 18 שנה. בשאלונים הם נתבקשו לדווח על השימוש במשככי כאבים, ולספר אם הם סובלים מבעיות שמיעה.

האם נמצא הבדל בין התרופות השונות לשיכוך כאבים?

המחקר העלה כי 99 אחוזים מהנשאלים מתחת לגיל 50 שהשתמשו באופן קבוע באקמול ובדקסמול חשופים במיוחד לסכנת אובדן שמיעה. בקרב מי שהשתמשו באדוויל הסיכון לאובדן שמיעה עמד על כ־61 אחוזים ורק 33 אחוזים מבין מי שצרכו אספירין באופן קבוע היו חשופים לסכנת התחרשות.

איך מגדירים מהי "נטילה קבועה"?

נטילה בקביעות, על־פי המחקר, מוגדרת כ"לפחות פעמיים בשבוע", אך המחקר בד גברים רבים שנטלו את משככי כאבים הללו בממוצע של יותר מכדור אחד ביום.

איך התרופות הללו פוגעות בכושר השמיעה?

הרופאים החוקרים - ד"ר שרון קורהן, פרופ' רולנד איווי, ד"ר גוזף שרגורדסקי וד"ר גרי קורהן - הסבירו כי החומרים המצויים במשככי כאבים, ובראשם פרצטמול, הם רעילים לאוזן וגורמים לתופעות כמו צפצופים ואובדן שמיעה בלתי הפיך.

האם גם נשים עלולת ליפגע משמוש קבוע בתרופות?

נשים לא נבדקו במחקר, אולם החוקרים מעריכים כי ההשפעה עליהן זהה. בנוסף, לא נבדקה תרופת שיכוך הכאבים הנפוצה בישראל, אופטלגין, משום שאינה מקובלת בארצות הברית. אקמול, דקסמול ואדוויל, עם זאת, נמצאות בשימוש קבוע בארץ, בין אם להורדת חום ובין אם לשיכוך כאבים נקודתי.

האם מומלץ להפסיק להשתמש בתרופות הללו?

אין המלצה כזאת. המחקר גם אינו מספק נתונים על חומרת הירידה בשמיעה ולא קושר את הסכנה למינון מסוים, אלא מתייחס לנטילת התרופות באופן קבוע ולאורך שנים. לכן שימוש קצר, של פחות מחודש, אינו צריך להוות בעיה. הבעיה היא בשימוש כרוני ולאורך שנים מגיל צעיר.

אפשר לתת את התרופות הללו לילדים?

הורים יכולים לתת לילדם אקמול ואדוויל ללא חשש, כל עוד מדובר בטיפול קצר מועד של ימים ספורים ועל־פי המינון המותר שציין הרופא. לעומתם, צעירים שלוקחים משככי כאבים לאורך שנים, נמצאים בסכנה ולכן מומלץ לשקול בירור ומעקב שמיעתי תקופתי. 

האם בני 60 ויותר יכולים ליטול את התרופות הללו?

דווקא בקרב מבוגרים מעל גיל 60 שנוטלים אספירין ומשככי כאבים לא צפויה להיות בעיית איבוד שמיעה. מבוגרים שנוטלים אספירין (קרטיה, מיקרופירין) לצורך מניעתי, חייבים להמשיך לקחת את התרופה, כי בכל מקרה התועלת עולה פי כמה על הנזק האפשרי.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא עורך מדור התרופות באתר כללית ולשעבר מנהל המחלקה לפרמקולוגיה 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש