חיפוש

dsdsdsd
אישה מבוגרת עומדת מול מדף בבית מרקחת ובודקת תווית של תרופה

הקשר בין תרופות ללא מרשם ואי ספיקת כבד

אי ספיקת כבד חריפה הוא מצב בו הלב למעשה מפסיק לתפקד. צריכה במקביל של תרופות ללא מרשם רופא (אקמול בעיקר) ותוספי מזון צמחיים - ולא תרופות במרשם - הם הסיבה העיקרית לאי ספיקת כבד חריפה כתוצאה מתרופות, כך עולה ממחקר אמריקאי

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

רוב המקרים של פגיעה כבדית חריפה שזוהו במחקר נבעו מצריכה מופרזת של כמה תרופות שונות שמכילות אקמול בעת ובעונה אחת.

02

כשקונים תרופות ללא מרשם יש לשים לב היטב למרכיבים שלהן ולוודא שלא נוטלים ביחד כמה תרופות בשמות שונים שמכילות את אותו מרכיב בסיסי.

03

מחקרים רבים הוכיחו את חוסר התועלת של מרבית תוספי המזון והוויטמינים ומצאו שהם עלולים לגרום פגיעה חמורה בבריאות.

​אישה ישראלית סבלה אחרי הלידה מכאבים עזים והחליטה להיעזר בכמויות גדולות של תרופות המכילות אקמול, ויטמינים ותוספים כדי להקל על עצמה. התרופות גרמו לפגיעה חמורה בכבד והיא פיתחה תוך ימים ספורים אי ספיקת כבד חריפה וזקוקה להשתלת כבד. כך דווח השבוע ב"ידיעות אחרונות".

בצירוף מקרים נדיר פורסם בשבוע שעבר מחקר ממנו התברר כי תרופות שנמכרות ללא מרשם רופא ותוספי מזון צמחיים - ולא תרופות במרשם - הן הסיבה העיקרית לאי ספיקת כבד חריפה כתוצאה מתרופות. אמנם נדיר שהסיבה לתופעה היא נטילת תרופות (1.61 מקרים למיליון, לפי המחקר הנוכחי), אבל כשזה קורה - מדובר בתסריט מפחיד במיוחד. מדובר בעצם במצב בו הכבד מפסיק לתפקד.

"מצאנו כי 75% מהמקרים של אי ספיקת כבד חריפה כתוצאה מתרופות נגרמו מתרופות שנקנו ללא מרשם, כמו אקמול או תוספים צמחיים", אמר החוקר הראשי, ד"ר דייויד גולדברג מאוניברסיטת פנסילבניה.

יותר מחצי מהמקרים: בגלל אקמול

גולדברג ועמיתיו ניתחו מידע של כ-5.5 מיליון אנשים מתוך מערכות של שירותי בריאות שונים ברחבי ארה"ב במשך 7 שנים. 62 מהאנשים אובחנו כסובלים מאי ספיקת כבד חריפה. אקמול היה אחראי ל־56% מהמקרים; תוספי מזון וצמחים ל־19%; אנטיביוטיקה ל־6%; ותרופות אחרות ל־18%.

רוב המקרים של פגיעה כבדית חריפה שזוהו במחקר נבעו מצריכה מופרזת של כמה תרופות שונות שמכילות אקמול בעת ובעונה אחת. כך גם לגבי מוצרים דיאטטיים שונים ותוספים צמחיים.

בעקבות הממצאים, טוענים החוקרים כי דרוש פיקוח הדוק יותר על תרופות הנמכרות ללא מרשם, ועל תוספי מזון ותוספים צמחיים. כמו כן, הם ממליצים לשקול עדכון של החוקים כדי שתהיה הגבלה על כמויות האקמול הנמכרות ללא מרשם.

רוב האנשים לא מודעים לעובדה שתרופות רבות הנמכרות ללא מרשם - אקמול צינון, דקסמול קולד, מוסקול ואחרות – מכילות את אותו מרכיב בסיסי: אקמול, או בשמו הגנרי - פראצטמול או אצטאמינופן. אקמול במינון גבוה עלול לגרום לנזקים קשים לבריאות, אפילו למוות.

ומה עם תרופות במרשם?

כדי להסיר ספק: גם תרופות מרשם עלולות להזיק. יתרה מכך: במצב הנוכחי של הרפואה, עד כמה שזה יישמע מוזר, אין לעמיתיי הרופאים ולי שום אפשרות לדעת מראש בוודאות למי מהמטופלים התרופה תועיל, למי היא לא תועיל ולמי היא חלילה תגרום נזק.  

ברוב המקרים אנחנו מתבססים על מחקרים רבים שבדקו את התרופות שאנחנו רושמים ויודעים שאמנם קיים סיכון כזה או אחר לתופעות לוואי, אבל הוא נדיר יחסית והתועלת עולה ברוב המקרים על הנזק. לעומת זאת, חלק מהחומרים הנמכרים ללא מרשם לא נבדקו במחקרים מבוססים ואין מידע מוצק לגבי התועלת והנזקים האפשריים שלהם הם גורמים.

כשקונים תרופות ללא מרשם יש לשים לב היטב למרכיבים שלהן ולוודא שלא נוטלים ביחד כמה תרופות בשמות שונים שמכילות את אותו המרכיב הבסיסי - פראצטמול (אצטאמינופן), או מרכיבים אחרים. כך גם לגבי ויטמינים ותוספי מזון: מחקרים רבים הוכיחו את חוסר התועלת של רובם ומצאו שהם עלולים לגרום פגיעה חמורה בבריאות. כך שרצוי להתייעץ עם הרופא לגבי השימוש בתוספים כאלה.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש