חיפוש

dsdsdsd
אנטיביוטיקה גורמת לאלרגיה?

אנטיביוטיקה ומחלות אלרגיות

עכברי מעבדה שקיבלו אנטיביוטיקה, פיתחו תופעות אלרגיות קשות. ואצל בני האדם? שתי עבודות מחקר חדשניות מראות את חשיבות החיידקים הפרוביוטיים בתפקוד התקין של מערכת החיסון

צוות אתר כללית

​​​​

​​​האם נטילת אנטיביוטיקה עלולה להביא להופעת מחלות אלרגיות? חוקרים מאוניברסיטת קמברידג` באנגליה ביקשו לבדוק את הסוגיה בעזרת עכברי מעבדה. החוקרים נתנו לעכברים אנטיביוטיקה ולאחר מכן בדקו את עוצמת התגובה האלרגית שלהם כנגד חומרים שונים.

 העכברים שטופלו באנטיביוטיקה פיתחו תגובות אלרגיות קשות ובהן אסטמה. החוקרים הצליחו לבודד את הגורמים האחראיים לחוסר האיזון, אשר גרמו למערכת החיסון להגיב בצורה קיצונית. הם מצאו כי השינוי באוכלוסיית החיידקים במעי, מחיידקים ידידותיים (הפלורה הטבעית) לחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה יחד עם התרבות לא מבוקרת של הפטרייה קנדידה במעי, הביאו להפרשה מוגברת של חומרים של מערכת החיסון, שמעודדים אלרגיה וגורמים להחמרה של אלרגיה קיימת.  

בעבדות מחקר נוספת שבדקה את הנושא מזווית קלינית, נערך במשך שנתיים מעקב אחר שתי קבוצות של ילדים בני אותו הגיל. הקבוצה האחת טופלה באופן קבוע בתכשיר של חיידקים פרוביוטיים והשנייה שימשה כקבוצת ביקורת. מחקר זה מעניין במיוחד כיוון שהוא נערך בארץ - במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת שירותי בריאות כללית. בקבוצת הילדים שלא קיבלו תכשיר פרוביוטי היו כמעט פי ארבעה יותר מחלות חום. הילדים שטופלו בתכשיר פרוביוטי גם התגברו מהר יותר על המחלות שלהם - וזמן המחלה הממוצע אצלם היה כשליש לעומת קבוצת הילדים שלא טופלו.     

מחקרים אלה מצטרפים למאמרים נוספים שפורסמו בשנים האחרונות והראו כי חיידקים פרוביוטיים מונעים הופעת אקזמה בעור, יעילים למניעת שלשול ולטיפול בו ולמניעת זיהומים בדרכי השתן.   

מקורות:

Infection and Immunity, January 2005, p. 30-38, Vol. 73, No. 1    Development of Allergic Airway Disease in Mice following Antibiotic Therapy and Fungal Microbiota Increase: Role of Host Genetics, Antigen, and Interleukin-13     PEDIATRICS Vol. 115 No. 1 January 2005, pp. 5-9   Effect of a Probiotic Infant Formula on Infections in Child Care Centers: Comparison of Two Probiotic Agents ​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש