חיפוש

dsdsdsd
התרופה וידגליפטין לסוכרת אינה גורמת לעלייה במשקל

תרופה לסוכרת: אינה גורמת לעלייה במשקל

התרופה וידגליפטין יכולה להוריד את רמות הסוכר בדם באופן דומה לאבנדיה, אך ללא התופעות הבלתי רצויות של עלייה במשקל

ד"ר אילנה פרידריך

​​תרופה חדשה לסוכרת מסוג 2 נמצאה יעילה ואינה גורמת לעלייה במשקל. על התרופה פורסם לראשונה בכתב העת הרפואי Diabetes care. התרופה עדיין בניסויים וטרם נרשמה בישראל.

התרופה - Vidagliptin בשמה הגנרי ו-Glavus בשמה המסחרי - שייכת לקבוצה חדשה של תרופות לטיפול בסוכרת והיא יכולה להוריד את רמות הסוכר בדם באופן דומה לתרופה אבנדיה (שם מסחרי - רוסיגליטזון), אך ללא תופעות הבלתי רצויות של עלייה במשקל.

איך התרופה עובדת?

לאחר הארוחה, משתחררים הורמונים הנקראים אינקרטינים. הורמונים אלו מגרים את הפרשת האינסולין מהלבלב ומדכאים את הפרשת ההורמון גלוקגון, שאחראי לפירוק סוכר מאוחסן בכבד ולשחרורו לדם. ההורמונים גם גורמים להאטה בהתרוקנות הקיבה ולדיכוי התיאבון. האינקרטינים עוברים פירוק מהיר הודות לפעילותו של אנזים דיפפטידיל פפטידז . 

מחקרים קודמים בבעלי חיים הראו שטיפול בתרופות מקבוצה זו משפר את תפקוד תאי בטא בלבלב, ואף מביא ליצירה מחודשת של תאי בטא מפרישי האינסולין בלבלב.​​

ד"ר חוליו רוזנסטוק וחבריו מהמרכז לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בדאלאס השוו את היעילות והסבילות של התרופה Vidagliptinלזו של אבנדיה ב-800 חולי סוכרת מסוג 2 שלא טופלו קודם לכן בתרופות לסוכרת. 

בתחילת המחקר, ההמוגלובין המסוכר ( HbA1c: ערך הנותן אומדן על איזון הסוכר בשלושה החודשים האחרונים ) היה 8.7 אחוזים (רמות תקינות בחולי סוכרת נמוכות משבעה אחוזים) .  

בחולים שטופלו ב-Vidagliptin , רמת ההמוגלובין המסוכר ירדה ב- 1.1 אחוז. רוב ההשפעה התרחשה ב- 12 השבועות הראשונים לטיפול.  

החולים שטופלו באבנדיה הצליחו להשיג ירידה של 1.3 אחוז ברמת ההמוגלובין המסוכר, כשמקסימום ההשפעה התרחשה בשבוע 16.  

חולים שלא היו שמנים (אינדקס משקל גוף נמוך מ-30) הצליחו להשיג תוצאות יותר טובות בטיפול ב-Vidagliptin מאשר החולים השמנים.

הטיפול ב-Vidagliptin לא גרם לעלייה במשקל , משקל הגוף היה יציב בזמן הטיפול, שהביא לירידה ברמת כולסטרול הרע וגם ברמת הטריגליצרידים .החולים שטופלו באבנדיה עלו במשקל בממוצע 1.6 ק"ג. 

החוקרים מסכימים ששתי התרופות יעילות להורדת רמות הסוכר בחולים עם סוכרת מסוג 2, שלא טופלו קודם לכן בתרופות אחרות.

ד"ר אילנה פרידריך היא רופאה בכירה במחלקה פנימית במרכז רפואי העמק, ורופאה אחראית על מרפאות הסוכרת והאנדוקרינולוגיה של הכללית בטבריה ובנצרת עילית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש